Chat with us, powered by LiveChat

Przeciw bogom. Niezwykłe dzieje ryzyka.

Przeciw bogom. Niezwykłe dzieje ryzyka.

Berstein Peter L.

Wydawnictwo: PWN

2020

 

Opis wydawcy:

 

Poddanie ryzyka kontroli jest jedną z centralnych idei, która odróżnia czasy nowożytne od bardziej odległej przeszłości. To historia przejścia od czasów wyroczni i wróżbitów do potężnych narzędzi zarządzania ryzykiem, jakimi dysponujemy dzisiaj. To wspaniała opowieść o greckich filozofach i arabskich matematykach, o kupcach i uczonych, hazardzistach i myślicielach, o wybitnych postaciach oraz nieznanych ludziach, którzy pomogli odkryć nowoczesne metody ujarzmiania przyszłości, zastępując bezsilność wobec losu racjonalnym wyborem i decyzją.

 

Kiedy inwestorzy kupują akcje, chirurdzy wykonują operacje, inżynierowie projektują mosty, przedsiębiorcy podejmują działania w biznesie, astronauci badają przestworza, politycy ubiegają się o urzędy, ich nieodłącznym partnerem jest ryzyko. Pięknym literackim stylem Bernstein wyjaśnia pojęcia prawdopodobieństwa, doboru próby, regresji, teorii gier oraz procesu podejmowania decyzji racjonalnych i irracjonalnych. Autor przybliża też Czytelnikom tak wielkie postaci jak Pascal, Bernoulli, Bayes, Keynes, Markowitz, Arrow, Gauss, Galton czy von Neumann. Ostatnie rozdziały książki podejmują istotne kwestie, dotyczące znaczenia komputerów, relacji miedzy faktami i subiektywnymi przekonaniami, wpływu teorii chaosu oraz znaczenia nowych rynków instrumentów pochodnych.

 

Opinia SII:

 

Niniejsza pozycja porusza niezwykle istotne zagadnienie szeroko pojętego ryzyka. Dowiemy się jakie są podstawowe rodzaje ryzyka i czym ono właściwie jest. To jednak na czym autor się w głównej mierze skupia, to historia panowania nad ryzykiem w dziejach ludzkości, również giełdowym i finansowym. Twórca w przystępny sposób przedstawia kluczowe dla rozwoju ryzyka momenty. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, to fakt, iż nie jest to książka o charakterze poradnika. Nie znajdziemy tutaj strategii czy wskazówek dotyczących gry na giełdzie. Lektura zainteresuje wszystkich chcących poznać historyczne dzieje ryzyka, a przy tym zaczerpnąć trochę podstawowej wiedzy z tej dziedziny.

 

Spis treści:

 

Część Pierwsza - Początki: Do roku 1200

Rozdział 1  Wichry Grecji i rola gry w kości    

Rozdział 2  Proste jak I, II, III                           

Część Druga - Tysiące zdumiewających faktów: 1200-1700

Rozdział 3  Gracz renesansowy                         

Rozdział 4  Francuski łącznik                          

Rozdział 5 Niewiarygodne idee niezwykłego sprzedawcy drobiazgów  

Część Trzecia - Pomiary bez granic: 1700-1900

Rozdział 6 Uwzględnienie ludzkiej natury           

Rozdział 7 W poszukiwaniu pewności praktycznej  

Rozdział 8 Najwyższe prawo irracjonalności         

Rozdział 9 Człowiek ze zwichniętym mózgiem      

Rozdział 10 Strączki grochu i stany podwyższonego ryzyka                     

Rozdział 11 Gmach szczęścia                            

Część Czwarta - Błądząc w ciemnościach w poszukiwaniu światła: 1900-1960

Rozdział 12 Miara ignorancji                           

Rozdział 13 Zupełnie inny punkt widzenia            

Rozdział 14 Człowiek, który liczył wszystko z wyjątkiem kalorii         

Rozdział 15 Niezwykły przypadek Maklera Anonima

Część Piąta - Stopnie zaufania: badanie niepewności

Rozdział 16 Złamanie zasady jednolitości             

Rozdział 17 Strażnicy teorii                             

Rozdział 18 Niezwykły świat instrumentów pochodnych                                 

Rozdział 19 Natura świata                                

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie