Chat with us, powered by LiveChat

Elektryczne problemy Amazona

Skomentuj artykuł
Martin Capek - stock.adobe.com

Sezon wyników w Stanach powoli zmierza ku końcowi przynajmniej, jeżeli chodzi o najważniejszych graczy. Mieliśmy zwycięzców, np. Meta Platforms (Facebook), mamy też przegranych. Jednym z największych rozczarowań został Amazon. Spółka obecnie znajduje się 32% poniżej maksimów z 2021 roku, tuż po ogłoszeniu wyników kurs zaliczył lukę spadkową na poziomie 12%, a przejściowo, dwa dni później, korekta sięgała 20%.

 

Rysunek 1 Amazon Inc.: odległość kursu od ostatniego maksimum w okresie maj 2021 - maj 2022

Źródło: ycharts.com

 

Rysunek 2 Amazon Inc.: odległość kursu od ostatniego maksimum w ciągu pięciu dni po ogłoszeniu wyników

Źródło: ycharts.com

 

Na pierwszy rzut oka wyniki wyglądają faktycznie nieciekawie, spółka zanotowała 7.56$ straty na akcję (- 3.8 mld $ zysku netto) wobec oczekiwanego zysku w wysokości 15.78$ (8.1 mld $ zysku netto), chociaż na poziomie sprzedaży praktycznie udało jej się wstrzelić w oczekiwania analityków (116.44 mld $ wobec oczekiwanych 116.51 mld $). Niestety, opublikowane prognozy, są mocno rozczarowujące. Amazon spodziewa się, że przychody ze sprzedaży w kolejnym kwartale wyniosą między 116, a 121 mld $ (oczekiwania analityków mówiły o 125.17 mld $). Oznacza to wzrost od 3 do 7% w stosunku do minionego roku.

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Bartosz Szyma, USStocks.pl Bartosz Szyma, USStocks.pl

Zawodowy inwestor, programista, działacz społeczny, dziennikarz. W 2010 roku porzucił dobrze zapowiadającą się karierę w korporacji i od tego czasu utrzymuje się głównie z inwestowania.

Dzięki wdrożeniu zasady SWAN (SleepWellAtNight) i koncentracji na spółkach dywidendowych obecnie realizuje swoją drugą pasję – podróżowanie, a doglądanie inwestycji zajmuje mu nie więcej niż godzinę tygodniowo. W wolnym czasie, kiedy przebywa akurat w Polsce, aktywnie działa jako wolontariusz w kilku organizacjach charytatywnych.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie