Chat with us, powered by LiveChat

Złoto – jak kupować i sprzedawać?

Skomentuj artykuł
Obraz PublicDomainPictures z Pixabay

O tym, czy warto kupować złoto, wielokrotnie już miałeś okazję się przekonać na łamach naszego serwisu, w tym także w naszym ostatnim raporcie dotyczącym funduszy inwestujących w królewski kruszec. Jeśli jednak wolisz samodzielnie obracać metalami szlachetnymi, to mamy dla Ciebie kilka praktycznych porad, które ułatwią Ci zarówno sprzedawanie, jak i kupowanie złota.

Specyfika handlu złotem

Inwestowanie w metale szlachetne, takie jak złoto czy srebro, wymaga zupełnie innego podejścia niż w przypadku obrotu tradycyjnymi instrumentami finansowymi. Wynika to z samej ich specyfiki – to fizyczne dobra, które trzeba w jakiś sposób przechowywać. Dlatego też, pomijając kwestie aktywnego handlu złotem na rynku kontraktów terminowych lub kupowanie ETF-ów inwestujących w fizyczne złoto i odzwierciedlających jego ruchy cenowe, inwestor musi fizycznie zakupić kruszec. Najczęściej przybiera on postać wystandaryzowanej i certyfikowanej sztabki lub monety bulionowej, a rzadziej ozdobnej biżuterii.

 

Kolejną ważną kwestią jest to, po co kupować złoto inwestycyjne – celem może być nie tylko pomnażanie swojego majątku, lecz również zabezpieczenie go przed utratą wartości spowodowanej inflacją. Znacząco zmienia to podejście wielu inwestorów, którzy akceptują zmienność ceny złota i nie przejmują się wahaniami jego kursu.

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z opłaconą składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII
Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie