Chat with us, powered by LiveChat

Techniczny przegląd branżowy – spółki paliwowe pod lupą analityka

Skomentuj artykuł
Źródło: www.orlen.pl

W ramach cotygodniowego przeglądu branżowego, tym razem Analityk techniczny – Tomasz Skolimowski, wziął na warsztat wykresy spółek z branży paliwowej, w tym PKN ORLEN, Serinus Energy, UNIMOT oraz MOL.

PKN ORLEN

Po ustanowieniu ATH na 134.44 zł w październiku 2017 r. na spółce rozpoczęła się korekta, która przekształciła się w obowiązujący nadal długoterminowy trend spadkowy, oznaczony czerwoną linią. Mimo wszystko na wykresie tygodniowym można już zaobserwować próby poderwania wyceny. Świadczy o tym układ dołków, które podczas obowiązującej tendencji zniżkującej, tworzone są coraz wyżej. Tym samym w długim horyzoncie czasowym rysuje się formacja przypominająca trójkąt symetryczny. Dopiero wybicie z tego układu pozwoli z większym prawdopodobieństwem nakreślić scenariusze na przyszłe tygodnie. W nieco krótszej perspektywie widać już pierwsze próby przejęcia kontroli przez popyt. Na interwale dziennym doszło nawet do przełamania trwającego od października 2021 r. trendu spadkowego. Odcięcie dywidendy nieco pokrzyżowało plany byków, gdyż spowodowało cofnięcie do wsparcia na 62 zł i średniej MA200. Jak na razie obrona 62 zł okazała się skuteczna i widać kolejne podejście do wyprowadzenia fali wzrostowej. Jeśli to się powiedzie, to pierwszy opór jest teraz przy 67.5 zł, a następny na 76.5 zł. W przypadku kontynuacji spadków kolejne wsparcie jest przy 55 zł.

 

PKN ORLEN – analiza wykresu, interwał dzienny

PKN ORLEN – analiza wykresu, interwał dzienny

Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

PKN ORLEN – analiza wykresu, interwał tygodniowy

PKN ORLEN – analiza wykresu, interwał tygodniowy

Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Tomasz Skolimowski, analityk techniczny Tomasz Skolimowski, analityk techniczny

Absolwent WAT w Warszawie. Zawodowo związany z branżą IT, gdzie pracował jako PM. Od ponad 10 lat pasjonat rynków kapitałowych oraz inwestor giełdowy. Zwolennik analizy technicznej z uwzględnieniem wyznaczania stref popytu oraz podaży. W swoich analizach często stosuje także formacje harmoniczne i strefy Fibonacciego. Aktywnie inwestuje na GPW zarówno krótko- jak i długoterminowo. Poza inwestycjami interesuje się sportem oraz nowymi technologiami.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie