Chat with us, powered by LiveChat

Zapis czatu: Omówienie wyników finansowych grupy UNIMOT za I półrocze 2020 r. i planów na przyszłość

Temat czatu: Omówienie wyników finansowych grupy UNIMOT za I półrocze 2020 r. i planów na przyszłość

Data: środa, 26 sierpnia, godz. 9:00

 

 

 

Przypomnienie: Dodaj ten czat do swojego kalendarza

 

Na pytania inwestorów odpowiedzieli:

 

Adam Sikorski, Prezes ZarząduAdam Sikorski, Prezes Zarządu

Od 1992 r. współtworzy Grupę Kapitałową UNIMOT. Od sierpnia 2018 r. Prezes Zarządu, wcześniej Przewodniczący Rady Nadzorczej. Jest certyfikowanym członkiem The John Maxwell Team jako licencjonowany trener, nauczyciel i mówca motywacyjny. Jest także inicjatorem powołania i prezesem stowarzyszenia Polska Grupa Motoryzacyjna.

 

Robert Brzozowski, Wiceprezes Zarządu ds. HandlowychRobert Brzozowski, Wiceprezes Zarządu ds. Handlowych

Wieloletnie doświadczenie traderskie (produkty petrochemicznyne) m.in. w Danii dla największej firmy bunkrowej na świecie OW Banker oraz w Szwajcarii dla UC Energy. Wcześniej dyrektor handlowy w spółkach z grupy Lotos i Orlen oraz w koncernach międzynarodowych. Ukończył prestiżową uczelnię BI Norwegian Business School, uzyskując tytuł Executive MBA. Z Grupą UNIMOT związany od 2008 r.

Grupa UNIMOT

UNIMOT S.A. jest niezależnym importerem paliw ciekłych i gazowych, który w swojej ofercie posiada: olej napędowy, biopaliwa, gaz LPG, gaz ziemny, energię elektryczną, panele fotowoltaiczne, oleje silnikowe oraz asfalty. Prowadzi także handel ropą naftową z USA. Multienergetyczna oferta spółki obejmuje zarówno hurtową sprzedaż paliw dla klienta biznesowego, jak również sprzedaż detaliczną gazu propan-butan, gazu ziemnego oraz energii elektrycznej. UNIMOT rozwija także sieć stacji paliw w Polsce i na Ukrainie pod marką AVIA na podstawie umów franczyzowych typu master franchising.

 

Od marca 2017 r. spółka jest notowana na głównym parkiecie Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

 


 

Zapis czatu inwestorskiego


 

Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Grupą UNIMOT, który odbędzie się 26 sierpnia (środa) o godz. 9:00. Na pytania inwestorów odpowiedzą: Adam Sikorski, Prezes Zarządu oraz Robert Brzozowski, Wiceprezes Zarządu ds. Handlowych. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

 

Moderator: Witamy na czacie – miło nam ponownie być z Państwem. Po krótkiej wypowiedzi wideo zapraszamy do zadawania pytań!

 

tomson: Czy po pierwszym półroczu i jednocześnie niemal po 8 miesiącach br. czują się państwo komfortowo z prognozami wyników na 2020 r.?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Tak, jak przed chwilą podkreślałem, w dalszym ciągu podtrzymujemy prognozy wyników na bieżący rok.

 

Młody: Z czego wynika spadek przychodów z franczyzy w 2Q 2020 vs 2Q 2019 w przypadku stacji Avia?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Jest to związane z jednorazowym zdarzeniem na stacji paliw w Wiskitkach, która przez 2 miesiące operowała na naszej koncesji, a więc przychody ze sprzedaży paliw księgowane były u nas.

 

Młody: Tegoroczny przyrost liczby stacji Avia raczej nie zachwyca. Dlaczego tak się dzieje? Czy można oczekiwać poprawy dynamiki przyrostu liczby stacji w drugim półroczu 2020?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: W czasie pandemii wstrzymaliśmy na około 2 miesiące działania w zakresie pozyskania stacji. Potwierdzamy nadal cel 70 stacji na koniec roku. Czas wstrzymania rozwoju wykorzystaliśmy na wprowadzenie nowego konceptu gastronomicznego oraz operacyjne przygotowanie do operowania większą liczbą naszych stacji. Obecnie już 10 stacji sieci to nasze własne stacje (dzierżawa) – będzie ich więcej.

 

Ewa_83: Czy spółka pracuje już nad kolejnymi dostawami ropy z USA? Czy ten segment działalności może mieć istotny wpływ na przyszłe wyniki?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Tak, pracujemy intensywnie. Liczymy na dostawy do innych kierunków niż tylko Białoruś.

 

Janek: Czy mogliby Państwo bardziej szczegółowo wyjaśnić jak i na co rozkładają się koszty centrum korporacyjnych i nowych projektów, które w 1H miały wartość około 7,5 mln zł?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Koszty centrum korporacyjnego są obciążone rezerwami na premie dla zarządu za 2020 r. oraz kosztami testów na COVID-19 dla Ministerstwa Zdrowia. Innego znaczącego wzrostu kosztów korporacyjnych nie mieliśmy. Trzymamy dyscyplinę kosztową.

 

Qoqos: Czy produkcja paneli w Polsce może być konkurencyjna cenowo do sprowadzanych paneli z Chin?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Nie planujemy konkurować z chińskimi dostawcami. Widzimy zapotrzebowanie rynku na panele produkcji europejskiej. Znajdują się one w innym segmencie cenowym i to jest nasz cel.

 

Gwidon1974: Dzień dobry, jaka jest obecnie liczba stacji Avia w Polsce i na Ukrainie? Czy przewidują Państwo konieczność weryfikowania planów w tym względzie na koniec 2020 roku?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Na Ukrainie mamy już 10 stacji, a w Polsce 52 stacje. Cel na ten rok to 70 stacji w Polsce.

 

ciekawy: Jakie spółka miała przyrosty ilościowe sprzedaży paliw na stacjach Avia w lipcu br. w porównaniu z lipcem 2019 r. i jak wygląda sytuacja po pierwszych trzech tygodniach sierpnia? Czy napawa optymizmem?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Wzrost sprzedaży rok do roku mamy na poziomie ok. 50%. Podkreślamy, że jest on związany z większą liczbą stacji w sieci. Porównując sprzedaż poszczególnych stacji rok do roku widzimy lekko wyższe wolumeny niż w zeszłym roku, co nas cieszy szczególnie w okresie pandemii.

 

Alfred: Produkcja paneli to jednak co innego niż handel on i wymaga większych nakładów finansowych, zamrożonych na dłużej, z czego zamierzacie Państwo je pokryć?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Inwestycja w produkcję paneli jest stosunkowo niewielka jak na nasze możliwości finansowe. Ewentualne zwiększanie mocy produkcyjnych będzie się odbywać z udziałem finansowania zewnętrznego. Nie widzimy problemów z jego pozyskaniem na takie projekty.

 

GPW_fan: Jak ocenia pan sytuację spółki w okresie lipca i sierpnia? Czy sytuacja rynkowa sprzyja spółce?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Widzimy pewną presję cenową w związku z nadwyżką podaży paliw, ale jednocześnie widzimy też, że popyt i podaż powoli się równoważą.

 

Bronek: Czy po tych kilku miesiącach od wejścia w fotowoltaikę plany dotyczące wygenerowania przychodów rzędu blisko 270 mln zł do 2023 r. wydają się państwu wciąż realne?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Obecnie przekraczamy nasz plan na 2020 r. Biorąc pod uwagę pozyskanych partnerów – Blachotrapez i BRS – nie widzimy zagrożenia dla tych planów, a wręcz szansę na ich przekroczenie.

 

Ala: Jakie było na koniec 2 kwartału 2020 łączne zaangażowanie spółki w projekt blinkee?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Łącznie kapitał+pożyczka: 8 mln zł.

 

Ala: Czy obserwowany obecnie spadek premii lądowej odbija się obecnie niekorzystnie na marżach osiąganych przez spółkę w segmencie ON?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Osiągane aktualnie marże mieszczą się w założonym budżecie.

 

Alex: Czy macie w planach inwestycje w farmy fotowoltaiczne?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Pan Andrzej Moczydłowski, Wiceprezes Unimot Energia i Gaz, posiada bardzo duże doświadczenie w tym zakresie. Na pewno będziemy chcieli je wykorzystać – przyglądamy się kilku projektom.

 

Lesiu: Ile umów spółka już podpisała na dostarczenie do gospodarstw domowych i biznesu instalacji fotowoltaicznych?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Przepraszamy, ale jest to informacja wrażliwa. Wiemy, że konkurencja bacznie nam się przygląda.

 

Bodzio: Jak w ocenie zarządu wyglądają obecne relacje z bankami i ubezpieczycielami? Czy COVID wpływa na postawę tych podmiotów wobec spółki? Czy spółka ma jakiekolwiek problemy z finansowaniem kredytowym bieżącej działalności?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Nie widzimy tutaj żadnych zagrożeń, współpraca jest bardzo dobra. Nie mamy żadnych problemów z finansowaniem bieżącej działalności.

 

Warszawiak: Czy spółka rozważa w perspektywie kolejnych 12 miesięcy jakiekolwiek potencjalne emisje akcji?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Dla potrzeb bieżącego biznesu i obecnej strategii, na chwilę obecną nie planujemy emisji akcji.

 

Janusz.Szczepanik1000@gmail.com: Od czego zależy wysokość premii dla zarządu? Premia, zarówno pożyczka dla blinkee, jak i maseczki mocno obciążają wynik netto?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Premia zgodnie z uchwałą rady nadzorczej jest związana z wynikiem netto spółki skorygowanym o wpływ wyceny zapasów, więc każde obciążenie wyniku rezerwami lub odpisem obniża premię zarządu.

 

Beata: Jakie są bieżące koszty ponoszone przez spółkę na projekt chiński?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Mieszczą się w granicach 5-7 tys. EUR miesięcznie. Podkreślaliśmy, że optymalizujemy koszty w zakresie ekspansji zagranicznych. Cały czas patrzymy na rynek chiński jako bardzo perspektywiczny.

 

Janusz.Szczepanik1000@gmail.com: Czy pożyczka, którą jest udzielona dla Blinke? Kiedyś wróci do spólki jaką korzyść mają z tego akcjonariusze Unimot S.A.? (dywidenda będzie niższa)

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Odpis dokonaliśmy z ostrożności. Patrząc na operacyjne wyniki spółki blinkee za miesiąc lipiec i sierpień widzimy dobre perspektywy na dalszą działalność. Jest to przykład spółki, w której nie byliśmy w stanie przewidzieć pojawienia się pandemii.

 

michal: Czy Unimot zabezpiecza zakupy paliw bezpośrednio na ICE czy przy wykorzystaniu produktów mBanku?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Korzystamy zarówno z ICE jak i usług banków.

 

koprzyk7@gmail.com: Najlepszy Prezes na GPW, pozdrawiam! Czy oprócz potwierdzonych już dwóch partnerów, planowani są kolejni?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Pierwszą część pomijamy i nie będziemy komentować ;-) Na ten moment rozwijamy również nasze siły sprzedaży i wydaje się, że te 3 kanały – 2 partnerów i własne siły, są optymalne. Bardzo mocno pracujemy nad back-officem, aby sprostał wyzwaniom.

 

Łukasz W.: Jak wyglądają premie lądowe w sierpniu vs II kwartał?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: W sierpniu premie lądowe są niższe.

 

Janusz.Szczepanik1000@gmail.com: Czy produkcja paneli w PZL Sędziszów będzie tylko dla Avia Solar czy także będą sprzedawane dla innych podmiotów?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Tak, będzie to wyłączna produkcja na potrzeby Avia Solar.

 

Janusz.Szczepanik1000@gmail.com: Czy Tradea zaczyna podpisywać umowy z farmami fotowoltaicznymi? Czy głównie tylko farmy wiatrowe? Jak rozwój na Ukrainie?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Tradea od początku swojej działalności koncentruje się na segmencie OZE. Większość zakupów energii dokonuje z farm PV i wiatrowych.

 

Egg: Kiedy można się spodziewać, że segment stacji paliw wyjdzie na plus i od czego to zależy? Mimo zwiększonych przychodów wynik segmentu praktycznie się nie poprawił.

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Przy uwzględnieniu marży hurtowej ten segment już jest dodatni. Biorąc pod uwagę sam segment stacji przy 70-80 stacjach, które planujemy na koniec roku powinniśmy osiągnąć próg rentowności całego segmentu.

 

Egg: Dzień dobry! Dlaczego wynik na handlu energią spadł mimo wzrostu sprzedaży o ponad 70%?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Spadek w II kwartale 2020 r. wynosi 47% rok do roku. Wynika on z niższej ceny energii elektrycznej i mocno ograniczonej sprzedaży przez Unimot Energia i Gaz w okresie pandemii i lockdown-u.

 

Grek: ML System ma customowe rozwiązaniami w zakresie kolektorów słonecznych. http://gramwzielone.pl/ml-system-opatentowal-szybe-z-powloka-z-kropek-kwantowych Czy podobne innowacje przewiduje Pan w dłuższej perspektywie w Unimot Solar?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Tak, planujemy prace w zakresie badań i rozwoju rozwiązań fotowoltaicznych. Planujemy starać się o dofinansowania z funduszu NCBIR-u oraz innych dostępnych źródeł.

 

fan: Jako akcjonariusz chciałbym abyście wdrożyli jakiś plan lojalnościowy powiązany z akcjami na GPW i tańszym paliwem dla akcjonariuszy. Czy rozważacie taką możliwość?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Tak i już informowaliśmy o tym publicznie ;) Na chwilę obecną uruchomiliśmy zniżki na fotowoltaikę, a już niebawem wystartuje nasz pełny „UNIMOT Klub+” https://www.unimot.pl/aktualnosci/unimot-wprowadza-znizki-na-fotowoltaike-dla-akcjonariuszy-i-zapowiada-program-lojalnosciowy/

 

hurragan: Wydaje się, że przydałby się osobny materiał do pobrania na stronie (2-3 slajdy), które wyjaśniłyby różnice między EBITDA a EBITDA skorygowana – część inwestorów patrzy sticte na wynik netto bez korekty. Czy można liczyć na opracowanie takiego dedykowanego materiału?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Bardzo często – szczególnie w kwartałach, gdzie różnica pomiędzy EBITDA a EBITDA skorygowana jest istotna, takie slajdy przygotowujemy. Także w naszej basic presentation znajduje się slajd wyjaśniający (załączniki). Proszę napisać do naszego działu IR na gielda@unimot.pl – wskażą dokładne miejsca.

 

boss: Czy obecna sytuacja na Białorusi ogranicza Wam możliwości sprzedaży oleju w Polsce?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Obecna sytuacja w tym momencie nie ma wpływu na nasze dostawy, a w związku tym na możliwość sprzedaży w Polsce. W naszym koszyku dostaw kierunek Białoruski stanowi mały udział.

 

Janusz.Szczepanik1000@gmail.com: Jak na Ukrainie wygląda sytuacja z przydomowymi instalacjami fotowoltaicznymi, czy tam są jakieś dopłaty lub czy będą czy Avia Solar też myśli wyjść poza granice Polski?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Z naszej wiedzy wynika, że głównie rozwijają się duże farmy PV. Na ten moment nie mamy planu działania w tym zakresie.

 

Milo: Jaka jest łączna moc dotychczas podpisanych umów na montaż instalacji fotowoltaicznych?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Przepraszamy, informacja wrażliwa. Jesteśmy ponad budżetem.

 

Janusz.Szczepanik1000@gmail.com: Z raportu i prezentacji wyniki, że z jednego statku mniej więcej około 1mln zysku ebitda czy to dużo odbiega od mojej hipnozy?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Przepraszamy, kolejna informacja wrażliwa. Ale potwierdzamy, że zarabiamy na tym biznesie.

 

Janusz.Szczepanik1000@gmail.com: Czy w prezentacjach po-wynikowych Avia solar będzie miał swój dział czy będzie połączony z energią elektryczną, bardzo fajnie gdybyśmy widzieli jak ten segment się rozwija :-)

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Docelowo powstanie nowy segment Fotowoltaika. Wewnętrznie już księgujemy te 2 biznesy rozłącznie.

 

Egg: Dlaczego w raporcie kwartalnym Unimot uzasadnia odpis 4mln dla Blenkee fatalną sytuacją w zakresie popytu, a w prezentacji pojawiła się informacja, że „W czerwcu odnotowano znaczący wzrost popytu na usługi w wyniku czego spółka zwiększała flotę własną w głównych miastach Polski”. To jest tak słabo, że trzeba robić odpisy, czy tak dobrze, że trzeba kupować nową flotę? Ja tu widzę wyraźną sprzeczność.

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Wynik II kwartału 2020 r. blinkee był szczególnie obciążony lockdown-em w kwietniu i maju. W końcówce czerwca zauważyliśmy znaczne ożywienie i wzrost popytu. Sytuacja z pandemią cały czas jest dynamiczna i po konsultacji z audytorem zdecydowaliśmy się ze względów ostrożnościowych utworzyć rezerwę.

 

boss: Czy przejście na model dzierżawy stacji benzynowych wpływa na wzrost kapitału obrotowego Unimot? Jaka kwota dodatkowego zapasu jest potrzebna dla jednej dzierżawionej stacji paliw?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Stacje generują pozytywny Cash-flow. Większość sprzedaży odbywa się za gotówkę.

 

Qoqos: Z czego wynikają ujemne przepływy pieniężne z działalności operacyjnej w 2Q20? Czy dobrze rozumiem je jako wydatki związane ze zwiększeniem skali działalności (wyższe wolumeny sprzedaży) oraz zwiększeniem stanów zapasów obowiązkowych?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Zwiększyliśmy zapasy operacyjne w związku z korzystną strukturą rynku terminowego na oleju napędowym. Dodatkowo, wzrosły ceny paliw, co też miało wpływ na wartość zapasów, ale również należności.

 

tomr: Witam w ostatnim raporcie przewidujecie wzrost kosztów NCW i NCR. w 3 i 4 kw mogą Panowie powiedzieć z czego wynikają te prognozy? I drugie pytanie w raporcie w obszarze perspektywy piszecie „Realizacja efektywnej sprzedaży w obliczu wyzwań związanych z epidemią COVID-19 i jej skutkami – obserwowany spadek popytu od przełomu lipca/sierpnia 2020 r.” możecie Panowie powiedzieć coś więcej o tym ryzyku?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Zmiana kosztu wynika z wzrostu cen CO2 i biokomponentu. Na przełomie lipca i sierpnia widzieliśmy pewien spadek popytu. Obecnie widzimy odbudowę popytu i jak pisaliśmy wcześniej – równowagę popytu i podaży.

 

Qoqos: Aktualnie sprzedajecie panele innych producentów – jak taka wiadomość (o uruchomieniu własnej produkcji) wpływa na Wasze relacje z nimi? Nie spodziewacie się pogorszenia warunków dostaw?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Nie wpłynie negatywnie na nasze relacje. Wielu znanych producentów chce z nami współpracować, zarówno w zakresie paneli jak i komponentów do ich produkcji. Do projektu produkcji paneli przygotowywaliśmy się od kilku miesięcy. Nie jest to spontaniczna decyzja - jest głęboko przemyślana.

 

Junior: Którą dywizję Grupy Unimot w Państwa ocenie czeka najwięcej problemów w drugiej połowie 2020 r., a która ma najlepsze perspektywy?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Spodziewamy się nadal wyzwań w segmencie olejów smarowych, natomiast mają one bardzo mały udział w całości naszego biznesu. Asfalty odbudowują się, a Unimot Energia i Gaz w związku z projektem Avia Solar liczymy na dynamiczny rozwój.

 

Toni: Czy w 3 kwartale można odczuć poprawę w segmencie asfaltów?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Tak, segment odbudowuje wolumeny i marżę.

 

Janusz.Szczepanik1000@gmail.com: zyski ze stacji paliw są takie niskie ponieważ jest to liczone w segmencie On+bio?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Marża hurtowa liczona jest do segmentu On+bio. Poza tym wynik segmentu "Stacja paliw" obciążony jest również inwestycjami.

 

Janusz.Szczepanik1000@gmail.com: Czy Unimot rozważa jakieś akwizycje tak jak kiedyś Tradea? :-) To był bardzo dobry ruch :-)

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Przyglądamy się różnym możliwościom – nie wykluczamy.

 

Marko: Czy dostawy ropy z USA są dla Państwa atrakcyjne marżowo? czy większe znaczenie ma w tym przypadku rozgłos i PR jaki spółka może zyskać dzięki takim dostawom?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Tak, są atrakcyjne marżowo, ale efekt PR-owy jest dodatkową wartością.

 

filmypawla@gmail.com: O ile bardzo cenię Państwa podejście do akcjonariuszy i jestem pełen podziwu kontaktu z akcjonariatem, zastanawia mnie, dlaczego nie korzystają Państwo w bardziej swobodnym stopniu z komunikowaniem istotnych informacji z zakresu działalności firmy poprzez kanały ESPI/EBI. W ostatnim czasie podpisali Państwo kilka istotnych umów o współpracy, rozszerzyli zakres działalności, ale nie dali Państwo szansy na zapoznanie się z tymi newsami szerszemu gronu akcjonariuszy. Mogłoby to wpłynąć na promocję firmy w szerokim gronie inwestorów i zainteresowanie ich firmą na polskiej giełdzie. Co stoi za brakiem publikacji takich informacji poprzez ESPI i dlaczego ograniczacie się Państwo jedynie do swojej strony www oraz profilów w mediach społecznościowych?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: System ESPI nie służy do celów marketingowych. Możemy/musimy z niego korzystać w konkretnych przypadkach zdefiniowanych przez prawo unijne oraz polskie. Jeśli chodzi o ważne wydarzenia – każdorazowo analizujemy je pod kątem informacji poufnych i te, które nimi są, zgodnie z MAR, publikujemy przez system ESPI. Jeśli chodzi o pozostałe kanały to ich wachlarz jest bardzo szeroki: poza www i mediami społecznościowymi są to także komunikaty prasowe oraz konferencje i nagrania wideo.

 

calibri: Czy spółka w dobie COVID-u odczuwa jakiekolwiek szczególne problemy np. ze ściągalnością należności ze strony kontrahentów?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Nie, nie widzimy pogorszenia ściągalności.

 

Bolo: Jak duże ilości gazu ziemnego nabyli państwo wykorzystując atrakcyjne ceny rynkowe?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Przepraszamy, kolejna wrażliwa biznesowo informacja.

 

Egg: Oglądałem Państwa konferencję z podpisania współpracy z Blachotrapez. Sama współpraca oczywiście cieszy, natomiast mocno rozczarował mnie wypracowany przez Państwa model współpracy. Czy naprawdę nie mogliście Państwo wystawić końcówki systemu pracownikom Blachotrapez, żeby to handlowiec Blachotrapezu wprowadzał do systemu dane klienta przy okazji wprowadzania zamówienia na dach? Dlaczego zmuszacie klienta, żeby musiał sam w tym celu użyć jakiegoś dziwnego, niewygodnego urządzenia? Przecież takie rozwiązanie na 100% zniechęci część klientów (mimo ewentualnego wsparcia handlowca BT). Czy planujecie usprawnić ten nieoptymalny proces?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Będziemy dążyć do tego, aby przedstawiciele Blachotrapezu mieli możliwość przedstawienia jak najbardziej kompleksowej oferty. Proszę pamiętać, że jest to 400 osób, które należy przeszkolić i ponad 130 punktów sprzedaży. Intensywnie nad tym pracujemy.

 

Marko: Czy będzie widać już w tym roku pozytywny wpływ biznesu solarnego na wynik grupy?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Liczymy, że tak.

 

konri93@gmail.com: Czy zakładają Państwo, że w perspektywie kilku lat Unimot będzie generował większość przychodów z fotowoltaiki czy jednak paliwa to dla Państwa zawsze ma być główny biznes a wszystkie inne działalności to mniejsze bądź większe „dodatki”?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Zgodnie z naszą strategią od dawna szukamy nowych obszarów dywersyfikujących nasze przychody i EBITD-a. Liczymy, że fotowoltaika będzie miała znaczący udział w naszych wynikach.

 

Janusz.Szczepanik1000@gmail.com: Jaką wartością dla akcjonariuszy jest Blinkee skoro wyniki nie są uwzględniane w wynikach?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: blinkee traktujemy jako inwestycję kapitałową. W związku z tym w przyszłości liczymy na wzrost wartości spółki.

 

koprzyk7@gmail.com: Fantastyczne rozwiązanie z PZL Sędziszów. Produkcja na wyłączność i bliskie kontakty Prezesa. Aż prosi się o coś innowacyjnego w przyszłości. Kwestia lat. Pozdrawiam.

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Bardzo dziękujemy. Badania i rozwój będą ważnym elementem tej współpracy.

 

Janusz.Szczepanik1000@gmail.com: Czy Avia solar bierze pod lupę montaż pomp ciepła? :-)

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Tak, pracujemy nad tym.

 

Kuba.b: Czy w związku z uruchomieniem produkcji paneli fotowoltaicznych planowane jest również uruchomienie produkcji ostatniego kluczowego komponentu - inwerterów? Wiele zachodnich marek wytwarza w Polsce komponenty/półprodukty do ich produkcji.

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Nie wszystko na raz. Jak zapowiadaliśmy, będziemy chcieli oferować kompleksowe rozwiązania, więc nie wykluczamy tego w przyszłości.

 

Janusz.Szczepanik1000@gmail.com: Prezes mówił, że rynek jest olbrzymi do 2050 będzie się rozwijał, mógłby przybliżyć ten olbrzymi rynek bez farm fotowoltaicznych Gospodarstw domowych nie ma aż tak dużo, a instalacji nie wymienia się co roku, a firm przybywa.

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Zauważamy wzrost konkurencji, dlatego interesujemy się również farmami PV. Współpraca z Blachotrapezem da dostęp do inwestycji w nowe domy, których przybywa w Polsce. W związku z tym zmniejsza to nasze ryzyko nasycenia się rynku klientów indywidualnych.

 

Janusz.Szczepanik1000@gmail.com: ile statków z ropą można się spodziewać do końca roku?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Nie jesteśmy w stanie w tym momencie odpowiedzieć. Trwają rozmowy z kontrahentami.

 

Janusz.Szczepanik1000@gmail.com: Jakie 3 firmy są aktualnie na czele w montażu instalacji fotowoltaicznych?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Na pewno Columbus Energy, Stilo i Hymon. Ale rynek jest mocno rozdrobniony, pojawia się coraz więcej graczy.

 

Janusz.Szczepanik1000@gmail.com: Czy Unimot skorzysta na tarczy PFR? :-)

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Tarcza przeznaczona jest dla firm, które mają problemy. Jak widać po naszych wynikach my takich problemów nie mamy.

 

mmmaslov: Bardzo podoba mi się ta zniżka 20% na panele PV dla akcjonariuszy Unimotu, ale nie podoba mi się, że obowiązuje tylko do końca 2020. Czy może ona zamienić się w stałą ofertę?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Przyjmujemy sugestię, nie jest to wykluczone. Za chwilę ruszamy z programem "Unimot Klub +". Będą tam stałe benefity dla akcjonariuszy.

 

Marko: Czy planują państwo większe inwestycje np. we własne stacje, skoro widzą państwo w nich fajny progres?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Rozważamy zwiększenie udziału własnych stacji, w tym zakup.

 

Egg: Czy Avia Solar załatwia swoim klientom kredyty bankowe na instalacje fotoV? Czy macie Państwo uzgodnioną współpracę w tym zakresie z jakimś bankiem?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Nasza współpraca z BRS obejmuje ten element wsparcia dla klientów.

 

Petroniusz: Czy w ogóle rozważacie możliwość przejęcia , zakupu części stacji Lotosu w związku z fuzją i wymogami KE ?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Tak jak wcześniej informowaliśmy - jeżeli będzie taka możliwość rozważymy udział w procesie.

 

Egg: Czy planujecie Państwo budowę instalacji fotoV na terenach stacji Avia?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Tak, już część stacji korzysta z tego rozwiązania.

 

mikolaj: Witam! Czy współpraca z Blachotrapezem obejmie również stworzenie jednego, prefabrykowanego produktu (panele PV zintegrowane z dachami blachotrapez), czy na chwile obecną będzie polegała jedynie na oferowaniu usług Avia Solar na stanowiskach sprzedażowych Blachotrapez?

 

Zarząd Grupy UNIMOT: Tak jak pisaliśmy wcześniej - elementem naszej współpracy z Blachotrapezem będą również wspólne prace badawczo rozwojowe.

 

Moderator: Bardzo dziękujemy za Państwa obecność i wszystkie pytania. Pomiędzy czatami zapraszamy, jak zwykle, do kontaktu z naszym działem relacji inwestorskich https://www.unimot.pl/relacje-inwestorskie/. Zapraszamy także do obserwowania nas na Twitterze https://twitter.com/unimot_sa

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie