Chat with us, powered by LiveChat

Polscy i amerykańscy inwestorzy indywidualni w takich samych nastrojach [INI]

Skomentuj artykuł
Suns07butterfly - stock.adobe.com

Wzrosty na GPW przełożyły się na wzrost optymizmu wśród inwestorów. Urodzinowy odczyt Indeksu Nastrojów Inwestorów był wyższy od poprzedniego minimum, ale niedźwiedzie i tak stanowią większość. Bardzo podobnie jest w USA.

 

Tydzień temu Indeks Nastrojów Inwestorów pokazał najmniej byków w historii badania, zaś dwa tygodnie temu niedźwiedzi było najwięcej od wybuchu pandemii. Spadkowa passa na GPW ustała, a nastroje inwestorów uległy poprawie.

 

Najnowszy odczyt Indeksu Nastrojów Inwestorów, podobnie jak indeks WIG, powrócił do stanu sprzed dwóch tygodni. Wynik indeksu INI na poziomie -24,6 pkt. jest dalece lepszy od odnotowanego siedem dni temu -37,6 pkt. (najmniej od końca 2018 r.) i niemal wyrównał odczyt z 5 maja (-24,1 pkt.).

 

 
Źródło: SII

 

Oto jak prezentują się składowe indeksu inwestorów, który bazuje na odpowiedziach na pytanie o trend na giełdzie przez następne 6 miesięcy, w ankiecie zakończonej w czwartek 19 maja 2022 r.

 

  • Byki (trend wzrostowy): 26,2% (+7,1 punktu procentowego)
  • Neutralni (trend boczny): 23,1% (-1,2 punktu procentowego)
  • Niedźwiedzie (trend spadkowy): 50,8% (-5,8 punktu procentowego)

 

Wyraźny przyrost odsetka byków jest największy od 8 tygodni. Podobnie jest w przypadku niedźwiedzi, których spadek jest najmocniejszy od badania zakończonego 24 marca.

 

19 maja przypadają urodziny Indeksu Nastroju Inwestorów, który Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych uruchomiło 19.05.2011 r. Z tego powodu warto spojrzeć szerzej na całe badanie. Średni wyniki INI czyli różnica między bykami a niedźwiedziami to 9,4 pkt. Najwyższy poziom (53,6) indeks osiągnął w połowie marca 2012 r., zaś najniższy (-45,7) na początku listopada 2018 r.

 

Sentyment inwestorów (2011-2022)
  Wzrostowy Boczny Spadkowy INI
Średnia 43,4% 22,6% 34,0% 9,4
Maksimum 69,3% 39,9% 66,5% 53,6
Min 19,1% 10,1% 13,2% -45,7
Źródło: SII

 

🟢 Pełne dane historyczne Indeksu Nastroju Inwestorów znajdziesz na poświęconej mu podstronie naszego serwisu.

 

Przewaga byków nad niedźwiedziami utrzymywała się przez 70% czasu publikacji indeksu. Można wiec nazwać INI indeksem optymistów, choć ostatnie wskazania raczej na to nie wskazują. Z taką sytuacjąmieliśmy do czynienia jedynie na początku roku.

 

Źródło: SII

 

W USA też rządzą niedźwiedzie

Co ciekawe, bardzo podobne nastroje panują także w USA. Jak pokazują dane American Association of Indivudial Investors, w tygodniu zakończonym 18 maja, odsetek byków wyniósł 26%, neutralnych 23,6%, a niedźwiedzi 50,4%. Różnice względem polskiego Indeksu Nastrojów Inwestorów są więc śladowe.

Amerykańskie badanie zakończyło się przed zamknięciem środowej sesji, w trakcie której S&P500 spadł o 4,04%. W czwartek Wall Street kontynuowała spadki (-0,58%), czego odzwierciedlenie znaleźć możemy w przyszłotygodniowych wynikach AAII Sentiment.

 

Źródło: Bankier.pl

 

W celu zobrazowania nastrojów za oceanem warto zerknąć też na Fear & Greed Index, bazujący na kilku wskaźnikach składowych (popyt na obligacje śmieciowe, stosunek opcji put do call, liczbę rocznych maksimów i minimów na rynku akcji, zmienność i wolumeny na nowojorskiej giełdzie oraz stosunek stóp zwrotu obligacji i akcji). Bieżący odczyt indeksu strachu i chciwości nadal wskazuje na „ekstremalny strach”. Jego wartość punktowa (12) nieco jednak odbiła względem ubiegłego tygodnia (7).

 

Źródło: CNBC

 

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie