Chat with us, powered by LiveChat

Charlie Munger nie żyje. Warren Buffett pożegnał przyjaciela

Skomentuj artykuł
© Nick Webb, flickr.com

Zmarł Charlie Munger, legendarny inwestor oraz przyjaciel i biznesowy partner Warrena Buffetta. Miał 99 lat.

 

Informację o śmierci Mungera potwierdził komunikat spółki Berkshire Hathaway – inwestycyjnego wehikułu Warrena Buffetta, którego Munger był wiceprezesem. Legendarny inwestor zmarł  28 listopada w jednym z kalifornijskich szpitali.

 

– Berkshire Hathaway nie mogłaby osiągnąć obecnego kształtu bez inspiracji, mądrości i udziału Charliego – powiedział cytowany w komunikacie 93-letni Warren Buffett.

Kim był Charlie Munger?

Charles Thomas Munger urodził się 1 stycznia 1924 r. w Omaha, w stanie Nebraska. Jego ojciec Alfred był uznanym prawnikiem, matka Florence pochodziła z bogatej rodziny. Ścieżki życiowe Mungera z rodziną Buffettów przecięły się bardzo szybko – jako nastolatek pracował w sklepie prowadzonym przez Ernesta Buffetta, dziadka swojego późniejszego wspólnika, jednak obaj panowie spotkali się dopiero w 1959 r.

 

W 1941 r. Munger rozpoczął studia matematyczne na Uniwersytecie Michigan, których nie ukończył. W 1943 r. wstąpił do Korpusu Lotniczego Armii Stanów Zjednoczonych, jednak nigdy nie brał udziału w działaniach bojowych. Po zakończeniu służby w 1946 r. kontynuował edukację, kończąc m.in. prawo na Uniwersytecie Harvarda.

 

Po śmierci ojca w 1959 r., Charlie Munger wrócił do Omaha, gdzie za pośrednictwem wspólnych znajomych poznał Warrena Buffetta.

 

– On i Buffett natychmiast znaleźli wspólny język. Po tym, jak Charlie wrócił do Kalifornii, spędzali z Buffettem godziny na rozmowach telefonicznych, w trakcie których rozmawiali o inwestycjach. Stopniowo Charlie przejmował rolę doradcy i partnera biznesowego, którą wcześniej pełnił Benjamin Graham, mentor Buffetta i twórca koncepcji inwestowania w wartość – słowa te pochodzą z wydanej w 2000 r. książki „Damn Right! Behind the Scenes with Berkshire Hathaway Billionaire Charlie Munger” autorstwa Janet Lowe.

 

W 1962 r. założył kancelarię prawną Munger, Tolles & Olson oraz fundusz inwestycyjny Wheeler, Munger & Co. Fundusz ten zamknął w 1975 r., a trzy lata później został wiceprezesem Berkshire Hathaway.

 

– Odkąd się znamy, nigdy się nie kłóciliśmy. Charlie dał mi największy dar, jaki jedna osoba może dać drugiej. Uczynił mnie lepszym człowiekiem niż byłbym bez niego. Dał mi przez te lata wiele dobrych rad. Moje życie było lepsze dzięki Charliemu – powiedział Buffett w 2018 r. w wywiadzie dla CNBC.

 

Charlie Munger był dwukrotnie żonaty – z zawartego w 1945 r. pierwszego małżeństwa z Nancy Huggins miał trójkę dzieci – córki Wendy i Molly oraz syna Teddy’ego, który w wieku 9 lat zmarł na białaczkę. W 1953 r. para rozwiodła się, a dwa lata później Munger poślubił Nancy Barry, z którą doczekał się czwórki dzieci: synów Charlesa Jr., Barry’ego, Philipa i córki Emilie. Munger został także ojczymem dwóch synów, Williama Harolda oraz Davida. Drugie małżeństwo trwało do 2010 r., do momentu śmierci Nancy.

 

W 1980 r. Charlie Munger stracił lewe oko, w wyniku komplikacji po operacji zaćmy. Z racji tego, że zagrożone było również prawe oko, Munger nauczył się alfabetu Braille’a. Do końca życia zachował jednak wzrok.

 

W 2023 r. majątek Charliego Mungera szacowano na 2,3 mld dolarów. W latach wcześniejszych majątek ten służył m.in. do prowadzenia działań charytatywnych.

 

🟢 Warren Buffett: największy inwestor-filantrop świata. Rozdał już 50 miliardów, a jest coraz bogatszy

 

– Rodzina zajmie się wszystkimi sprawami zgodnie z instrukcjami Charliego – tymi słowami kończy się komunikat Berkshire Hathaway.

 

 Planujemy kontynuację tematu i dalsze publikacje upamiętniające Charliego Mungera

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie