Chat with us, powered by LiveChat

Błądząc po Wall Street

Błądząc po Wall StreetBłądząc po Wall Street

Burton G.Malkiel

Wydawnictwo WIG-Press

Warszawa 2003

 

Opis wydawcy:

 

 Jedna z najbardziej znanych książek o inwestowaniu na giełdzie. Nieustannie wznawiana i aktualizowana, pozostaje klasycznym wykładem teorii efektywności rynku. Według Malkiela ruchy cen na giełdzie są całkowicie losowe i nie dają się prognozować, a w aktualnym kursie odzwierciedlone są już wszystkie dostępne w jakikolwiek sposób informacje.

Wynika stąd, że praca analityków giełdowych – technicznych i fundamentalnych – nie ma sensu. Nie oznacza to jednak, że sukces inwestycyjny jest wyłącznie kwestią przypadku. Autor – poza krytyką tradycyjnych metod analizy – proponuje jedyną jego zdaniem sensowną strategię opartą na teorii portfelowej i dostosowaniu ryzyka do sytuacji inwestora.

 

Burton G. Malkiel jest profesorem na Uniwersytecie Princeton i byłym członkiem Rady Doradców Ekonomicznych. Poza tym zasiada w radach nadzorczych znanych korporacji, takich jak Vanguard Group of Investment Companies czy Prudential Insurance Company.

 

 

Opinia SII:

 

Szukasz książki, z której możesz nauczyć się inwestowania czy też beletrystyki do poduszki? Jeżeli tego drugiego, to "Błądząc po Wall Street..." jest dla Ciebie. Autor stara się przedstawić realia funkcjonowania rynku amerykańskiego, szczególnie w kontekście pęknięcia bańki internetowej w 2000 roku i robi to znakomicie. Profesor Malkiel jest także specjalistą od teorii błądzenia losowego jako modelu zachowania się cen na rynkach finansowych. Odniesienia do tej teorii przewijają się w całej książce. Autor wyraźnie wskazuje na różnice między reprezentantami środowisk akademickich, zwolennikami teorii mówiącej, iż rynek jest efektywny i nie można w związku z tym żadną metodą osiągnąć przewagi nad rynkiem, a praktykami, którzy często nie wiedzą o istnieniu teorii rynku efektywnego, co nie przeszkadza im zarabiać pieniędzy. Profesor Malkiel podejmuje tę trudną tematykę, nie stosując przy okazji hermetycznego naukowego języka. Stara się bardziej prowadzić czytelnika po tajnikach funkcjonowania rynku finansowego niczym w dobrej powieści sensacyjnej. Czy można z tej książki nauczyć się inwestowania? Raczej nie, ale z pewnością można załapać bakcyla, który skłoni Cię czytelniku do dalszej samodzielnej drogi przez rynek kapitałowy.

 

Spis treści:

 

Część I Akcje i ich wartość

Rozdział 1 Solidne podstawy i zamki na piasku

Rozdział 2 Szaleństwa tłumów

Rozdział 3 Wycena akcji w minionych dziesięcioleciach

Rozdział 4 Internet - bańka wszech czasów

Rozdział 5 Teoria solidnych podstaw

Część II Jak to robią zawodowcy

Rozdział 6 Analiza fundamentalna i techniczna

Rozdział 7 Analiza techniczna i teoria błądzenia losowego

Rozdział 8 Na ile przydatna jest analiza fundamentalna?

Część III Nowe techniki inwestowania

Rozdział 9 Nowa para butów: nowoczesna teoria portfelowa

Rozdział 10 Dodatkowa nagroda za zwiększone ryzyko

Rozdział 11 Krytyka teorii błądzenia losowego: czyżby rynek był mimo wszystko przewidywalny?

Część IV Praktyczny przewodnik dla zwolenników błądzenia losowego i innych inwestorów

Rozdział 12 Poradnik dla zwolenników teorii błądzenia losowego

Rozdział 13 jak zdobyć przewagę w finansowym wyścigu: podstawy prognozowania zysków z akcji i obligacji

Rozdział 14 Przewodnik inwestowania na całe życie

Rozdział 15 Trzy ogromne kroki po Wall Street

 

Członkowie SII mogą kupować książki o tematyce inwestycynej nawet z 20% zniżką!

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie