Chat with us, powered by LiveChat

Wycena firmy. Storytelling i liczby.

Wycena firmy. Storytelling i liczby.

Aswath Damodaran

Wydawnictwo: Poltext

2017

 

Opis wydawcy:

 

Jak to możliwe, że firmę, która jeszcze nigdy nie wygenerowała żadnego zysku, wycenia się na wiele milionów dolarów? Dlaczego niektóre start-upy przyciągają inwestorów jak magnes, podczas gdy innym się to nie udaje?

Profesor finansów i doświadczony inwestor Aswath Damodaran uważa, że wartość spółki zależy w dużej mierze od treści opowiadającej o niej historii, ponieważ ta opowieść stanowi kontekst dla liczb i ma moc przekonywania nawet tych inwestorów, którzy mniej chętnie podejmują ryzyko. Świat biznesowy dzieli się na gawędziarzy, którzy potrafią snuć przekonujące historie, oraz speców od liczb, którzy opracowują modele i obliczenia. Oba te podejścia są jednakowo istotne z punktu widzenia sukcesu. Damodaran przekonuje, że tylko poprzez umiejętne połączenie tych dwóch elementów firma może osiągnąć i utrzymać wartość.

 

Opinia SII:

 

Niniejsza pozycja przedstawia nam schemat wyceny firmy. Dowiemy się tutaj w jakiś sposób dokonywać wyceny, ale i również dlaczego niektóre spółki są bardziej cenione wśród inwestorów niż inne. Autor próbuje przekonać czytelnika, że analizy o charakterze ilościowym nie wystarczają i konieczne jest ich uzupełnienie metodami jakościowymi. Wskazuje na ryzyko które ludzie często ignorują, opierając swoje wyceny wyłącznie na suchych liczbach. Swoje rozważania odnosi do wycen największych spółek na świecie takich jak Alibaba, Amazon czy Uber. Ponadto, co istotne, w przedstawionej publikacji znajdziemy informacje jak opowiadać o tabelach zapełnionych liczbami, aby dla odbiorcy treść była zrozumiała i ciekawa. Bez wątpienia umiejętność ta okaże się przydatna przy niejednej prezentacji. Książka rekomendowana osobom które mają pewne doświadczenie na rynku finansowym i są zainteresowane szeroko pojętą wyceną przedsiębiorstw.

 

Spis treści:

 

 1. Opowieść o dwóch plemionach
 2. Opowiedz mi historię
 3. Elementy składające się na opowiadanie historii
 4. Potęga liczb
 5. Narzędzia analityczne
 6. Tworzenie historii
 7. Sprawdzanie opowieści
 8. Od opowieści do liczb
 9. Od liczb do wartości
 10. Modyfikowanie i ulepszanie opowieści – pętla sprzężenia zwrotnego
 11. Modyfikowanie opowieści – gdy na drodze staje życie
 12. Wiadomości a opowieści
 13. Opowieści w skali makro
 14. Cykl życia przedsiębiorstwa
 15. Wyzwania związane z zarządzaniem
 16. Finał

 

Członkowie SII mogą kupować książki o tematyce inwestycynej nawet z 20% zniżką!

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie