Chat with us, powered by LiveChat

Rekordowy optymizm inwestorów w 2020 roku

Skomentuj artykuł

Końcówka roku przyniosła rekord, jeśli chodzi o pozytywne nastroje wśród inwestorów indywidualnych. Udział byków wśród inwestorów wyniósł 55,5% (wcześniejsze tegoroczne maksimum to 55,1% z końca stycznia). 

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

 

W tygodniu zakończonym 10 grudnia 2020 roku udział byków wzrósł t/t o 4,2 p.p., do 55,5%, tym samym notując tegoroczny rekord. Odsetek niedźwiedzi stopniał natomiast t/t o 6,4 p.p., do 23,6%. (tegoroczne minimum to 21% z połowy lipca). Odczyt neutralnych wyniósł 20,9%, zwiększając się t/t o 2,2 p.p.

 

 Sentyment inwestorów i zmiana względem poprzedniego tygodnia

 

Byki

55,5%

Zmiana t/t: +4,2 p.p.

 

 

Neutralni

20,9%

Zmiana t/t: +2,2 p.p.

 

 

Niedźwiedzie

23,6%

Zmiana t/t: -6,4 p.p.

 

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 3.12-10.12.2020. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

Wartość indeksu INI osiągnęła tegoroczne maksima na poziomie 31,9 punktów, co potwierdza rekordowy optymizm w tym roku. Do skrajnej euforii 40 punktów jeszcze trochę brakuje, jednak najnowszy odczyt indeksu wskazuje, że wkrótce mogą pojawić się co najmniej chwilowe problemy z dalszymi wzrostami, jeśli nie większa korekta na giełdzie. Szczególnie, że jesteśmy po szalonym rajdzie od listopada, kiedy indeks WIG wzrósł o około 30%.  Wzrosty oczywiście mogą trwać dalej, jednak najnowszy odczyt badania INI wysyła coraz mocniejsze sygnały ostrzegawcze.

 

Indeks Nastrojów Inwestorów

Różnica pomiędzy udziałem byków i niedźwiedzi w ogóle ankietowanych

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

W Ameryce byki wciąż trzymają się mocno i dominują wśród inwestorów indywidualnych, choć w ostatnim odczycie spadły one t/t o 1 p.p., do 48,1%. Zmniejszyły się także udziały nautralnych t/t o 3,2 p.p., do 25,1%. W efekcie wycięzcą były niedźwiedzie, zyskując t/t 4,2 p.p. i rosnąc do 26,9%. Tym samym niedźwiedzie wróciły na drugie miejsce na podium.

 

Sentiment Survey

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 2.12-9.12.2020. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: AAII.


 

 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie