Chat with us, powered by LiveChat

ETF-y a tradycyjne fundusze inwestycyjne z TFI

© Nuthawut - stock.adobe.com

ETF-y i tradycyjne fundusze inwestycyjne stanowią dwa przykłady sposobów inwestowania zbiorowego. Sporo je łączy, ale też dużo dzieli, szczególnie jeżeli chodzi o kwestie istotne z perspektywy inwestora indywidualnego.

 

Zobacz też inne materiały wchodzące w skład kursu Inwestuj pasywnie z SII

 

Fundusze inwestycyjne to jeden z klasycznych elementów rynkowego krajobrazu, z którego od dekad korzystają inwestorzy indywidualni. Bez klasycznych funduszy inwestycyjnych nie byłoby ETF-ów, które furorę robią w ostatnich latach. Dla inwestora nie ma jednak znaczenia co było pierwsze, tylko co się bardziej opłaca. Mimo podobieństw, fundusze inwestycyjne i ETF-y dzieli sporo różnic – warto je znać, nim podejmiemy decyzję o tym, w co zainwestować.

 

W artykule tym skupimy się na głównych różnicach między funduszami inwestycyjnymi a ETF-ami.

 

W polskim porządku prawnym fundusze ETF nie stanowią osobnej kategorii. Dlatego też zarejestrowane w Polsce ETF-y funkcjonują w formie funduszy inwestycyjnych. Niesie to za sobą pewne komplikacje dla dostawców takich funduszy, lecz z punktu widzenia inwestora jest bez większego znaczenia.

 

ETF-y a fundusze TFI. Oto główne różnice

Podstawową różnicą między funduszem inwestycyjnym a funduszem ETF jest to, że ten drugi jest notowany na giełdzie, a pierwszy nie.

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z opłaconą składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII
Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie