Chat with us, powered by LiveChat

Luki cenowe

Luka cenowa to obszar cenowy, w którym nie zawarto żadnej transakcji. Luki powstają w momencie, gdy na otwarciu sesji transakcje zawierane są na poziomach wyraźnie wyższych (luka wzrostowa/hossy) lub niższych (luka spadkowa/bessy) niż zakres zmian cen z poprzedniej sesji. Zjawisko to ma miejsce bardzo często, gdy pojawiają się zaskakujące informacje (np. publikacja wyników istotnie powyżej lub poniżej oczekiwań rynku). W wyniku tego większość uczestników rynku uznaje nagle, że poziom cen powinien się natychmiast zmienić. Kolokwialnie mówiąc luki cenowe obrazują emocje powstałe poza godzinami handlu.

 

Poniżej przykładowa luka cenowa:

 

Na mniej płynnych instrumentach luki mogą występować bez dodatkowych czynników jakimi są np. informacje cenotwórcze. Bardzo często luki są domykane, a po domknięciu dochodzi do odbicia. Jeśli jednak luka nie zostaje szybko domknięta, tj. w przeciągu kilku kolejnych sesji, to oznacza dużą siłę popytu lub podaży. Luki cenowe mogą wyznaczać strefy wsparcia lub oporu.

 

Wyróżniamy cztery główne rodzaje luk cenowych, które zostaną omówione poniżej:

  • luka zwykła
  • luka startu (przełamania)
  • luka ucieczki (kontynuacji)
  • luka wyczerpania

Luka zwykła

Luka zwykła pojawia się na wykresach mało płynnych walorów (kiedy przeważają większe zlecenia kupna lub sprzedaży). Na ogół nie ma ona większego znaczenia, co wynika z niskich obrotów i znikomej aktywności inwestorów.

 

Czasami występuje również na płynnych papierach jako reakcja inwestorów na istotne wydarzenia o podłożu fundamentalnym (np. dotyczące kondycji finansowej spółki).

 

Przykłady:

 


Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z opłaconą składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII
Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie