Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski ze spółką SECO/WARWICK S.A.

Seco/Warwick przejmuje Retech Systems LLC

 

 Czat z Wiceprezesem Zarządu SECO/WARWICK S.A. - Andrzejem Zawistowskim odbył się w poniedziałek, 27 września 2010r. o godzinie 11.00.

 

Na pytania inwestorów dotyczące transakcji i planów Spółki odpowie Andrzej Zawistowski, Wiceprezes Zarządu SECO/WARWICK SA i główny akcjonariusz Spółki.

 

Spółka SECO/WARWICK, światowy lider w produkcji urządzeń do obróbki cieplnej metali, notowana na GPW, zawarła porozumienie określające kluczowe warunki transakcji nabycia przez Seco/Warwick SA 50% udziałów w Retech Systems LLC. W wyniku planowanej transakcji Seco/Warwick SA stanie się 100% właścicielem Retech Systems LLC.

Wartość transakcji to 12,5 mln USD (38,43 mln PLN). Zamknięcie transakcji planowane jest na grudzień tego roku.

Seco/Warwick SA jest właścicielem 50% akcji Retech od lipca 2007 roku. Przejęcie 100% kontroli nad spółką pozwoli na pełne wykorzystanie doświadczenia i technologii Retech w celu rozwoju zaawansowanych technologicznie produktów wykorzystujących grzanie plazmowe w Grupie Seco/Warwick. Przejęcie oznacza także możliwość lepszego wykorzystania potencjału produkcyjnego Seco/Warwick Corporation, spółki zależnej Seco/ Warwick SA w Stanach Zjednoczonych.

 

Retech Systems LLC to jeden z trzech największych na świecie producentów sprzętu do próżniowej metalurgii tytanu oraz metali wysokogatunkowych (m.in. cyrkonu, niobu, tantalu, niklu i kobaltu), o rozpoznawalnej na całym świecie marce. Firma powstała w 1963 roku w Kalifornii w USA. Obecnie firma działa na terenie Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Japonii i zatrudnia 102 pracowników, w tym 36 wysokiej klasy inżynierów.

 

Piec próżniowy, będący głównym produktem Retech wykorzystuje różne metody grzania, w tym działa elektronowe lub plazmę do topienia tytanu, stopów niklu oraz innych metali wysokogatunkowych (kobalt, cyrkon, platyna, etc.). Urządzenia Retech stosowane są także do odlewania łopatek do turbin silników samolotowych i turbin gazowych. Inne z nich wykorzystują spalanie w plazmie do  utylizacji odpadów trudnych, takich jak np. elektrownie atomowe czy okręty atomowe.


 

Andrzej Zawistowski: Witam Państwa serdecznie na czacie i zapraszam do zadawania pytań.

 

T.Radek: Witam, na początek gratuluję zwyżkującego kursu aż od stycznia, a tym samym chciałbym zapytać jakie umowy wpłynęły na taki stan rzeczy i czy można się spodziewać kolejnych "dużych" klientów?

Andrzej Zawistowski: Dziękuję za zauważenie wzrostu kursu. :) To zasługa przede wszystkim naszego produktu próżniowego, który przeżywa bardzo dobry okres. Cały czas czekamy również na powrót koniunktury na rynku aluminium, co powinno nam dać następne duże kontrakty.

 

lola: Czy planowana przez Boeinga budowa Dreamlinera będzie miała wpływ na sprzedaż Retecha? Czy są prowadzone jakieś rozmowy?

Andrzej Zawistowski: Warto zauważyć, że w pierwszych samolotach Boeinga B727 tytan stanowił 1% wagi samolotu. W Dreamlinerze jest to już 15%. To jeden z przykładów olbrzymiego i systematycznego wzrostu zapotrzebowania na tytan w różnych dziedzinach gospodarki. A urządzenia do produkcji tytanu i jego obróbki to główny produkt Retecha. Nie rozmawiamy z producentami samolotów, ale z ich najważniejszymi poddostawcami, nie tylko w przypadku Dreamlinera ale i Aribusa i innych samolotów.

 

Ari: Czy istnieje szansa połączenia obu Waszych amerykańskich spółek? Czy możecie przenieść np. produkcję ze starej amerykańskiej firmy do Retecha?

Andrzej Zawistowski: Retech wynajmuje powierzchnię produkcyjną w Kalifornii, która jest drogim stanem. Rozważenie przeniesienia produkcji do naszego własnego zakładu w Pensylwanii byłoby jak najbardziej uzasadnione, przy jednoczesnym pozostawieniu w Kalifornii sprzedaży, inżynieringu i serwisu. Wszelkie decyzje będziemy jednak podejmować dopiero po finalizacji przejęcia i po wnikliwej analizie.

 

anita@wp.pl: Panie Prezesie, czy istnieje na naszym rodzimym rynku konkurencja dla Państwa? I jak to wygląda na rynkach, które spółka obsługuje?

Andrzej Zawistowski: Rynek krajowy to zaledwie kilka procent naszej sprzedaży Konkurencja na nim istnieje, jednak nie tej skali co nasza Grupa, która działa w kilku obszarach produktowych i na całym świecie. Konkludując, konkurencja krajowa ma bardzo niewielki wpływ na naszą działalność.

 

natalia: Ile lat James Goltz zostanie w firmie?

Andrzej Zawistowski: Jim Goltz pozostanie prezesem Retecha, minimum do końca 2014 roku, gdyż przyłączył się do umowy lockupu podpisanej przez największych akcjonariuszy. Większość planowanej transakcji zostanie przeprowadzona w formie emisji akcji dla Jima Goltza, co oznacza, że Jim Goltz będzie zarządzał Retechem z perspektywy całej grupy Seco/Warwick, a nie tylko firmy w Kalifornii. Chodzi nam o to, żeby wszystkie spółki Grupy Seco/Warwick mogły korzystać z technologii Retecha na obsługiwanych przez siebie rynkach, w bliskiej współpracy z Retechem.

 

marcin74: Dlaczego teraz przejmujecie Retech? Ostatnio notowali nie najlepsze wyniki...

Andrzej Zawistowski: Ostatnie 3 lata były dla Retecha pasmem sukcesów i gdyby nie gorszy rok 2010 nie byłoby nas stać na zakup pozostałych 50%. :-). Obecny backlog wskazuje na to, że rok 2011 i kolejne mogą być ponownie bardzo dobre.

 

kamaro: Panie prezesie, tytan, Dreamliner przyciągają uwagę, działalność brzmi atrakcyjnie. W związku z tym proszę coś powiedzieć o barierach wejścia na rynek dla potencjalnych nowych konkurentów, w tym za granicą.

Andrzej Zawistowski: Retech ma najlepszą markę na rynku jeśli chodzi o obróbkę tytanu i bije na głowę wszystkich innych konkurentów jeśli chodzi o liczbę zrealizowanych projektów. Dzisiaj konkurencja jest bardzo ograniczona - bo są tylko jeszcze dwie liczące się firmy w skali światowej. Oczywiście będą powstawały firmy w Chinach czy Indiach, groźne głównie na tamtych rynkach. Dlatego tak ważne jest choćby częściowe wykorzystanie naszych możliwości produkcyjnych na tych rynkach, by przy doskonalej technice Retecha obniżyć cenę. Grupa Seco/Warwick ma możliwości produkcji lokalnej na tych rynkach i to w mojej ocenie jedna z najważniejszych synergii jakie możemy uzyskać dzięki tej transakcji.

 

lola: Panie Prezesie, jak się czujecie w Indiach? Czy ta inwestycja rozwija się dobrze? Jakie są efekty działania nowej fabryki?

Andrzej Zawistowski: Czujemy, że w Indiach mamy bardzo dobrego partnera. W czerwcu otworzyliśmy nowo zbudowany zakład produkcyjny o powierzchni 4 tys. m2, który na pewno jest najnowocześniejszy w naszej branży w Indiach. Spółka indyjska otrzymała właśnie bardzo duże zamówienie na piece do obróbki aluminium, o wartości ponad 7 mln USD i wszystko wskazuje na to, że można się spodziewać kolejnych zamówień. Warto wspomnieć, ze backlog naszej indyjskiej spółki na koniec czerwca był już bardzo wysoki i wynosił 69 mln zł.

 

Marcin Furgał: Panie Prezesie pisze Pan o znikomej konkurencji, proszę powiedzieć trochę więcej na temat tego jaka jest w takim razie bariera wejścia w ten biznes (domyślam się że wysoka). Czy to kwestia głównie kapitałów, unikalnych kompetencji czy może bardziej technologii, czy bardziej certyfikatów jakości trudnych do uzyskania etc ?

Andrzej Zawistowski: Barierą wejścia jest przede wszystkim posiadanie własnej technologii i wykwalifikowanej kadry. Seco/Warwick wydaje corocznie spore środki na badania i unowocześnianie technologii. Mamy dużą bazę własnych zadowolonych klientów, którzy wracają do nas z nowymi potrzebami. To bardzo ważne, gdyż kolejną barierą poważnego wejścia w ten sektor jest zdobycie odpowiednich referencji, o co trudno jeśli nie ma się własnej technologii, a tylko kopiuje cudzą. Seco/Warwick nigdy nie stara się konkurować niską ceną, lecz jakością techniczną oferty.

 

lola: Czy wiadomo już czy instytucje zgodzą się na emisję bez prawa poboru? Jak przebiegają rozmowy?

Andrzej Zawistowski: Główni inwestorzy instytucjonalni oceniają tę transakcję pozytywnie i deklarują zgodę na zrezygnowanie z prawa poboru.

 

Ari: Panie Prezesie, a jaka jest struktura sprzedaży Retecha jeśli chodzi o branże?

Andrzej Zawistowski: Około 70% sprzedaży Retecha to piece do topienia tytanu i innych metali specjalnych, a 30% to próżniowe odlewanie detali trudnych z tych metali. Firma pracuje nad zupełnie nowymi technologiami w obszarach oczyszczenia krzemu na potrzeby ogniw fotoelektrycznych, a także wykorzystaniem spalania w plazmie w energetyce. Wyniki badań w obu tych dziedzinach wydają się szalenie obiecujące.

 

natalia: Retech to technologia tytanowa. Czy Pan wierzy w tytan i jego przyszłość?

Andrzej Zawistowski: Tytan ma olbrzymią przyszłość. Jest dwukrotnie lżejszy od stali, a jednocześnie dwukrotnie bardziej od niej wytrzymały, a przy tym całkowicie odporny na korozję. Jego zastosowanie w prawie wszystkich gałęziach gospodarki rośnie lawinowo. Na przykład do zbudowania średniej wielkości elektrowni atomowej potrzeba około 200-250 ton tytanu, do roku 2020 planowana jest budowa prawie 350 nowych elektrowni atomowych na świecie. Wystarczy przeliczyć - i tak jest w każdej dziedzinie. Przed "tytanową rewolucją" jest ciągle jeszcze przemysł motoryzacyjny.

 

marcin74: Panie Prezesie, jaki macie Państwo obecnie portfel zamówień i czego możemy się spodziewać w tym roku po Państwa wynikach?

Andrzej Zawistowski: Spodziewamy się, że drugie półrocze będzie znacznie lepsze od pierwszego. Backlog Grupy (obejmujący tylko SW SA, Eltermę i SWC, czyli spółki, w których mamy 100%) ciągle rośnie i wynosił na koniec czerwca blisko 140 mln zł.

 

Lena: Kto jest Państwa głównym odbiorcą?

Andrzej Zawistowski: Spółka dysponuje technologiami w 5 dużych obszarach, co powoduje, że naszymi odbiorcami są prawie wszystkie przemysły. Do najważniejszych należą lotnictwo, przemysł maszynowy, przemysł narzędziowy, przemysł zbrojeniowy, energetyczny oraz motoryzacyjny. Dzięki temu możemy być w pewnym stopniu odporni na chwilową dekoniunkturę w pewnych branżach.

 

lola: Panie Prezesie, o jakich nowych spółkach i branżach teraz będziecie myśleć? Coś Pan szykuje nowego? :-)

Andrzej Zawistowski: Obecnie koncentrujemy się na przejęciu Retecha, a w następnej kolejności być może będzie miało miejsce przejęcie w Brazylii. Mamy też kilka innych pomysłów, wszystkie związane są z naszą globalną strategią, zakładającą oferowanie naszych wszystkich technologii na najważniejszych rynkach świata, poprzez lokalne spółki produkcyjne. To jest najlepsza droga do tego by pozostać liderem w branży cieplnej metali.

 

Andrzej Zawistowski: Dziękujemy za wszystkie pytania, żałuję, że nie starczyło nam czasu aby odpowiedzieć  na każde z nich. Zapraszamy do śledzenia naszej spółki, pracujemy nad tym aby mieć dla Państwa wiele nowych dobrych wiadomości. :-)

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie