Chat with us, powered by LiveChat

Poniedziałkowy przegląd techniczny (13.06.2022) – Indeksy pod presją podaży

Skomentuj artykuł
© Funtap - stock.adobe.com

Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców oraz kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, WIG20, WIG, złoto, srebro, usd/pln, euro/usd oraz Bitcoin.

S&P 500

Na indeksie S&P500 pałeczkę przejęły niedźwiedzie. Od okolic stycznia 2022 notowania znajdują się w trendzie spadkowym. Ostatnie odbicie korekcyjne nie zanegowało powyższego układu, bowiem doszło do odbicia od oporu okolic 4191 pkt. Gdy okazało się, że byki mają solidny problem z wybiciem wspomnianego oporu, podaż mocno przyspieszyła. Między czwartkiem, a piątkiem na notowaniach utworzyła się szeroka luka spadkowa. Nieuniknionym wydaje się test ostatniego dołka, na którym utworzyła się formacja podwójnego dna. Tym samym doszłoby do testu wspomnianego wsparcia, które w tym miejscu znajduje się nieprzypadkowo. Jest to granica 20% zniesienia od szczytu, czyli teoretyczna granica, której przebicie byłoby potwierdzeniem bessy. Jeśli wsparcie by się wybroniło, to w krótkim terminie popyt powinien mieć obrany za cel domknięcie luki spadkowej w okolicach 4000 pkt. Jeśli zaś doszłoby do wybicia ostatniego dołka, czyli wspomnianego podwójnego dna, w strefie wsparcia około 3855 pkt. to trend spadkowy zostałby utrzymany, a bessa na notowaniach byłaby potwierdzona.

 

S&P 500 – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

NASDAQ

Niedźwiedzie ponownie opanowały także indeks NASDAQ, na którym między czwartkowymi, a piątkowymi notowaniami utworzyła się szeroka luka spadkowa startu. Podaż z dużym prawdopodobieństwem będzie chciała przetestować ostatni lokalny dołek ulokowany na poziomie 11544 pkt. Jego wybicie dołem byłoby odebrane z pewnością negatywnie, co mogłoby rozpędzić podaż w kierunku kolejnego wsparcia jakim jest 10952 pkt. Tu również wskazania oscylatorów zdają się być na korzyść ewentualnych spadków. Gdyby jednak udało się wyhamować podaż i przejść do wzrostów, to istotnym oporem jest poziom ostatniego lokalnego szczytu między 12631 pkt., a 12994 pkt.

 

NASDAQ – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Janusz Grabowski, analityk techniczny Janusz Grabowski, analityk techniczny

Absolwent Politechniki Białostockiej najpierw na kierunku politologia, a następnie zarządzanie przedsiębiorstwem. Przedsiębiorca branży e-commerce. Od wielu lat związany z rynkami finansowymi, jako pasjonat i inwestor indywidualny. Miłośnik stosowania analizy technicznej. Bardzo aktywny na twitterze. Prowadząc tam konto pod pseudonimem JanoGra dzięki swojemu zamiłowaniu i merytorycznym wypowiedziom osiągnął duża popularność w krótkim czasie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie