Temat czatu: Wyniki finansowe Grupy TAURON za I półrocze 2025 r.
Data: 23 września 2025 r. (wtorek), godz. 9:00 
![]() |
![]() |
Wiecej:
Na pytania inwestorów odpowiedział:

Krzysztof Surma
Wiceprezes Zarzadu ds. Finansów
Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie, kierunku finanse i bankowość ze specjalizacją finanse przedsiębiorstw. Ukończył także studia Master of Business Administration dla Finansistów na Akademii Leona Koźmińskiego, studia podyplomowe w zakresie praktycznego zastosowania Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej organizowane przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie, program rozwoju menedżerów organizowany przez ICAN Institute. Jest członkiem Association of Chartered Certified Accountants (ACCA).
Od ponad 20 lat związany z sektorem energetycznym. Posiada bogate doświadczenie mi. in. w zakresie procesów związanych z centralizacją obszarów finansowych oraz ubezpieczeń, pozyskiwania finansowania zewnętrznego, realizacji strategicznych projektów reorganizacji i konsolidacji spółek grup kapitałowych.
W latach 2001-2009 pracował w Południowym Koncernie Energetycznym S.A., w tym m. in. na stanowisku Kierownika Działu Ryzyka i Ubezpieczeń (2005-2009).
Od maja 2009 r. do sierpnia 2021 r. pracował jako Dyrektor właściwy ds. Finansów w TAURON Polska Energia S.A. Od sierpnia 2021 r. pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu ds. Finansów TAURON Polska Energia S.A.
Pełnił funkcje w zarządach i radach nadzorczych w wielu spółkach Grupy TAURON.
Obecnie pełni funkcje w radach nadzorczych spółek Grupy TAURON: TAURON Ciepło sp. z o.o. i TAURON Wytwarzanie S.A., a także w radzie nadzorczej TAMEH HOLDING sp. z o.o.
Zapis czatu inwestorskiego
Krzysztof SurmaKrzysztof Surma: Dzień dobry Państwu, zapraszamy do zadawania pytań.
Max: Czy zamierzacie aktualizować niedługo swoją strategię?
Krzysztof Surma: Zarząd TAURON podtrzymuje realizację Strategii ogłoszonej w grudniu 2024 r.
Max: Czy spółka planuje powrót do wypłaty dywidendy?
Krzysztof Surma: Na dzisiaj aktualna jest nasza polityka dywidendowa ogłoszona w strategii TAURON Nowa Energia przewidująca wypłatę dywidendy nie później niż w 2029.
Tym niemniej wsłuchując się w oczekiwania naszych akcjonariuszy, a także biorąc pod uwagę bardzo dobre wyniki finansowe Grupy TAURON osiągnięte w pierwszym półroczu, po zakończeniu 2025 roku przeprowadzimy analizy dotyczące możliwości wcześniejszej wypłaty dywidendy, uwzględniające perspektywy wyników finansowych na lata 2026 i kolejne. Chcielibyśmy, aby wypłata dywidendy nie była „jednorazowym” wydarzeniem ponieważ naszą intencją jest regularna wypłata dywidendy w każdym roku.
Tomek Lis: Jak zarząd Tauronu ocenia wyniki spółki za pierwsze półrocze 2025 roku?
Krzysztof Surma: Wyniki oceniamy jako bardzo dobre, były najwyższe w dotychczasowej historii Grupy TAURON. Jeszcze w roku 2022 EBITDA na poziomie ok. 4 mld zł była osiągana w skali roku, a teraz osiągnęliśmy taki wynik za jedno półrocze.
Max: Jakie inwestycje planujecie w tym roku?
Krzysztof Surma: Kluczowym obszarem działalności Grupy jest Dystrybucja i w związku z tym planujemy w tym segmencie najwyższe nakłady inwestycyjne istotnie przekraczające 3 mld zł. Inwestycje dotyczą przede wszystkim przyłączania nowych klientów i modernizacji sieci dystrybucyjnej. W drugim kluczowym pod kątem nakładów segmencie - OZE obecnie kontynuujemy rozpoczęte inwestycje. Aktualnie w trakcie realizacji są trzy farmy wiatrowe (Nowa Brzeźnica, Sieradz, Miejska Górka) o łącznej mocy 234,2 MW, dwie farmy PV (Bałków, Postomino) o łącznej mocy 144 MW i cztery bateryjne magazyny energii o łącznej mocy 24,4 MW. Ponadto mamy 3,6 GW mocy w dewelopmencie własnym na różnych etapach rozwoju jednak jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić, które z nich będą realizowane. Łącznie w tych dwóch segmentach planujemy przeznaczyć blisko 90% naszego capexu.
Janusz Białecki: W pierwszym półroczu ubiegłego roku spółka zanotowała ponad 845 mln zł straty. Z czego wynika tak nagła zmiana zyskowności spółki?
Krzysztof Surma: Grupa z roku na rok stara się poprawiać swoją rentowność. W pierwszym półroczu tego roku osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki operacyjne. Dodatkowo w zeszłym roku Grupa dokonała odpisów z tytułu utraty wartości węglowych aktywów wytwórczych. Odpisy te zostały rozpoznane w wyniku przeprowadzonych na dzień 30 czerwca 2024 roku testów na utratę wartości. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na pogorszenie wyniku finansowego w 2024 r. była zmiana wartości odroczonego podatku dochodowego, będąca konsekwencją ograniczonych możliwości generowania zysków w energetyce węglowej.
Adam Stasiewicz: Jakich przychodów z rynku mocy spodziewa się Tauron w całym bieżącym roku?
Krzysztof Surma: W 2025 r. Grupa TAURON spodziewa się łącznie ok. 950 mln zł przychodów z tytułu rynku mocy.
Łukasz Osiński: Jakich zmian cen węgla w drugiej połowie 2025 roku oraz w 2026 roku spodziewa się Tauron?
Krzysztof Surma: Na rynkach światowych ceny węgla są stabilne, nie przewiduje się, że w 2026 r. sytuacja znacząco się nie zmieni. W Polsce w 2025 doszło do zrównania cen krajowego węgla energetycznego z notowaniami w portach ARA w okolicach 15-16 zł/GJ. Spodziewamy się, że wysoki stan zapasów węgla na rynku krajowym na koniec półrocza kształtujący się na poziomie ok. 10 mln ton, będzie stanowił jeden z powodów do dalszej stabilizacji rynku i prawdopodobnie nieznacznych spadków cen w perspektywie II połowy 2025 r. oraz 2026 r.
Janusz Białecki: Na jakie projekty inwestycyjne Tauron obecnie stawia?
Krzysztof Surma: Grupa TAURON konsekwentnie realizuje założenia Strategii w zakresie inwestycji. Kluczowym obszarem naszej działalności inwestycyjnej są inwestycje związane z rozwojem i modernizacją sieci w segmencie Dystrybucji. Koncentrujemy się również na rentownym wzroście mocy zainstalowanej w OZE, w tym z wykorzystaniem developmentu własnego. Chcemy zająć silną i trwałą pozycję strategiczną w obszarze magazynowania energii, gdzie własnymi zasobami rozwinęliśmy projekty o mocy 277 MW, które wygrały aukcję rynku mocy w 2024. W Obszarze Ciepłownictwa przygotowujemy kompleksowy program dekarbonizacji, który umożliwi nam zastąpienie mocy opartych na węglu w perspektywie 2030 r.
Przygotowujemy również strategiczne opcje inwestycyjne. Pozyskaliśmy warunki przyłączenia dla jednostek szczytowych OCGT o mocy 1,4 GW, rozpoczęliśmy analizy lokalizacyjne dla budowy jednostki SMR, a także pozyskaliśmy dofinansowanie na uruchomienie instalacji wytwarzania wodoru w Jaworznie.
Robert Klasa: Jakie projekty z zakresu magazynów energii są obecnie realizowane, a jakie są planowane?
Krzysztof Surma: Obecnie realizujemy 4 projekty z zakresu bateryjnych magazynów energii – Dąbie (4 MW), Przewóz (4 MW), Kuźnia Raciborska (6,9 MW) i Proszówek (9,5 MW). Wszystkie te projekty planujemy zakończyć w I kwartale 2026 r.
Obecnie mamy w przygotowaniu 2,1 GW mocy w bateryjnych magazynach energii, z czego co najmniej 0,7 GW zrealizujemy w ciągu najbliższych trzech lat.
Andrzej Kwiatkowski: Jakich przygotowań jednostek wytwórczych ze strony spółki wymaga rynek mocy?
Krzysztof Surma: Jednostka rynku mocy która posiada zobowiązanie mocowe na dany okres wymaga typowych działań wynikających z planowanych lub nieplanowanych remontów, prac serwisowych i eksploatacyjnych, które powodują utrzymanie odpowiedniej dyspozycyjności w okresie świadczenia usługi mocowej. Uzyskanie przychodów z rynku mocy w pierwszej kolejności wymaga certyfikacji ogólnej, a następnie certyfikacji do aukcji i wniesienia zabezpieczenia. Na samym końcu udział w aukcji z odpowiednią strategia cenową.
Robert Boruc: W jakim stopniu spółka jest beneficjentem Krajowego Planu Odbudowy? Ile łącznie warte są dofinansowania udzielone na poszczególne projekty?
Krzysztof Surma: W ramach KPO TAURON pozyskał przede wszystkim 15,9 mld zł z przeznaczeniem na modernizację i transformację sieci energetycznych oraz 310 mln zł na finansowanie kosztów cyfrowej transformacji TAURON Dystrybucji.
Dodatkowo w ramach KPO Grupa TAURON pozyskała 128 mln zł dotacji z Krajowego Planu Odbudowy na budowę nowoczesnej instalacji do produkcji zielonego wodoru, a także 95 mln zł na zwiększenie dostępu do szerokopasmowego internetu.
Błaszczyk Henryk: Jaką część energii na koniec 1H 2025 spółka generuje z OZE?
Krzysztof Surma: W pierwszym półroczu 2025 r. Grupa TAURON wygenerowała 0,92 TWh z OZE, co stanowiło 15 proc. łącznego wolumenu wyprodukowanej energii.
Anna Starosta: Czy druga połowa roku będzie równie dobra dla spółki co pierwsze 6 miesięcy? Jesteście jako zarząd optymistami?
Krzysztof Surma: Spółka nie publikuje prognoz wyników finansowych, tym niemniej warto wskazać, że historycznie drugie półrocze cechuje się gorszymi wynikami finansowymi niż pierwsze.
Marcin: Czy Tauron planuje akwizycje aktywów w obszarze Ciepła w 2026 roku?
Krzysztof Surma: Analizujemy rynek i przyglądamy się aktywom ciepłowniczym, leżącym w sąsiedztwie naszych aktywów/sieci ciepłowniczych. W przypadku sprzedaży aktywów ciepłowniczych na naszym terenie będziemy je analizowali i podejmowali decyzje co do uczestnictwa w transakcji.
Marcin: Jak wygląda struktura nowych inwestycji realizowanych w akwizycji wobec tych, które rozpoczęliście w ramach własnych kompetencji (obszar OZE)?
Krzysztof Surma: Nasz portfel developmentu własnego to ok. 3,6 GW projektów OZE, z czego ok. 0,4 GW to projekty o statusie gotowości do budowy lub z wygraną aukcją rynku mocy. W obszarze technologii PV oraz BME jesteśmy w stanie realizować cele strategiczne w oparciu o wewnętrzne zasoby. W obszarze lądowych farm wiatrowych nasza ekspozycja na rynek akwizycyjny jest większa. W tym obszarze proporcja projektów pochodzących z akwizycji do projektów z developmentu własnego będzie w znacznym stopniu zależna od tempa implementacji zmian regulacyjnych umożliwiających zwiększenie skali i przyspieszenie procesów rozwoju nowych projektów.
Izabela: Jaki był poziom przyłączonych mocy OZE w pierwszej połowie 2025? I jaki jest plan na drugą płowe roku?
Krzysztof Surma: Całkowita moc zainstalowana w OZE wynosi 874 GW co stanowi 16,5 proc. łącznej mocy zainstalowanej w Grupie TAURON. W drugim półroczu planujemy oddanie do eksploatacji ok. 190 MW OZE.
Piotr Śledziona: Jakie działania ESG prowadzi obecnie spółka?
Krzysztof Surma: Przyjęta w grudniu 2024 r. nowa Strategia kontynuuje kierunki Grupy TAURON w zakresie zrównoważonego rozwoju. Budowa kultury organizacyjnej opartej o wartości Grupy TAURON i ESG stanowi jeden z siedmiu priorytetów Strategii.
Ponadto w czerwcu 2025 został opracowany dokument ESG w Strategii Grupy TAURON. Dokument ESG w nowej Strategii Grupy TAURON stanowi swoiste uzupełnienie Strategii biznesowej i jej operacjonalizacji w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Aneta Dreszar: Popularność oferty “Tanie Godziny” wśród konsumentów nie pokazują zdaniem zarządu, że zamrażanie cen energii jest niepotrzebne?
Krzysztof Surma: Oferta "Tanie Godziny" cieszy się dużą popularnością. Do tej pory skorzystało z niej ponad 12 tys. naszych Klientów. Dzięki własnemu zaangażowaniu i wykorzystaniu energii w okresie kiedy energia na rynku jest tania, Klienci są w stanie realnie obniżyć swoje rachunki poniżej cen wynikających z zamrożonej taryfy dla gospodarstw domowych.
Krzysztof Surma: Bardzo dziękuję za udział w czacie i zadane pytania. Do usłyszenia na kolejnym czacie.

