Chat with us, powered by LiveChat

Techniczny przegląd branżowy – wykresy spółek paliwowych pod lupą analityka

Skomentuj artykuł
Źródło: www.orlen.pl

W ramach cotygodniowego przeglądu branżowego, tym razem Analityk techniczny – Tomasz Skolimowski, wziął na warsztat wykresy spółek z branży paliwowej, w tym PKN Orlen, Unimot, Serinus oraz MOL.

PKN Orlen

Mimo wielu zawirowań na kursie, jakie widoczne są w ujęciu długoterminowym, notowania mozolnie wspinają się na coraz wyższe poziomy wewnątrz kanału wzrostowego. Od października 2017 r. rwa korekta wcześniejszych zwyżek, która przejawia się trendem spadkowym przedstawionym przy pomocy czerwonej linii na interwale tygodniowym. Tendencja ta stanowi wyraźny opór przed wzrostami i powoduje schodzenie szczytów na niższe wyceny. Tym samym kurs zmierza obecnie w pobliże dolnej krawędzi kanału wzrostowego. W nieco krótszym czasie, tj. na interwale dziennym, można zauważyć, że spółka jest też w trendzie spadkowym od października 2021 r. Co prawda bykom udało się wybronić kluczowe wsparcie długoterminowe przy 55 zł i aktualnie trwa kontynuacja odbicia, która może zakończyć się próbą zmiany panującego obecnie sentymentu. Aby do tego doszło konieczne będzie pokonanie najbliższego oporu przy 68.5 zł, co umożliwi także wyjście nad linię trendu. W takim wariancie kolejnych trudności można oczekiwać na 76 zł. Natomiast w przypadku kontynuacji przeceny wsparcia znajdują się na 62 zł i 55 zł.

 

PKN Orlen – analiza wykresu, interwał dzienny

PKN Orlen – analiza wykresu, interwał dzienny

Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

PKN Orlen – analiza wykresu, interwał tygodniowy

PKN Orlen – analiza wykresu, interwał tygodniowy

Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Tomasz Skolimowski, analityk techniczny Tomasz Skolimowski, analityk techniczny

Absolwent WAT w Warszawie. Zawodowo związany z branżą IT, gdzie pracował jako PM. Od ponad 10 lat pasjonat rynków kapitałowych oraz inwestor giełdowy. Zwolennik analizy technicznej z uwzględnieniem wyznaczania stref popytu oraz podaży. W swoich analizach często stosuje także formacje harmoniczne i strefy Fibonacciego. Aktywnie inwestuje na GPW zarówno krótko- jak i długoterminowo. Poza inwestycjami interesuje się sportem oraz nowymi technologiami.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie