Chat with us, powered by LiveChat

Byki w USA nokautują niedźwiedzie. W Polsce optymizm też rośnie

Skomentuj artykuł

Ostatni odczyt indeksu INI przyniósł nieznaczny wzrost odsetka optymistów przy jednoczesnym kilkuprocentowym spadku odsetka pesymistów. Niemniej naszym inwestorom daleko wciąż do optymizmu inwestorów w USA, gdzie doszło do nokautu niedźwiedzi. 50,9% inwestorów z USA liczy na wzrosty rynku, podczas gdy tylko 20,6% spodziewa się spadków.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Zgodnie z najnowszym odczytem nastrojów inwestorów udział byków wzrósł t/t o 1,5 p.p., do 39,4%. Natomiast istotnie swój udział zmniejszyły niedźwiedzie, których udział t/t spadł o 4,6 p.p., do 32,6%%. Inwestorzy neutralnie nastawieni do rynku powiększyli swój udział t/t o 3,1 p.p., tj. do 28,0%.

 

Byki

39,4%

Zmiana t/t: 1,5 p.p.

 

 

Neutralni

28,0%

Zmiana t/t: 3,1 p.p.

 

 

Niedźwiedzie

32,6%

Zmiana t/t: -4,6 p.p.

 

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 18.03-25.03.2021. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

Po wyraźnym spadku z poprzedniego tygodnia, bieżący tydzień przyniósł zauważalne odreagowanie wzrostowe indeksu INI. Najnowszy odczyt wyniósł 6,7 punktów, co oznacza zwyżkę o 6,1 p.p.

 

Indeks Nastrojów Inwestorów

Różnica pomiędzy udziałem byków i niedźwiedzi w ogóle ankietowanych

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

Nastroje amerykańskich inwestorów przyniosły poprawę optymizmu. Byki są w USA w zdecydowanej większości, a ich udział przekroczył poziom 50% i wzrósł t/t o 2 p.p. do 50,9%. Udział niedźwiedzi skurczył się z kolei t/t o 3 p.p. do poziomu 20,6%. Osoby neutralnie nastawione do rynku stanowiły 28,5% ankietowanych.

 

Sentiment Survey

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 18.03-25.03.2021. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: AAII.

 

Autor artykułu

 

Piotr Cieślak, Dyrektor Zarządzający, Analityk SII oraz Doradca Zarządu SII Piotr Cieślak, Dyrektor Zarządzający, Analityk SII oraz Doradca Zarządu SII

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Specjalizacja Zarządzanie Inwestycjami i Nieruchomościami. Ukończył liczne kursy związane z rynkiem kapitałowym, z wyceną spółek, czy też kreatywną księgowością. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w zakresie analityki giełdowej, makroekonomicznej oraz wyceny spółek. Specjalizuje się również w tematyce sporów korporacyjnych, a także w obszarze przepisów prawa rynku kapitałowego oraz spółek prawa handlowego. Wielokrotnie reprezentował akcjonariuszy w różnego rodzaju sytuacjach konfliktowych, negocjacjach, a także w roli pełnomocnika podczas WZA. Prowadził liczne szkolenia i prelekcje z zakresu finansów i analiz oraz prawa rynku kapitałowego. Jest autorem setek komentarzy, wypowiedzi oraz artykułów i publikacji dla większości czołowych mediów finansowych i ekonomicznych w Polsce. Jest również autorem kilkudziesięciu niezależnych raportów analitycznych nt. spółek debiutujących na GPW oraz setek analiz rynkowych. Od 2004 r. związany jest ze SII początkowo odpowiadając za Dział Analiz SII. Od 2008 do końca 2019 r. pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu SII odpowiadając za Dział Ochrony Praw Inwestorów. Obecnie odpowiada ponownie m.in. za rozwój Działu Analitycznego SII. Od 2014 r. jest członkiem Komitetu konsultacyjnego ds. ładu korporacyjnego powołanego przez GPW. Od 2011 r. prowadzi także działalność doradczą oraz consultingową. Zasiadał w nadzorze spółek publicznych i niepublicznych. Od 2012 r. jest członkiem Rady Nadzorczej, a obecnie również Przewodniczącym Komitetu Audytu w Spółce Unimot S.A.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie