Chat with us, powered by LiveChat

Wykresy długoterminowe i ich analiza

W niniejszym artykule postaramy się zebrać wszystkie przedstawione dotąd informacje i na bazie wykresów długoterminowych przedstawić krok po kroku sposoby ich analizowania.

 

Jak już zostało wcześniej wspomniane, istnieją trzy główne rodzaje prezentacji cen na wykresach: liniowe, słupkowe i świecowe. Oprócz tego dla każdego z tych sposobów można dobrać różne ramy czasowe. Inwestorzy specjalizujący się w szukaniu szybkich ruchów cenowych z pewnością najlepiej odnajdą się na wykresach minutowych lub godzinowych. Nieco bardziej cierpliwi, inwestujący w średnim terminie, najczęściej będą zerkać na notowania na interwałach dziennych, a czasami tygodniowych. Natomiast osoby inwestujące w kilkuletnim horyzoncie czasowym powinny wykorzystywać głównie wykresy tygodniowe, miesięczne lub nawet roczne, o ile walor notowany jest na parkiecie wystarczająco długo.

 

Zdecydowana większość inwestorów wspierających swoje decyzje analizą techniczną, korzysta z wykresów świecowych na interwale dziennym za okres od 6 do 12 miesięcy. Pozwala to analizować dane zarówno krótkoterminowcom, jak i średnioterminowcom z maksymalnie ostatnich 12 miesięcy.

 

Warto tutaj zaznaczyć, że na interwale dziennym jedna świeca obrazuje nam zachowanie instrumentu podczas jednej sesji. Z perspektywy długoterminowej takie pojedyncze świece będą stanowić tylko szum dla głównego trendu. Świece tygodniowe lub miesięczne będą więc lepiej prezentować panujący na rynku sentyment oraz umożliwią pozyskanie wartościowych informacji, takich jak np. długoterminowe trendy rynkowe, istotne poziomy wsparcia oraz oporu, czy też dłużej powstające formacje cenowe.

Kolejność analizy wykresów

Analizę wykresów powinniśmy zacząć od szerszej perspektywy czasowej i stopniowo schodzić na niższe interwały. W tym celu najlepiej wybrać interwał tygodniowy i oddalić wykres tak, by obejmował okres przynajmniej 10 lat. Jeśli walor notowany jest już wystarczająco długo, można też posłużyć się interwałem miesięcznym, obejmującym podobny okres, czyli min. 10 lat.


Natomiast w przypadku instrumentów nie posiadających długiej historii, najlepiej po prostu maksymalnie oddalić wykres.


Warto jednak nadmienić, że im więcej jest świec wyrysowanych na wykresie tym łatwiej będzie wyznaczać istotne formacje, strefy i panujące tendencje. Dlatego jeśli wykres tygodniowy zawiera tylko kilkanaście świec, to lepszym rozwiązaniem może okazać się maksymalne oddalenie wykresu na interwale dziennym.

 

Po otwarciu wykresu w szerszym horyzoncie czasowym, w pierwszych krokach należy wyznaczyć:

  • główne linie trendu,
  • najważniejsze historyczne poziomy wsparcia oraz oporu,
  • formacje cenowe

 

Następnie najlepiej zmniejszyć ramy do interwału dziennego i powtórzyć powyższe czynności dla okresu ostatnich 12 miesięcy.

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z opłaconą składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII
Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie