Chat with us, powered by LiveChat

Czarny Łabędź

Czarny łabędź

Nassim Nicholas Taleb

Wydawnictwo: Zyska i S-ka

2020

 

Opis wydawcy:

 

Co łączy wynalazek koła, zagładę Pompejów, krach na Wall Street, Harry'ego Pottera i Internet? Dlaczego wszyscy prognostycy są oszustami? Co miłośnicy Katarzyny Wielkiej mogą nam powiedzieć o prawdopodobieństwie? Dlaczego nigdy nie powinieneś gonić ruszającego pociągu ani wierzyć codziennym gazetom?

Bestsellerowa książka Nassima Nicholasa Taleba analizuje zjawisko Czarnych Łabędzi: niespodziewanych wydarzeń, które spadają na nas nagle. Czy to będzie wybuch I wojny światowej, dojście Hitlera do władzy, zamachy z 11 września 2001 roku w Nowym Jorku, kryzys finansowy 2008 roku czy aktualna pandemia koronawirusa Covid-19, wydarzenia te całkowicie zmieniają podstawy naszego życia. Ich wpływ na los świata jest ogromny, ale są niemożliwe do przewidzenia, dopiero po ich wystąpieniu staramy się je zracjonalizować.

 

Opinia SII:

 

Niniejsza pozycja porusza zagadnienie czarnych łabędzi, czyli zjawisk niespodziewanych, które mają miejsce nagle i odciskają ogromne piętno na życiu. Pozwala spojrzeć z zupełnie innej perspektywy na to, co spotyka nas w życiu, na rolę przypadku. Merytorycznie, książka stoi na wysokim poziomie, występuje dość duża różnorodność rozdziałów, sporo ciekawostek a sam czarny łabędź wyjaśniony jest bardzo rzetelnie. Ponadto zawarte jest tutaj mnóstwo przykładów i anegdot z życia autora. Autor rozwijając wątek, często odwołuje się nie tylko do psychologii, ale też ekonomii, filozofii oraz statystki. Pomaga to nieustannie pobudzać zainteresowanie czytelnika. Trzeba być jednak świadomym, że nie jest to prosta lektura i nie trafi do każdego. Język którym została napisana, jest dość specyficzny i momentami może być trudny do zrozumienia. W książce występuje dużo fachowej terminologii. Sam twórca wywiera wrażenie kontrowersyjnej osoby, która jest przekonana wyłącznie o swojej racji, co może niektórym osobom przeszkadzać w odbiorze.

 

Spis treści:

 

CZĘŚĆ I: ANTYBIBLIOTEKA UMBERTA ECO, CZYLI JAK SZUKAMY POTWIERDZEŃ

Rozdział 1: Terminowanie u empirycznego sceptyka

Rozdział 2: Czarny łabędź jewgienii

Rozdział 3: Spekulant i prostytutka

Rozdział 4: Tysiąc jeden dni albo jak nie być frajerem

Rozdział 5: Potwierdzenie śmotwierdzenie!

Rozdział 6: Błąd narracyjny

Rozdział 7: Życie w przedsionku nadziei

Rozdział 8: Niesłabnące szczęście giacoma casanovy: problem milczących dowodów

Rozdział 9: Błąd ludyczny albo niepewność kujona

Część II: PO PROSTU NIE UMIEMY PROGNOZOWAĆ

Rozdział 10: Skandal prognozowania

Rozdział 11: Jak szukać ptasich kup

Rozdział 12: Epistemokracja, marzenie

Rozdział 13: Malarz apelles albo co zrobić, skoro nie możecie przewidzieć przyszłości?

Część III: TE SZARE ŁABĘDZIE EKSTREMISTANU

Rozdział 14: Od przeciętnostanu do ekstremistanu i z powrotem

Rozdział 15: Rozkład normalny, czyli wielkie intelektualne oszustwo

Rozdział 16: Estetyka przypadkowości

Rozdział 17: Szaleńcy lockea albo rozkłady normalne w niewłaściwych miejscach

Rozdział 18: Niepewność pozera

CZĘŚĆ IV: ZAKOŃCZENIE

rozdział 19: Pół na pół, czyli jak wyrównać rachunki z czarnym łabędziem

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie