Chat with us, powered by LiveChat

Realizacja harmonogramu i kontakt ze spółką elementami monitoringu inwestycji w biotechy (cz. 3/5)

Skomentuj artykuł
© ActionGP - stock.adobe.com

Kolejnym bardzo ważnym elementem w ocenie jakości spółki biotechnologicznej jest ocena postępów w rozwijaniu danych projektów. W moim odczuciu to wręcz najważniejszy punkt do śledzenia przez inwestora, w momencie gdy już zainwestował w daną spółkę.

 


Artykuł ten stanowi część cyklu edukacyjnego (bezpłatnego dla członków SII)
Jak samodzielnie analizować spółki biotechnologiczne?

  1. Kluczowe czynniki sukcesu spółek biotechnologicznych. Ludzie to podstawa (treść otwarta dla wszytskich)
  2. Ocena produktu i rynku wyzwaniem, a zarazem kluczowym elementem analizy firm biotechnologicznych
  3. Realizacja harmonogramu i bieżący kontakt ze spółką integralnym elementem monitoringu inwestycji biotechnologicznych
  4. Sprawozdania finansowe firm biotechnologicznych – jak je czytać i na co zwrócić uwagę?
  5. Procedury prawne oraz d i s w analizie biotechów

 

Dowiedz się więcej o cyklu

 


 

Jako minimum należy wskazać uważne zapoznanie się z kwartalnymi raportami okresowymi, jak i oczywiście tymi bieżącymi. Choć wszystkie istotne informacje na temat biznesu powinny właśnie się pojawiać w tych dwóch miejscach, nie oznacza to oczywiście, że inne źródła informacji są zbędne. Wręcz przeciwnie, mogą one poszerzyć naszą wiedzę i nadać jej odpowiednią głębię albo kontekst.

Harmonogram i opóźnienia to często pojęcia tożsame

Spółki w swoich raportach kwartalnych coraz częściej zamieszczają nie tylko portfolio swoich projektów, ale również stan zaawansowania wraz z informacją czego można się spodziewać w kolejnych okresach. To bardzo ciekawa oraz istotna informacja, która odpowiednio obrobiona i porównana z poprzednimi raportami może nam dużo powiedzieć o tym jaka jest historia i wiarygodność spółki w zakresie realizacji harmonogramu projektów i dostarczania tego co wcześniej obiecała. Proszę spojrzeć na dane pochodzące z prezentacji inwestorskich Onco Arendi Therapeutics z listopada 2019 roku oraz września 2020 roku.

 

Źródło: Opracowanie własne na podstawie prezentacji inwestorskich Onco Arendi Therapeutics z listopada 2019 i września 2020 roku

 

Powyżej wykazałem 3 różne projekty (OATD-01, YKL 40 oraz OATD-02) i stan zaawansowania projektu na te dwie odpowiednie daty. Dodatkowo kolorem pomarańczowym jest zaznaczony plan rozwoju projekty na 6-9 miesięcy czyli

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z opłaconą składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Przemysław Staniszewski Przemysław Staniszewski

Inwestor indywidualny z 28 letnim stażem na warszawskiej GPW. Regularnie publikuje analizy fundamentalne spółek na portalu Stockwatch, jak i artykuły dotyczące istotnych spraw z rynku kapitałowego.

Absolwent I rocznika specjalności – inwestycje kapitałowe i strategie finansowe przedsiębiorstw na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Ukończone i zdane certyfikaty ACCA oraz CIA. 20 letnie doświadczenie zawodowe w pracy w finansach zarówno wewnątrz (audyt wewnętrzny, kontrolling, zarządzanie finansami) jak i na zewnątrz spółek (audyt zewnętrzny – Big 4) w tym giełdowych.

Wyznawca analizy fundamentalnej (co nie znaczy, że cyferek i sprawozdań finansowych) w połączeniu z psychologią oraz siłą relatywną. Zwolennik otwartej komunikacji spółek z inwestorami, corporate governance oraz e-voting. Wyznaje zasadę „białe jest białe, a czarne jest czarne” niezależnie jakich spółek i zarządów to dotyczy.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie