Chat with us, powered by LiveChat

SII Poleca: Wycena firmy, Aswath Damodaran

Jak to możliwe, że firmę, która nigdy nie wygenerowała zysku, wycenia się na wiele miliardów dolarów? Dlaczego niektóre start-upy przyciągają inwestorów jak magnes, podczas gdy inne mają z tym olbrzymie trudności?

 

Aswath Damodaran, jeden z najwybitniejszych ekspertów wyceny przedsiębiorstw, wydaje się znać odpowiedź na te pytania. Uznaje, że wartość spółki w dużej mierze zależy od narracji panującej wokół niej, ponieważ to ona stanowi kontekst dla liczb i przekonuje do inwestycji nawet najbardziej wstrzemięźliwych inwestorów. W opinii Damodarana świat biznesu dzieli się na gawędziarzy, którzy snują przekonujące opowieści, oraz wielbicieli liczb, którzy opracowują modele i kochają się w arkuszach kalkulacyjnych. Oba te podejścia są jednakowo istotne, ale, jak sugeruje autor, prawdziwy sukces rodzi się z ich umiejętnego połączenia. Dopiero wówczas firma może zrealizować swój potencjał i utrzymać wartość.

 

Aby to zaprezentować, Damodaran analizuje początki rozwoju Ubera. W ten sposób tłumaczy, jak treść opowieści wpływa na zrozumienie różnych wycen. W obszarze jego zainteresowań znajdują się również Twitter i Facebook – spółki, które osiągnęły wysoką wycenę już na etapie debiutu giełdowego, po czym podążyły różnymi drogami – pierwsza weszła w fazę stagnacji, podczas gdy druga kontynuowała dynamiczny rozwój. Przygląda się także firmom o bardziej ugruntowanym modelu biznesowym, jak Apple czy Amazon, i na ich przykładzie wskazuje, że opowieść może stanowić czynnik wzbogacający, ale i ograniczający. Frapującej analizie poddaje też brazylijski globalny koncern wydobywczy Vale, co pozwala mu wyjaśnić wpływ czynników zewnętrznych na firmę, takich jak miejsce prowadzenia działalności, wykorzystywane surowce czy różnice walutowe.

 

Darmowy fragment publikacji dostępny jest tutaj.

Kim jest Aswath Damodaran?

Aswath Damodaran ze względu na swoje doświadczenie na Wall Street zyskał pseudonim „dziekan ds. wycen”. Jest autorem tekstów naukowych z zakresu wycen, finansów przedsiębiorstw i zarządzania inwestycjami. Na rynku znany jest także jako specjalista od kompleksowych, regularnie aktualizowanych danych ułatwiających poprawne wyceny. Damodaran cieszy się wielką popularnością i poważaniem zarówno jako nauczyciel, jak i autorytet w swojej dziedzinie.

Spis treści

Wstęp
1. Opowieść o dwóch plemionach
2. Opowiedz mi historię
3. Elementy składające się na opowiadanie historii
4. Potęga liczb
5. Narzędzia analityczne
6. Tworzenie historii
7. Sprawdzanie opowieści
8. Od opowieści do liczb
9. Od liczb do wartości
10. Modyfikowanie i ulepszanie opowieści – pętla sprzężenia zwrotnego
11. Modyfikowanie opowieści – gdy na drodze staje życie
12. Wiadomości a opowieści
13. Opowieści w skali makro
14. Cykl życia przedsiębiorstwa
15. Wyzwania związane z zarządzaniem
16. Finał

 

Członkowie SII mogą kupować książki o tematyce inwestycynej nawet z 20% zniżką!

Zobacz inne ciekawe pozycje, które rekomendujemy.

 

Książka dostępna w księgarni internetowej

maklerska.pl

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie