Chat with us, powered by LiveChat

Głodne niedźwiedzie budzą się z hibernacji i ostrzą pazury

Skomentuj artykuł

Jeszcze niedawno pisaliśmy, że niedźwiedzie są w odwrocie. Ostatni tydzień przyniósł mocny zryw, i to jeszcze przed wyłamaniem ważnych wsparć na amerykańskich indeksach. Z kolei w USA byki ustępują pola, ale inwestorzy wciąż nie dowierzają w silniejszą korektę.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

 

Niedźwiedzie wyczuły pismo nosem, bo tuż przed wyłamaniem ważnych poziomów wsparć na indeksie S&P500 oraz NASDAQ (odpowiednio 3.800 i 13.000 punktów) ich udział wśród inwestorów mocno wzrósł. Z drugiej strony WIG20 dalej porusza się w konsolidacji, jednak w kończącym się właśnie tygodniu odbicie ponownie zatrzymało się poniżej 2.000 punktów. Zadyszkę złapały także pozostałe indeksy, tj. mWIG40 i sWIG80, na których widać pierwsze problemy z kontynuacją zwyżek i wyznaczeniem kolejnych szczytów.

 

Udział niedźwiedzi wzrósł w minionym tygodniu o 10,6 p.p. w relacji do poprzedniego odczytu. Jest to dawno niewidziany zryw – ostatni wzrost powyżej 10 p.p. miał miejsce 3 marca 2020 roku, kiedy to niedźwiedzie zyskały 15,4 p.p. Obecnie udział inwestorów negatywnie nastawionych do rynku wynosi 40% i jest bliski udziałowi byków. Te w minionym tygodniu spadły t/t o 6,7 p.p., do 41,7%. 

 

 

 Sentyment inwestorów i zmiana względem poprzedniego tygodnia

 

Byki

41,7%

Zmiana t/t: -6,7 p.p.

 

 

Neutralni

18,3%

Zmiana t/t: -3,9 p.p.

 

 

Niedźwiedzie

40,0%

Zmiana t/t: +10,6 p.p.

 

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 25.02-4.03.2021. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

Wartość indeksu INI dynamicznie spadła do okolic zera. Najnowszy odczyt to 1,7 punktów. Z jednej strony jest to dobre miejsce na jakies odreagowanie, choć z drugiej strony dobre nastroje utrzymywały się przez ostatnie cztery miesiące, a niedźwiedzie mogą być już bardzo wygłodniałe.

 

Indeks Nastrojów Inwestorów

Różnica pomiędzy udziałem byków i niedźwiedzi w ogóle ankietowanych

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

W Ameryce widać spory odpyw byków, gdyż t/t ich udział spadł o 5,6 p.p., do 40,3%. Zwracamy przy tym uwagę, że cotygodniowe badanie AAII kończy się w środę. Choć optymizm wśród amerykańskich inwestorów mocno się obniżył, to wyniki pokazują wciąż dużą wiarę w rynek – udział niedźwiedzi zwiększył się t/t tylko o 1,5 p.p., a ich udział wyniósł zaledwie 25,3%. Wzrósł udział neutralnych t/t o 4,1 p.p., do 34,4%, a więc inwestorzy nie oczekują mocniejszej korekty. 

 

Sentiment Survey

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 24.02-3.03.2021. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: AAII.


 

 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie