Chat with us, powered by LiveChat

SII poleca: Giełda. Początek – Tomasz Trela

Skomentuj artykuł

Inwestowanie na giełdzie za granicą jeszcze nigdy nie było tak proste, tanie i łatwo dostępne dla każdego, kto posiada komputer podłączony do sieci i kilkaset dolarów. Rozwój internetu zdemokratyzował nie tylko dostęp do parkietu z Wall Street, ale też do wiedzy, narzędzi i platform brokerskich z prawdziwego zdarzenia. Dlaczego mielibyśmy z tego nie skorzystać?

Podstawy inwestowania z perspektywy amerykańskiego rynku akcji

Na wirtualnych półkach księgarni Maklerska właśnie pojawiła się nowa pozycja Giełda. Początek. Tomasz Trela w swojej debiutanckiej książce przeprowadza czytelnika przez proces budowy profesjonalnego portfolio inwestycyjnego opartego o spółki z nowojorskiej giełdy. Od analizy sprawozdań akcji takich, jak Google czy Apple, przez ich kompleksową wycenę, aż po dobór odpowiednich proporcji i budowę solidnego systemu zarządzania ryzykiem. Ta książka jest wszystkim tym, czego początkujący inwestor może kiedykolwiek potrzebować.

 

Darmowy fragment publikacji dostępny jest tutaj.

Czego można dowiedzieć się z książki?

Dlaczego akcje rosną? Co sprawia, że cały rynek spada w tym samym czasie? Jak rozpoznać niedowartościowane i przewartościowane akcje? Jak sprawdzić, czy spółka jest podatna na bankructwo? Skąd wiedzieć, kiedy kupić, a kiedy sprzedać akcje? Czy warto wierzyć prognozom analityków oraz jak te prognozy zdobyć i zbadać ich skuteczność?
Jak z pojedynczych akcji zbudować całe portfolio? Dlaczego w każdym portfelu powinno znaleźć się kilkadziesiąt różnych spółek? Jak dobrać odpowiednie proporcje danych akcji w zależności od ich ryzyka? Kiedy rebalansować, kiedy dokupować, a kiedy uciekać i ucinać straty? Jak badać korelację i dlaczego ma ona ogromne znaczenie w konstruowaniu portfela?


Czy ważniejsze są zyski netto, czy może gotówka generowana z działalności operacyjnej? Co z przychodami i wysokością aktywów niematerialnych? Dlaczego wartość księgowa powoli odchodzi do lamusa?


Jak rozpoznać aktualny sentyment rynku? Do czego wykorzystać analizę techniczną, trendy i badanie impetu? Jaki wpływ na wyceny mają stopy procentowe i kondycja całej gospodarki? Jak rozpoznać, że gospodarka zaczyna zwalniać i co wówczas zrobić?


Jaka jest rola zmienności na giełdzie i jak się przed nią ochronić? Co z ryzykiem walutowym podczas inwestowania za granicą? Czy warto kupić złoto jako zabezpieczenie przed inflacją? Kto i po co kupuje obligacje przy niskich rentownościach? Dlaczego nie ma sensu grać na spadki akcji?

Opinia SII

Opisywana książka powinna być dosłownym „początkiem” przygody z giełdą każdej osoby chcącej zostać inwestorem odnoszącym sukcesy. Czytelnik znajdzie tutaj przedstawione spojrzenie autora na rynek. Może być one uważane za odważne i kontrowersyjne, ale z całą pewnością poparte jest latami ciężkiej pracy i praktyki. Twórca w przystępny i interesujący sposób przedstawia kluczowe koncepty dotyczące m.in budowania portfela akcyjnego i analizy fundamentalnej perspektywicznych spółek. Krok po kroku przeprowadza czytelnika przez cały proces inwestowania, począwszy od informacji czym są akcje, dlaczego rosną, aż po zagadnienia korelacji czy ustalania wielkości pozycji, wag do portfela. Nie znajdziemy tutaj podanych wprost recept na sukces czy wykresów, przykładów obrazujących dane zagadnienie. Jest to raczej pozycja o charakterze filozofującym, a nie poradnika w stylu vademecum. Pomimo tego lektura nie sprawia wrażenia „ciężkiej” i przeładowanej teorią. Całość czyta się przyjemnie i zrozumiale. Książka jest w głównej mierze skierowana do początkujących inwestorów chcących zapoznać się ze światem inwestycji. Autor ma na celu wskazanie paru potencjalnych kierunków biznesowych godnych obrania, ale to który wybierzemy zależy tylko i wyłącznie od nas samych.

Kim jest Tomasz Trela?

Autor od dekady zarządza międzynarodowymi funduszami i prywatnymi portfelami o wartości wielu milionów dolarów, inwestując pieniądze swoich klientów głównie na rynkach finansowych Nowego Jorku i Hongkongu, gdzie handluje przy pomocy akcji oraz opcji. Obecnie jest dyrektorem wykonawczym brytyjskiej firmy doradczej Hudson Hill Associates Ltd. i członkiem zarządu w polskiej siostrzanej spółce Hudson Hill Trust S.A. Od 2019 roku pełni również funkcję CEO amerykańskiego funduszu inwestycyjnego Dog Eat Dog Venture Capital LLC. Poza działalnością stricte inwestycyjną od kilku lat wyznacza też nową jakość nauczania o giełdzie, budując platformy edukacyjne pod postacią wielokrotnie nagradzanego bloga finansowego www.tradingforaliving.pl, coraz popularniejszego kanału na YouTube, a także regularnie organizowanego co roku Uniwersytetu Inwestycyjnego, który ukończyło już ponad 300 osób.


Warto już dziś sięgnąć po książkę Tomasza Treli Giełda. Początek, aby lepiej poznać proces budowy profesjonalnego portfolio inwestycyjnego. Książka dostępna jest w księgarni internetowej maklerska.pl

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie