Chat with us, powered by LiveChat

Wyniki finansowe Grupy TAURON za I półrocze 2025 r.

Temat czatu: Wyniki finansowe Grupy TAURON za I półrocze 2025 r.

Data: 23 września 2025 r. (wtorek), godz. 9:00 Google Calendar

 

Grupa TAURON

 

Wiecej:

 

 

Na pytania inwestorów odpowiedział:

 

Krzysztof Surma, Wiceprezes Zarzadu ds. Finansów

Krzysztof Surma
Wiceprezes Zarzadu ds. Finansów

Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie, kierunku finanse i bankowość ze specjalizacją finanse przedsiębiorstw. Ukończył także studia Master of Business Administration dla Finansistów na Akademii Leona Koźmińskiego, studia podyplomowe w zakresie praktycznego zastosowania Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej organizowane przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie, program rozwoju menedżerów organizowany przez ICAN Institute. Jest członkiem Association of Chartered Certified Accountants (ACCA).

 

Od ponad 20 lat związany z sektorem energetycznym. Posiada bogate doświadczenie mi. in. w zakresie procesów związanych z centralizacją obszarów finansowych oraz ubezpieczeń, pozyskiwania finansowania zewnętrznego, realizacji strategicznych projektów reorganizacji i konsolidacji spółek grup kapitałowych.

 

W latach 2001-2009 pracował w Południowym Koncernie Energetycznym S.A., w tym m. in. na stanowisku Kierownika Działu Ryzyka i Ubezpieczeń (2005-2009).

 

Od maja 2009 r. do sierpnia 2021 r. pracował jako Dyrektor właściwy ds. Finansów w TAURON Polska Energia S.A. Od sierpnia 2021 r. pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu ds. Finansów TAURON Polska Energia S.A.

 

Pełnił funkcje w zarządach i radach nadzorczych w wielu spółkach Grupy TAURON.

 

Obecnie pełni funkcje w radach nadzorczych spółek Grupy TAURON: TAURON Ciepło sp. z o.o. i TAURON Wytwarzanie S.A., a także w radzie nadzorczej TAMEH HOLDING sp. z o.o.

 


Zapis czatu inwestorskiego


 

Krzysztof SurmaKrzysztof Surma: Dzień dobry Państwu, zapraszamy do zadawania pytań.

 

Max: Czy zamierzacie aktualizować niedługo swoją strategię?

 

Krzysztof Surma: Zarząd TAURON podtrzymuje realizację Strategii ogłoszonej w grudniu 2024 r.

 

Max: Czy spółka planuje powrót do wypłaty dywidendy?

 

Krzysztof Surma: Na dzisiaj aktualna jest nasza polityka dywidendowa ogłoszona w strategii TAURON Nowa Energia przewidująca wypłatę dywidendy nie później niż w 2029.

 

Tym niemniej wsłuchując się w oczekiwania naszych akcjonariuszy, a także biorąc pod uwagę bardzo dobre wyniki finansowe Grupy TAURON osiągnięte w pierwszym półroczu, po zakończeniu 2025 roku przeprowadzimy analizy dotyczące możliwości wcześniejszej wypłaty dywidendy, uwzględniające perspektywy wyników finansowych na lata 2026 i kolejne. Chcielibyśmy, aby wypłata dywidendy nie była „jednorazowym” wydarzeniem ponieważ naszą intencją jest regularna wypłata dywidendy w każdym roku.

 

Tomek Lis: Jak zarząd Tauronu ocenia wyniki spółki za pierwsze półrocze 2025 roku?

 

Krzysztof Surma: Wyniki oceniamy jako bardzo dobre, były najwyższe w dotychczasowej historii Grupy TAURON. Jeszcze w roku 2022 EBITDA na poziomie ok. 4 mld zł była osiągana w skali roku, a teraz osiągnęliśmy taki wynik za jedno półrocze.

 

Max: Jakie inwestycje planujecie w tym roku?

 

Krzysztof Surma: Kluczowym obszarem działalności Grupy jest Dystrybucja i w związku z tym planujemy w tym segmencie najwyższe nakłady inwestycyjne istotnie przekraczające 3 mld zł. Inwestycje dotyczą przede wszystkim przyłączania nowych klientów i modernizacji sieci dystrybucyjnej. W drugim kluczowym pod kątem nakładów segmencie - OZE obecnie kontynuujemy rozpoczęte inwestycje. Aktualnie w trakcie realizacji są trzy farmy wiatrowe (Nowa Brzeźnica, Sieradz, Miejska Górka) o łącznej mocy 234,2 MW, dwie farmy PV (Bałków, Postomino) o łącznej mocy 144 MW i cztery bateryjne magazyny energii o łącznej mocy 24,4 MW. Ponadto mamy 3,6 GW mocy w dewelopmencie własnym na różnych etapach rozwoju jednak jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić, które z nich będą realizowane. Łącznie w tych dwóch segmentach planujemy przeznaczyć blisko 90% naszego capexu.

 

Janusz Białecki: W pierwszym półroczu ubiegłego roku spółka zanotowała ponad 845 mln zł straty. Z czego wynika tak nagła zmiana zyskowności spółki?

 

Krzysztof Surma: Grupa z roku na rok stara się poprawiać swoją rentowność. W pierwszym półroczu tego roku osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki operacyjne. Dodatkowo w zeszłym roku Grupa dokonała odpisów z tytułu utraty wartości węglowych aktywów wytwórczych. Odpisy te zostały rozpoznane w wyniku przeprowadzonych na dzień 30 czerwca 2024 roku testów na utratę wartości. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na pogorszenie wyniku finansowego w 2024 r. była zmiana wartości odroczonego podatku dochodowego, będąca konsekwencją ograniczonych możliwości generowania zysków w energetyce węglowej.

 

Adam Stasiewicz: Jakich przychodów z rynku mocy spodziewa się Tauron w całym bieżącym roku?

 

Krzysztof Surma: W 2025 r. Grupa TAURON spodziewa się łącznie ok. 950 mln zł przychodów z tytułu rynku mocy.

 

Łukasz Osiński: Jakich zmian cen węgla w drugiej połowie 2025 roku oraz w 2026 roku spodziewa się Tauron?

 

Krzysztof Surma: Na rynkach światowych ceny węgla są stabilne, nie przewiduje się, że w 2026 r. sytuacja znacząco się nie zmieni. W Polsce w 2025 doszło do zrównania cen krajowego węgla energetycznego z notowaniami w portach ARA w okolicach 15-16 zł/GJ. Spodziewamy się, że wysoki stan zapasów węgla na rynku krajowym na koniec półrocza kształtujący się na poziomie ok. 10 mln ton, będzie stanowił jeden z powodów do dalszej stabilizacji rynku i prawdopodobnie nieznacznych spadków cen w perspektywie II połowy 2025 r. oraz 2026 r.

 

Janusz Białecki: Na jakie projekty inwestycyjne Tauron obecnie stawia?

 

Krzysztof Surma: Grupa TAURON konsekwentnie realizuje założenia Strategii w zakresie inwestycji. Kluczowym obszarem naszej działalności inwestycyjnej są inwestycje związane z rozwojem i modernizacją sieci w segmencie Dystrybucji. Koncentrujemy się również na rentownym wzroście mocy zainstalowanej w OZE, w tym z wykorzystaniem developmentu własnego. Chcemy zająć silną i trwałą pozycję strategiczną w obszarze magazynowania energii, gdzie własnymi zasobami rozwinęliśmy projekty o mocy 277 MW, które wygrały aukcję rynku mocy w 2024. W Obszarze Ciepłownictwa przygotowujemy kompleksowy program dekarbonizacji, który umożliwi nam zastąpienie mocy opartych na węglu w perspektywie 2030 r.

 

Przygotowujemy również strategiczne opcje inwestycyjne. Pozyskaliśmy warunki przyłączenia dla jednostek szczytowych OCGT o mocy 1,4 GW, rozpoczęliśmy analizy lokalizacyjne dla budowy jednostki SMR, a także pozyskaliśmy dofinansowanie na uruchomienie instalacji wytwarzania wodoru w Jaworznie.

 

Robert Klasa: Jakie projekty z zakresu magazynów energii są obecnie realizowane, a jakie są planowane?

 

Krzysztof Surma: Obecnie realizujemy 4 projekty z zakresu bateryjnych magazynów energii – Dąbie (4 MW), Przewóz (4 MW), Kuźnia Raciborska (6,9 MW) i Proszówek (9,5 MW). Wszystkie te projekty planujemy zakończyć w I kwartale 2026 r.

 

Obecnie mamy w przygotowaniu 2,1 GW mocy w bateryjnych magazynach energii, z czego co najmniej 0,7 GW zrealizujemy w ciągu najbliższych trzech lat.

 

Andrzej Kwiatkowski: Jakich przygotowań jednostek wytwórczych ze strony spółki wymaga rynek mocy?

 

Krzysztof Surma: Jednostka rynku mocy która posiada zobowiązanie mocowe na dany okres wymaga typowych działań wynikających z planowanych lub nieplanowanych remontów, prac serwisowych i eksploatacyjnych, które powodują utrzymanie odpowiedniej dyspozycyjności w okresie świadczenia usługi mocowej. Uzyskanie przychodów z rynku mocy w pierwszej kolejności wymaga certyfikacji ogólnej, a następnie certyfikacji do aukcji i wniesienia zabezpieczenia. Na samym końcu udział w aukcji z odpowiednią strategia cenową.

 

Robert Boruc: W jakim stopniu spółka jest beneficjentem Krajowego Planu Odbudowy? Ile łącznie warte są dofinansowania udzielone na poszczególne projekty?

 

Krzysztof Surma: W ramach KPO TAURON pozyskał przede wszystkim 15,9 mld zł z przeznaczeniem na modernizację i transformację sieci energetycznych oraz 310 mln zł na finansowanie kosztów cyfrowej transformacji TAURON Dystrybucji.

 

Dodatkowo w ramach KPO Grupa TAURON pozyskała 128 mln zł dotacji z Krajowego Planu Odbudowy na budowę nowoczesnej instalacji do produkcji zielonego wodoru, a także 95 mln zł na zwiększenie dostępu do szerokopasmowego internetu.

 

Błaszczyk Henryk: Jaką część energii na koniec 1H 2025 spółka generuje z OZE?

 

Krzysztof Surma: W pierwszym półroczu 2025 r. Grupa TAURON wygenerowała 0,92 TWh z OZE, co stanowiło 15 proc. łącznego wolumenu wyprodukowanej energii.

 

Anna Starosta: Czy druga połowa roku będzie równie dobra dla spółki co pierwsze 6 miesięcy? Jesteście jako zarząd optymistami?

 

Krzysztof Surma: Spółka nie publikuje prognoz wyników finansowych, tym niemniej warto wskazać, że historycznie drugie półrocze cechuje się gorszymi wynikami finansowymi niż pierwsze.

 

Marcin: Czy Tauron planuje akwizycje aktywów w obszarze Ciepła w 2026 roku?

 

Krzysztof Surma: Analizujemy rynek i przyglądamy się aktywom ciepłowniczym, leżącym w sąsiedztwie naszych aktywów/sieci ciepłowniczych. W przypadku sprzedaży aktywów ciepłowniczych na naszym terenie będziemy je analizowali i podejmowali decyzje co do uczestnictwa w transakcji.

 

Marcin: Jak wygląda struktura nowych inwestycji realizowanych w akwizycji wobec tych, które rozpoczęliście w ramach własnych kompetencji (obszar OZE)?

 

Krzysztof Surma: Nasz portfel developmentu własnego to ok. 3,6 GW projektów OZE, z czego ok. 0,4 GW to projekty o statusie gotowości do budowy lub z wygraną aukcją rynku mocy. W obszarze technologii PV oraz BME jesteśmy w stanie realizować cele strategiczne w oparciu o wewnętrzne zasoby. W obszarze lądowych farm wiatrowych nasza ekspozycja na rynek akwizycyjny jest większa. W tym obszarze proporcja projektów pochodzących z akwizycji do projektów z developmentu własnego będzie w znacznym stopniu zależna od tempa implementacji zmian regulacyjnych umożliwiających zwiększenie skali i przyspieszenie procesów rozwoju nowych projektów.

 

Izabela: Jaki był poziom przyłączonych mocy OZE w pierwszej połowie 2025? I jaki jest plan na drugą płowe roku?

 

Krzysztof Surma: Całkowita moc zainstalowana w OZE wynosi 874 GW co stanowi 16,5 proc. łącznej mocy zainstalowanej w Grupie TAURON. W drugim półroczu planujemy oddanie do eksploatacji ok. 190 MW OZE.

 

Piotr Śledziona: Jakie działania ESG prowadzi obecnie spółka?

 

Krzysztof Surma: Przyjęta w grudniu 2024 r. nowa Strategia kontynuuje kierunki Grupy TAURON w zakresie zrównoważonego rozwoju. Budowa kultury organizacyjnej opartej o wartości Grupy TAURON i ESG stanowi jeden z siedmiu priorytetów Strategii.

 

Ponadto w czerwcu 2025 został opracowany dokument ESG w Strategii Grupy TAURON. Dokument ESG w nowej Strategii Grupy TAURON stanowi swoiste uzupełnienie Strategii biznesowej i jej operacjonalizacji w zakresie zrównoważonego rozwoju.

 

Aneta Dreszar: Popularność oferty “Tanie Godziny” wśród konsumentów nie pokazują zdaniem zarządu, że zamrażanie cen energii jest niepotrzebne?

 

Krzysztof Surma: Oferta "Tanie Godziny" cieszy się dużą popularnością. Do tej pory skorzystało z niej ponad 12 tys. naszych Klientów. Dzięki własnemu zaangażowaniu i wykorzystaniu energii w okresie kiedy energia na rynku jest tania, Klienci są w stanie realnie obniżyć swoje rachunki poniżej cen wynikających z zamrożonej taryfy dla gospodarstw domowych.

 

Krzysztof Surma: Bardzo dziękuję za udział w czacie i zadane pytania. Do usłyszenia na kolejnym czacie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie