Chat with us, powered by LiveChat

Formacje harmoniczne

W świecie inwestycji istnieje wiele różnych narzędzi i technik, które mogą pomóc inwestorom w podejmowaniu decyzji dotyczących handlu na rynkach finansowych. Jedną z tych technik jest analiza formacji harmonicznych. Formacje harmoniczne są szczególnymi układami cenowymi, które posiadają określone proporcje i relacje między ich składowymi. W tym artykule omówimy podstawy formacji harmonicznych, jak je rozpoznawać i jak mogą być wykorzystane przez początkujących inwestorów.

Czym są formacje harmoniczne?

Formacje harmoniczne opierają się na teorii, że ruchy cenowe na rynkach finansowych są podatne na powtarzające się wzorce, które można zidentyfikować za pomocą matematycznych proporcji i relacji. Te wzorce nazywane są formacjami harmonicznymi, które mogą generować sygnały handlowe, pomagające inwestorom przewidzieć przyszłe ruchy cen.

 

Struktura formacji harmonicznych bazuje na odpowiednich poziomach Fibonacciego oraz zależności pomiędzy ich poszczególnymi odcinkami. Wzorce książkowe pojawiają się na rynku rzadko, w związku z tym w analizach należy przyjmować niewielki margines błędu na przesunięcia poszczególnych punktów.

 

Istotą formacji jest ich wysoka skuteczność oraz możliwość wskazywania potencjalnych miejsc do wejścia lub wyjścia z pozycji. Wartości prognostyczne można zwiększyć obserwując formacje świecowe w odpowiednich punktach wyznaczonych przez formacje harmoniczne.

Przykłady formacji harmonicznych

Formacja AB=CD

Jest najprostszą i podstawową formacją harmoniczną. Ma postać korekty prostej. Pojawia się zarówno osobno oraz jako składowa bardziej złożonych formacji. Odcinki AB i CD powinny być sobie równe, a ewentualne odchylenie nie może przekroczyć 5%. Dodatkowo najlepiej gdy AB i CD są symetryczne pod kątem czasu i ceny.

 


Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z opłaconą składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII
Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie