Chat with us, powered by LiveChat

Ponad połowa inwestorów to byki

Skomentuj artykuł

Wzrosty na giełdzie wprowadziły inwestorów w szampańskie nastroje. Udział byków przekroczył 50% w minionym tygodniu. Z kolei w Ameryce niedźwiedzie ogłosiły kapitulację i stanowią najmniejszą grupę wśród inwestorów.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

 

Od początku listopada indeks WIG wzrósł o ponad 17% i z nawiązką odrobił spadkowy październik. Wpłynęło to na istotną poprawę nastrojów inwestorów. Najnowszy odczyt udziału byków to 53,2%, co oznacza wzrost t/t o 7,2 p.p. Z kolei w przeciągu ostatnich czterech tygodni optymiści zyskali 27,3 p.p. Udział niedźwiedzi stopniał natomiast do 27,3%, co oznacza spadek t/t o 4,3 p.p., a w przeciągu ostatnich czterechtygodni spadek o 22 p.p.

 

 

 Sentyment inwestorów i zmiana względem poprzedniego tygodnia

 

Byki

53,2%

Zmiana t/t: +7,2 p.p.

 

 

Neutralni

19,5%

Zmiana t/t: -2,9 p.p.

 

 

Niedźwiedzie

27,3%

Zmiana t/t: -4,3 p.p.

 

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 12.11-19.11.2020. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

Wartość indeksu INI zbliża się do niebezpiecznego poziomu 30 punktów, który na przestrzeni ostatniego roku wyznaczał punkt zwrotny. Najnowszy dczyt indeksu to 25,9 punktów, +11,5 t/t.

 

Indeks Nastrojów Inwestorów

Różnica pomiędzy udziałem byków i niedźwiedzi w ogóle ankietowanych

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

W USA optymizm mocno ostygł, choć wciąż utrzymuje się wysoki optymizm wśród amerykańskich inwestorów indywidualnych. Udział byków spadł t/t o 11,5 p.p., do 44,4%, choć wciąż jest to największa grupa wśród inwestorów (przewaga utrzymuje się piąty tydzień z rzędu). Warto zwrócić uwagę, że inwestorzy przeszli głównie do obozu neutralnych, którzy zyskali t/t 10 p.p., rosnać do 29,3%. Tym samym najmniejszą grupą wśród inwestoró zostały niedźwiedzie z wynikiem 26,4%.

 

Sentiment Survey

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 11.11-18.11.2020. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: AAII.


 

 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie