Chat with us, powered by LiveChat

Poniedziałkowy przegląd techniczny (21.11.2022) – Wyhamowanie na indeksach. USD/PLN z szansą na wzrost

Skomentuj artykuł
© Funtap - stock.adobe.com

Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, WIG20, WIG, złoto, ropa WTI, USD/PLN, EUR/USD oraz Bitcoin.

DAX

Tak jak pisaliśmy tydzień temu indeks DAX znajduje się przed impulsem korekcyjnym. Oscylator RSI notuje wysokie wskazania, ponad swoim kanałem, co sygnalizuje wykupienie. Podczas bardzo mocnej zwyżki cenowej doszło do przebicia górą oporu 14135 pkt., a obecnie indeks konsoliduje pod kolejnym istotnym oporem, jaki stanowi poziom 14566 pkt. Na tą chwilę na świecach widać walkę popytu z podażą. Grający na spadek próbują zepchnąć notowania w kierunku korekty, natomiast popyt usiłuje przenieść notowania do strefy nad oporem 14566 pkt. Bez względu na to jak rozstrzygnie się walka w krótkim terminie, naturalnym byłoby przejście do korekty. Po przebiciu dołem wsparcia na poziomie 14135 pkt., należałoby zakładać kolejne wsparcia w okolicach: 13947 pkt., a niżej 13664 pkt. W średnim terminie notowania wyglądają coraz bardziej atrakcyjnie z perspektywy technicznej, bowiem średnie MA200 i MA50 zwrócone są ku sobie, notowania wybiły dłuższą średnią górą w ostatnim czasie, co z pewnością można odbierać pozytywnie. Dodatkowo ostatnia fala wzrostowa pokonała granice 20% wzrostu, co może sygnalizować start hossy na notowaniach DAX.

 

DAX – analiza wykresu, interwał dzienny

DAX – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

WIG 20

Notowania WIG20 wydają się łatwiejsze do odczytania intencji inwestorów. Po bardzo mocnej fali wzrostowej, podczas której doszło do wybicia górą kanału trendu spadkowego, wyrysowanego podczas bessy na notowaniach WIG20 i osiągnięciu istotnego punktu oporu jakim są okolice 1780 pkt. kurs przechodzi do naturalnej korekty. Warto zauważyć, że bykom nie udało się wybić średniej MA200 górą, co jest mocną różnicą chociażby w kontekście wyżej omawianego DAX’a. Na tą chwilę wsparć należy spodziewać się na poziomach 1655 pkt., a niżej 1600 pkt.. Jeśli niedźwiedzie na tych poziomach odpuszczą, a kurs przejdzie do bocznej konsolidacji lub odbije falą wzrostową, będziemy mieli do czynienia najprawdopodobniej z kolejną falą hossy. W przypadku gdyby korekta była głębsza, aktualnie rozpoczętą hossę będzie można poddać pod wątpliwość.

 

WIG 20 – analiza wykresu, interwał dzienny

WIG 20 – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Janusz Grabowski, analityk techniczny Janusz Grabowski, analityk techniczny

Absolwent Politechniki Białostockiej najpierw na kierunku politologia, a następnie zarządzanie przedsiębiorstwem. Przedsiębiorca branży e-commerce. Od wielu lat związany z rynkami finansowymi, jako pasjonat i inwestor indywidualny. Miłośnik stosowania analizy technicznej. Bardzo aktywny na twitterze. Prowadząc tam konto pod pseudonimem JanoGra dzięki swojemu zamiłowaniu i merytorycznym wypowiedziom osiągnął duża popularność w krótkim czasie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie