Chat with us, powered by LiveChat

Poniedziałkowy przegląd techniczny (21.03.2022) - USA z wybiciem trendu spadkowego

Skomentuj artykuł

Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, WIG20, SWIG80, złoto, euro/usd, gbp/pln, Hang Seng, Ethereum oraz Bitcoin.

S&P500

Inwestujący w pozycje długie na indeksach amerykańskich mają powody do zadowolenia, bowiem zarówno na indeksie S&P500, jak i na NASDAQ omawianym poniżej, doszło do wielu pozytywnych zdarzeń technicznych. Indeks S&P500 znajdował się w krótkoterminowym trendzie spadkowym od okolic stycznia 2022. Podczas owej korekty w okolicach 4191 pkt. kurs napotkał mocne wsparcie. Kilkukrotna próba wybicia tego poziomu dołem okazała się niepowodzeniem. Pałeczkę zatem przejęła strona kupująca, której udało się za pomocą czterech mocnych sesji wybić kanał trendu spadkowego. Dodatkowo doszło tutaj do przecięcia średniej MA50, a potwierdzeniem sygnału byłoby wyjście ponad wspomnianą średnią kolejną świecą wzrostową. Istotne wsparcia stanowią poziomy 4367 pkt., 4280 pkt. oraz 4191 pkt. Natomiast najbliższe opory to 4546 pkt. i 4630 pkt. Na tę chwilę jednak wygląda na to, że indeks jest w dobrej pozycji technicznej do ataku na kolejne, wyższe poziomy w krótkim i średnim terminie.

 

S&P500 – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

NASDAQ

W pozytywnym scenariuszu znalazł się także indeks amerykańskich spółek technologicznych NASDAQ. Doszło tu do uformowania podwójnego dna w okolicach 12994 pkt., co może być w tym miejscu traktowane, jako potencjalna szansa na odwrócenie krótkoterminowego trendu spadkowego. Poprzedni tydzień zakończył się w okolicach oporu średniej MA50, przebiegającej obecnie od góry, a także poziomu oporu, jakim jest 13387 pkt. W przypadku gdyby byki zdecydowały się kontynuować marsz w kierunku wyższych poziomów cenowych, to najbliższe opory znajdują się na poziomach: 15054 pkt. oraz w strefie między 15546 pkt., a 15716 pkt. Jeśli natomiast doszłoby tu do spadków to najbardziej istotnymi poziomami wsparć są: 13879 pkt., a także poziom podwójnego dna tj. 12994 pkt. Jego wybicie dołem byłoby sygnałem negatywnym, co mogłoby rozpędzić podaż.

 

NASDAQ – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Janusz Grabowski, analityk techniczny Janusz Grabowski, analityk techniczny

Absolwent Politechniki Białostockiej najpierw na kierunku politologia, a następnie zarządzanie przedsiębiorstwem. Przedsiębiorca branży e-commerce. Od wielu lat związany z rynkami finansowymi, jako pasjonat i inwestor indywidualny. Miłośnik stosowania analizy technicznej. Bardzo aktywny na twitterze. Prowadząc tam konto pod pseudonimem JanoGra dzięki swojemu zamiłowaniu i merytorycznym wypowiedziom osiągnął duża popularność w krótkim czasie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie