Chat with us, powered by LiveChat

Byki nie poddają się

Skomentuj artykuł

W minionym tygodniu nastąpiło przejście inwestorów z obozu neutralnych do obozu byków. Niedźwiedzie utrzymują swoją pozycję. W Ameryce, przed wyborami, wystąpiła równowaga sił.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

 

Najnowszy odczyt badania INI wskazuje na przyrost byków t/t o 3,8 p.p., do 29,7%. Spadek odnotował obóz neutralnych, który skurczył się t/t o 4,1 p.p., do 20,8%.  Symboliczny wzrost odnotowały niedźwiedzie, które stanowią już blisko połowę wśród inwestorów.

 

 

 Sentyment inwestorów i zmiana względem poprzedniego tygodnia

 

Byki

29,7%

Zmiana t/t: +3,8 p.p.

 

 

Neutralni

20,8%

Zmiana t/t: -4,1 p.p.

 

 

Niedźwiedzie

49,5%

Zmiana t/t: +0,2 p.p.

 

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 22.10-29.10.2020. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

Indeks INI odnotował lekką poprawę, a najnowszy odczyt to minus 19,8 punktów. Póki co, notujemy zatem przynajmniej chwilowe zatrzymanie na poziomach indeksu z dołka z marca bieżącego roku. Do skrajnej paniki jeszcze daleko pozostaje (wartości indeksu INI około minus 40 punktów). Jednak zakładając, że obecna fala pandemii COVID-19 nie będzie tak dotkliwa, jak na początku roku, to można zbudować ciekawy scenariusz z punktu widzenia badania nastrojów inwestorów, w którym dołek na giełdzie może być właśnie wyznaczany. Kluczowe poziomy z punktu widzenia indeksu INI to właśnie minus 20 punktów, a następnie minus 40 punktów.

 

Indeks Nastrojów Inwestorów

Różnica pomiędzy udziałem byków i niedźwiedzi w ogóle ankietowanych

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

W Ameryce miniony tydzień nie przyniósł wiele zmian. Byki spadły t/t o 0,5 p.p., do 35,3%. Niedźwiedzie zyskały natomiast 2,3 p.p., rosnąc również do 35,3%. Zatem tuż przed wyborami wśród amerykańskich inwestorów panuje równowaga. Warto zwrócić uwagę, że badanie Sentiment Survey kończy się w środę, czyli dzień po wyborach, więc pełny obraz zmiany nastrojów po wyborach może być widoczny dopiero za dwa tygodnie.

 

Sentiment Survey

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 21.10-28.10.2020. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: AAII.


 

 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie