Chat with us, powered by LiveChat

Poniedziałkowy przegląd techniczny (14.11.2022) – DAX i WIG20 przed impulsem korekcyjnym

Skomentuj artykuł
© peshkova - stock.adobe.com

Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, WIG20, WIG, złoto, ropa WTI, USD/PLN, miedź oraz Bitcoin.

DAX

W minionym tygodniu na notowaniach niemieckiego DAX’a trwała bardzo mocna fala wzrostowa. Notowaniom udało się wybić górą zarówno linię trendu spadkowego, jak także średnią MA200. Odbicie od tegorocznego dołka przekroczyło 20%, co może być uznawane za sygnał zakończenia bessy, a rozpoczęcia się hossy na notowaniach DAX. Siła byków podczas zwyżki była bardzo mocna. Wygląda na to, że w zbliżającym się tygodniu należy upatrywać sygnału krótkoterminowej korekty, bowiem oscylatory ułożone są w strefie wykupienia. RSI wyszło poza swój naturalny kanał. Wsparć należy oczekiwać na poziomach 13947 pkt. oraz 13664 pkt. W tych okolicach znajduje się wybita ostatnio średnia MA200. W średnim terminie ocena najbliższej korekty może być istotna, bowiem wskazać może ona na ile popytowi starczy sił do kontynuacji trendu wzrostowego. Wówczas oporem dla wzrostów może okazać się poziom 14566 pkt. oraz 14845 pkt.

 

DAX – analiza wykresu, interwał dzienny

DAX – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

WIG 20

Podobnie jak opisywany powyżej DAX, również WIG20 znajdował się ostatnio w bardzo mocnej fali wzrostowej. Notowania dynamicznie odbiły od okolic 1371 pkt., a w ostatnim czasie mieliśmy aż 11 sesji wzrostowych. Notowaniom udało się nawet wybić górą istotną strefę oporu na poziomie 1655 pkt. oraz kanał trendu. Wygląda na to, że również na indeksie WIG20 może w niedługim czasie zapanować hossa. Różnica do wymienionego wyżej DAX’a jest taka, że nasz rodzimy indeks znajduje się ciągle pod oporem średniej MA200, która znajduje się w okolicach 1780 pkt. Na tą chwilę scenariusz techniczny wygląda pozytywnie jednak w krótkim terminie należy zakładać lokalną korektę, bowiem RSI wyszło ze swojego naturalnego kanału sygnalizując mocne wykupienie. Wsparć należy oczekiwać w okolicach 1554 pkt. oraz 1496 pkt.

 

WIG 20 – analiza wykresu, interwał dzienny

WIG 20 – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Janusz Grabowski, analityk techniczny Janusz Grabowski, analityk techniczny

Absolwent Politechniki Białostockiej najpierw na kierunku politologia, a następnie zarządzanie przedsiębiorstwem. Przedsiębiorca branży e-commerce. Od wielu lat związany z rynkami finansowymi, jako pasjonat i inwestor indywidualny. Miłośnik stosowania analizy technicznej. Bardzo aktywny na twitterze. Prowadząc tam konto pod pseudonimem JanoGra dzięki swojemu zamiłowaniu i merytorycznym wypowiedziom osiągnął duża popularność w krótkim czasie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie