Chat with us, powered by LiveChat

INI znów w dół. W USA udział niedźwiedzi najwyższy od 2013 roku

Skomentuj artykuł

Tylko tydzień trwało pozytywne odreagowanie Indeksu Nastrojów Inwestorów (INI). Wskaźnik znów sporo stracił na wartości, podobnie jak jego analogiczny odpowiednik ukazujący nastroje na rynku amerykańskim. Za Oceanem udział niedźwiedzi, czyli inwestorów spodziewających się spadków na rynku w ciągu kolejnych 6 miesięcy, urósł do najwyższego poziomu od kwietnia 2013 roku.

 

Jak wskazują wyniki badania przeprowadzonego wśród inwestorów w dniach od 6 do 13 listopada, INI osiągnęło wartość -22,5 pkt. Jest to o 11,2 pkt. mniej w stosunku do odczytu z ubiegłego tygodnia. W ankiecie inwestorzy odpowiadali na pytanie dotyczące trendu, jaki ich zdaniem będzie występował na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy. Wskaźnik ten ponownie powrócił w okolice wcześniejszych poziomów, które obserwowane były na początku października. W listopadzie jego wartość była jeszcze niższa.

 

Notowania Indeksu Nastrojów Inwestorów

ini_indeks_13_12_2018

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

 

W najnowszym notowaniu INI niedźwiedzie ponownie uzyskały większościowy udział (54,3 procent). W porównaniu do poprzedniego tygodnia ich odsetek wzrósł o 5,5 pkt. procentowego. Minimalną zmianę odnotowano wśród inwestorów nastawionych neutralnie. Było ich 14 procent (+0,1 pkt. procentowego t/t), a odsetek byków sięgnął 31,7 procent.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Od momentu publikacji ostatniego odczytu INI, indeks WIG20 zyskał 0,7 procent. Indeks mWIG40 zwyżkował o 1,98 procent, a sWIG80 stracił 0,7 procent. Szczególnie dobra dla polskiego rynku akcji była ostatnia, czwartkowa sesja. Wskaźnik blue chipów poszedł w górę w trakcie jej trwania o ponad 1,5 procent, a indeks średnich spółek zyskał na wartości ponad 2 procent.

USA: Udział niedźwiedzi najwyższy od kwietnia 2013 roku

Za Oceanem również mieliśmy do czynienia z pogorszeniem nastrojów. Wskazują na to dane opublikowane przez American Association of Individual Investors. Mocno, bo aż o 18,4 pkt. procentowego wzrósł udział niedźwiedzi na amerykańskim rynku akcji. Według najnowszego badania jest ich obecnie 48,9 procent, co jest najwyższym wynikiem od kwietnia 2013 roku. Kosztem tej zmiany był spadek udziału graczy spodziewających się na rynku wzrostów. Byki stanowiły bowiem tylko 20,9 procent, co oznacza, że różnica pomiędzy optymistami i pesymistami rynkowymi urosła do poziomu 28 procent, najwyższego od połowy stycznia tego roku.

 

Odsetek inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy     

ini_aaii_indeks_13_12_2018

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 06.12-13.12.2018
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych SII oraz AAII      

 

Na przestrzeni ostatnich 5 sesji indeks S&P500 stracił 1,68 procent, a Nasdaq poszedł w dół 1,64 procent. Cały czas obok stóp procentowych, tematem numer jeden jest wojna handlowa prowadzona na linii USA-Chiny.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie