Chat with us, powered by LiveChat

Udany rok dla portfeli prowadzonych przez analityków SII

Skomentuj artykuł
© Blue Planet Studio - stock.adobe.com

Jako Dom Analiz SII w marcu 2019 roku przystąpiliśmy do rywalizacji w Fundamentalnym Portfelu prowadzonym na łamach Gazety Giełdy i Inwestorów Parkiet (rywalizacja trwała od stycznia 2019 roku, jednak my dołączyliśmy nieco później). W okresie od marca do grudnia nasz portfel wypracował stopę zwrotu na poziomie 19,4% wobec spadku indeksu szerokiego rynku WIG o 3,2% (w całym 2019 roku WIG zwyżkował o symboliczne 0,3%). Z uwagi na fakt, że dołączyliśmy dopiero w marcu ominął nas relatywnie dobry początek roku – w samym styczniu indeks WIG zwyżkował o blisko 5%. Dlatego tym bardziej cieszy nas osiągnięte piąte miejsce w ogólnej klasyfikacji.

 

Wyniki portfeli fundamentalnych Parkietu za 2019 rok

*Wynik Domu Analiz SII obejmuje okres od marca do grudnia 2019 roku.

Źródło: Parkiet.com.

 

Pierwsze miesiące uczestnictwa w projekcie okazały się sporym wyzwaniem, do czego przyczyniła się także trudna sytuacja na giełdzie. Poprawę przyniosła jednak końcówka roku – dobre wyniki uzyskane w listopadzie i w grudniu pozwoliły nam zająć odpowiednio drugie i pierwsze miejsce w miesięcznych zestawieniach. Jednocześnie osiągnięta stopa zwrotu za grudzień – 20,8%, okazała się najwyższym miesięcznym wynikiem w tej edycji rywalizacji.

 

Wyniki portfeli fundamentalnych Parkietu za grudzień 2019 roku

Źródło: Parkiet.com.

 

Zasady budowy Fundamentalnego Portfela Parkietu zakładają typowanie co miesiąc od 5 do 10 spółek, które mają równe udziały w Portfelu. Wynik miesięczny to średnia stopa zwrotu spółek wchodzących w skład Portfela (uwzględnia ona dywidendy, natomiast koszty transakcji nie są brane pod uwagę), a wynik roczny to suma miesięcznych wyników. Do Portfela można typować spółki wchodzące w skład indeksu WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł.

 

W 2020 roku również bierzemy udział w rywalizacji w Fundamentalnym Portfelu Parkietu, a z naszymi typami na styczeń można zapoznać się w ostatnim artykule dotyczącym projektu (wydanie Parkietu z dnia 9 stycznia 2020 roku).

 

Portfele SII

W ramach działalności analitycznej Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych prowadzimy z kolei dwa edukacyjne portfele: fundamentalny i techniczny. W każdym z nich udało się nam zakończyć rok na plusie. W przypadku Fundamentalnego Portfela SII stopa zwrotu za 2019 rok wyniosła 9,6%, natomiast w Technicznym Portfelu SII zamknęliśmy rok z wynikiem 15,5%. W obydwóch przypadkach wynik był wyższy od indeksu szerokiego rynku WIG, który zamknął się na symbolicznym plusie 0,3%.

 

Wyniki Portfeli SII w 2019 roku

Źródło: opracowanie własne.

 

Więcej:

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie