Chat with us, powered by LiveChat

Poniedziałkowy przegląd techniczny (22.08.2022) – Impulsy korekcyjne na indeksach

Skomentuj artykuł
© Monster Ztudio - stock.adobe.com

Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, WIG20, WIG, złoto, ropa WTI, USD/PLN, EUR/USD oraz Bitcoin.

DAX

Indeks niemiecki DAX po stosunkowo długiej fali wzrostowej rozpoczętej w okolicach testowanego wcześniej wsparcia 12436 pkt. odbił od linii trendu sekwencji spadkowej, która poprowadzona była między dwoma lokalnymi szczytami. W ten sposób doszło do trzeciego odbicia, a byki okazały kapitulację w tym rejonie (najniższa czerwona strzałka). W ten sposób na notowaniach doszło do wyrysowania się świecy czarnej marubozu, która rozpoczęła korektę. W piątek doszło do wybicia dołem wsparcia okolic 13664 pkt. Poziom ten będzie stanowił teraz opór w przypadku późniejszych wzrostów. Na tę chwilę kolejne wsparcie ulokowane jest na poziomie 13313 pkt., a niżej 12890 pkt. Dodatkowo impuls korekcyjny potwierdzają także przecięte linie MACD i Signal na oscylatorze MACD. Wygląda na to, że korekta jest tu teraz bazowym scenariuszem, zaś jej głębokość będzie wskazaniem ewentualnej siły popytowej. Najważniejszym z perspektywy kupujących jest to, aby nie doszło do wybicia dołem tegorocznego minimum, co świadczyłoby o kontynuacji bessy na notowaniach DAX.

 

DAX – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

WIG20

WIG 20 kolejny tydzień pozostaje w konsolidacji pod istotnym poziomem oporu 1742 pkt. Podczas sesji 16 sierpnia byki mogły wpaść w pułapkę, bowiem doszło do wybicia na początku sesji wspomnianego oporu, po czym podaż napierała do końca sesji, przez co na notowaniach utworzyła się spadająca gwiazda w okolicach kluczowego oporu. Tym samym została ona potwierdzona mocną sesją spadkową w kolejnym dniu. Notowania zbliżają się do pierwszego istotnego wsparcia jakim jest poziom 1655 pkt. W przypadku wybicia dołem domniemanym scenariuszem może być próba gry o tegoroczne minimum, czyli wsparcie okolic 1554 pkt. Sytuacja taka byłaby oczywiście negatywna z perspektywy popytu, jednak realna. W przypadku gdyby doszło jednak do obrotny wspomnianego wsparcia 1655 pkt. byki mogłyby dalej walczyć o wybicie konsolidacji górą. Na tę chwilę scenariusz pozostaje nierozstrzygnięty, z przewagą podaży.

 

WIG 20 – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Janusz Grabowski, analityk techniczny Janusz Grabowski, analityk techniczny

Absolwent Politechniki Białostockiej najpierw na kierunku politologia, a następnie zarządzanie przedsiębiorstwem. Przedsiębiorca branży e-commerce. Od wielu lat związany z rynkami finansowymi, jako pasjonat i inwestor indywidualny. Miłośnik stosowania analizy technicznej. Bardzo aktywny na twitterze. Prowadząc tam konto pod pseudonimem JanoGra dzięki swojemu zamiłowaniu i merytorycznym wypowiedziom osiągnął duża popularność w krótkim czasie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie