Chat with us, powered by LiveChat

Poniedziałkowy przegląd techniczny (19.12.2022) – Indeksy po impulsie korekcyjnym

Skomentuj artykuł
© Who is Danny - stock.adobe.com

Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, WIG20, sWIG80, złoto, ropa WTI, USD/PLN, EUR/USD oraz Bitcoin.

DAX

Notowania DAX weszły w ciągu ostatnich sesji w długo wyczekiwaną i oczywistą korektę. Obecnie notowania skorygowały dwoma mocnymi świecami (w czwartek i piątek). Dodatkowo w piątek pojawił się bardzo wysoki słupek wolumenu. To wszystko wskazuje na możliwość kontynuacji ruchu spadkowego, który wsparcie może znaleźć w okolicach strefy między poziomem 0.382 Fibonacciego (13601 pkt.) liczonego dla ostatniej fali wzrostowej, a poziomem okolic wsparcia 13664 pkt. W tym miejscu przebiega obecnie średnia MA200, która również może stanowić krótkoterminowe wsparcie. Gdyby to nie powstrzymało niedźwiedzi, to kolejnego należałoby upatrywać w okolicach zniesienia Fibo 0.5, czyli 13271 pkt. Warto pamiętać, że jesteśmy po wygaśnięciu serii kontraktowych i część inwestorów instytucjonalnych może oczekiwać już nowego rozdania w nowym roku.

 

DAX – analiza wykresu, interwał dzienny

DAX – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

WIG20

Na polskim WIG20 również rozpoczęła się korekta od ostatniego lokalnego szczytu. Notowania wsparła średnie MA200, jednak jeśli będzie kontynuacja na rynkach zachodnich WIG20 również powinien udać się w kierunku wyprzedaży. Na tą chwilę nasz rynek rodzimy jest bardzo silny na tle zachodu. Oporem jest strefa okolic 1781 pkt. Wsparcia natomiast to 1681 pkt. a niżej 1655 pkt. Wydaje się, że z uwagi na zbliżający się koniec roku, część inwestorów może wyprzedawać akcje, bowiem wchodzimy w okres tzw. optymalizacji podatkowej.

 

WIG20 – analiza wykresu, interwał dzienny

WIG20 – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Janusz Grabowski, analityk techniczny Janusz Grabowski, analityk techniczny

Absolwent Politechniki Białostockiej najpierw na kierunku politologia, a następnie zarządzanie przedsiębiorstwem. Przedsiębiorca branży e-commerce. Od wielu lat związany z rynkami finansowymi, jako pasjonat i inwestor indywidualny. Miłośnik stosowania analizy technicznej. Bardzo aktywny na twitterze. Prowadząc tam konto pod pseudonimem JanoGra dzięki swojemu zamiłowaniu i merytorycznym wypowiedziom osiągnął duża popularność w krótkim czasie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie