Chat with us, powered by LiveChat
×Drogi Użytkowniku, przez dalsze aktywne korzystanie z naszego Serwisu (scrollowanie, zamknięcie komunikatu, kliknięcie na elementy na stronie poza komunikatem) bez zmian ustawień w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystasz tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania przeze Ciebie z serwisów internetowych Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach analitycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Jeżeli nie wyrażasz zgody na używanie przez nas cookies powinieneś zablokować ich zapisywanie na swoim urządzeniu zmieniając ustawienia swojej przeglądarki lub opuścić tę stronę. Aby uzyskać więcej informacji na temat plików cookies i przetwarzania danych osobowych, zapoznaj się z naszą polityką prywatności i zasadami dotyczącymi plików cookies.

Czy koszty przechowywania akcji udokumentowane przez biuro maklerskie są kosztem uzyskania przychodów?

W interpretacji indywidualnej (podatkowej) wydanej przez Izbę Skarbową w Poznaniu z dnia 14 sierpnia 2012 r., znak ILPB1/415-525/12-2/AP stwierdzone zostało, że koszty przechowywania papierów wartościowych stanowi koszt uzyskania przychodu z ich odpłatnego zbycia.


Uzasadniając powyższe stanowisko Izba Skarbowa w Poznaniu wskazała następujące wyjaśnienia:


„Mając na uwadze przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej zdarzenie przyszłe oraz przywołane uregulowania prawne wskazać należy, iż faktycznie poniesiona przez Klienta Wnioskodawcy udokumentowana opłata miesięczna za przechowywanie papierów wartościowych, notowania giełdowe online oraz za korzystanie z Y stanowi koszt uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, jako wydatek nie wyłączony z kosztów uzyskania przychodów na mocy art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedmiotowa opłata miesięczna uiszczana przez Klienta na rzecz Wnioskodawcy jest niezbędna do uzyskiwania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Bez rachunku papierów wartościowych Klient nie mógłby inwestować na giełdzie, a do jego istnienia i funkcjonowania niezbędne jest uiszczenie opłaty za przechowywanie papierów wartościowych. Bez uiszczenia tych opłat Wnioskodawca nie prowadziłby rachunku papierów wartościowych na rzecz Klienta, a Klient nie mógłby inwestować uwzględniając notowania giełdowe online oraz korzystając z programu Y. Tym samym organ podatkowy potwierdza prawidłowość stanowiska Wnioskodawcy w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych opłaty miesięcznej za przechowywanie papierów wartościowych, notowania giełdowe online oraz za korzystanie z Y.”

 

W podobnej sprawie wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 29 sierpnia 2011 r. w sprawie o sygn. IPPB2/415-530/11-2/MK1, uznając opłatę miesięczną za przechowywanie papierów wartościowych za koszt uzyskania przychodu.


Zgodnie z treścią zawartą na stronie internetowej interpretacja indywidualna (podatkowa) wydana przez Izbę Skarbową w Poznaniu z dnia 14 sierpnia 2012 r., znak ILPB1/415-525/12-2/AP ma status informacji aktualnej. Należy jednak pamiętać, że interpretacja podatkowa chroni jedynie podatnika na rzecz którego została wydana, a orzeczenia organów podatkowych wydawane są w każdej sprawie indywidualnie w oparciu o konkretną sytuację danego podatnika.