Chat with us, powered by LiveChat

Optymizm rośnie wśród inwestorów indywidualnych

Skomentuj artykuł

Zarówno w Polsce, jak i w Ameryce, optymizm inwestorów rośnie. W kraju byki mają jeszcze sporo do nadgonienia, jednak za oceanem optymiści trzeci tydzień z rzędu utrzymują swoją dominację i powiększają różnicę nad niedźwiedziami.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

 

Byki powiększyły swoje udziały t/t o 6 p.p., rosnąc do 35,7%. Traciły niedźwiedzie, spadając t/t o 6,5 p.p., do 43%. Jednak wciąż przeważają pesymistyczne nastroje wśród polskich inwestorów. Po fatalnej końcówce października, kiedy w ostatnim tygodniu miesiąca WIG20 zanurkował o 7,9%, początek listopada przyniósł euforię, a blue chipy z nawiązką odrobiły straty (w piątek około południa tygodniowy wzrost indeksu przekraczał 10%). Światowe rynki grały w tempo nadane przez Stany Zjednoczone, które pozytywnie wyceniały oczekiwaną wygraną Joe Bidena w wyborach prezydenckich. Tymczasem wciąż czekamy na oficjalne wyniki wyborów, a nerwowość na rynkach wprowadzić może potencjalne kwestionowanie tego wyniku przez urzędującego prezydenta Donalda Trumpa. Z kolei w Polsce rozpędza się pandemia, a kolejne dni przynoszą rekordy nowych przypadków zakażeń koronawirusem, co może rodzić obawy o zaostrzenie obostrzeń i wprowadzenie „narodowej kwarantanny”. Wydaje się zatem, że zmienność na rynkach powinna pozostawać wysoka, co powinno meć także przełożenie na nastroje inwestorów.

 

 

 Sentyment inwestorów i zmiana względem poprzedniego tygodnia

 

Byki

35,7%

Zmiana t/t: +6,0 p.p.

 

 

Neutralni

21,3%

Zmiana t/t: +0,5 p.p.

 

 

Niedźwiedzie

43,0%

Zmiana t/t: -6,5 p.p.

 

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 29.10-5.11.2020. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

Indeks INI mocno odbił od okolic -20 punktów. Najnowszy odczyt indeksu to minus 7,2 punkty. Do końca 2020 roku pozostało zaledwie 8 tygodni i coraz bardziej możliwy jest scenariusz, w którym pomimo tak turbulentnego otoczenia i poziomu niepewności, w ramach badania INI nie odnotujemy skrajnie negatywnych nastrojów, co odzwierciedla poziom indeksu INI w okolicach minus 40 punktów.

 

Indeks Nastrojów Inwestorów

Różnica pomiędzy udziałem byków i niedźwiedzi w ogóle ankietowanych

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

W Stanach Zjednoczonych byki mocno powiększyły swoją przewagę nad niedźwiedziami i utrzymują ją trzeci tydzień z rzędu. W minionym tygodniu zyskały one t/t 2,7 p.p., a ich udział zwiększył się do 38%, czyli do najwyższego poziomu od początku marca bieżącego roku. Niedźwiedzie straciły natomiast t/t 3,8 p.p., spadając do 31,5%, co jest najniższym poziomem od końca lutego br. 

 

Sentiment Survey

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 28.10-4.11.2020. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: AAII.


 

 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie