Chat with us, powered by LiveChat

Mocny wzrost optymizmu

Skomentuj artykuł

Nastroje wśród polskich inwestorów istotnie się poprawiły. Ostygł zapał amerykańskich inwestorów.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

 

W tygodniu zakończonym 1 kwietnia 2021 roku udział byków wzrósł t/t o 6,2 p.p., do 45,6%. Jest to najwyższy odczyt od miesiąca. Poprawie nastrojów mogło sprzyjać kolejne odbicie od dolnego ograniczenia konsolidacji na indeksie szerokiero rynku WIG. Największy ubytek odnotowali neutralni, których udział t/t spadł o 3,9 p.p., do 24,1%. Niedźwiedzie straciły natomiast 2,3 p.p., spadając do 30,4%.

 

 

 Sentyment inwestorów i zmiana względem poprzedniego tygodnia

 

Byki

45,6%

Zmiana t/t: +6,2 p.p.

 

 

Neutralni

24,1%

Zmiana t/t: -3,9 p.p.

 

 

Niedźwiedzie

30,4%

Zmiana t/t: -2,3 p.p.

 

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 25.03-1.04.2021. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

Indeks INI w ostatnich tygodniach oscylował wokół neutralnego poziomu zera punktów, po czym mocno odbił do 15,2 punktów, czyli do najwyższego poziomu od początku marca. 

 

Indeks Nastrojów Inwestorów

Różnica pomiędzy udziałem byków i niedźwiedzi w ogóle ankietowanych

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

Optymizm dość mocno przygasł w Ameryce, choć indeks S&P 500 śróbował kolejne rekordy, przebijając poziom 4 tys. punktów. Udział byków spadł t/t o 5,1 p.p., do 45,8%. Wzrosty na amerykańskiej giełdzie są kontynuowane, więc kolejny odczyt może przynieść poprawę nastrojów inwestorów. Odpływ z obozu byków rozłożył się po równo na pozostałe grupy inwestorów. Neutralni powiększyli swoje udziały t/t o 2,5 p.p., do 31%, a niedźwiedzie o 2,6 p.p., do 23,2%. 

 

Sentiment Survey

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 24.03-31.03.2021. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: AAII.


 

 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie