Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski: Omówienie wyników LW Bogdanka S.A. za pierwsze półrocze 2018 r.

Temat czatu: Omówienie wyników LW Bogdanka S.A. za pierwsze półrocze 2018

Data: poniedziałek, 17 września, godz. 13:30

 

 

LW Bogdanka

 

Przypomnienie: Dodaj ten czat do swojego kalendarza

 

Na pytania inwestorów odpowiadał:

 

Artur Wasil, Prezes Zarządu LW Bogdanka S.A.

Artur Wasil
Prezes Zarządu


Pan Artur Wasil w 2002 r. ukończył studia wyższe na Wydziale Górniczym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Kierunek – Górnictwo i Geologia, Specjalność – Geotechnika Górnicza. Z Lubelskim Zagłębiem Węglowym związany od 2002 r., kiedy to podjął pracę zawodową w Lubelskim Węglu Bogdanka SA gdzie przeszedł szczeble kariery zawodowej od stanowiska stażysty o sztygara oddziałowego oddziału wydobywczego. W 2012 r. podjął pracę w przedsiębiorstwie PRG Linter SA na stanowisku Dyrektora ds. Górniczych, a począwszy od 2014 r. objął stanowisko Prezesa Zarządu. Pan Artur Wasil ukończył również studia podyplomowe w zakresie Zarządzania Projektami Europejskimi i Prawa Unii Europejskiej na Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Od 21 marca 2018 r. objął funkcję Prezesa Zarządu LW Bogdanka SA.

Kilka słów o Spółce:

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. jest najnowocześniejszą i najbardziej efektywną kopalnią węgla kamiennego w Polsce, będącą częścią Grupy Enea, jednego z liderów polskiego rynku energetycznego. W 2017 r. produkcja węgla handlowego Bogdanki wyniosła 9,1 mln ton.

Kopalnia Bogdanka zaopatruje przede wszystkim odbiorców przemysłowych, zlokalizowanych we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. Rynek odbiorców jest ustabilizowany, a sprzedaż realizowana jest głównie w oparciu o umowy wieloletnie. Główne kierunki zbytu węgla handlowego z LW Bogdanka to energetyka zawodowa i energetyka przemysłowa.

Spółka wyróżnia się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych.

 

Spółka bierze udział w programie 10na10

 

10 na 10 - komunikuj się skutecznie

 


Zapis czatu inwestorskiego


 

Moderator: Serdecznie zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Panem Arturem Wasilem, Prezesem Zarządu LW Bogdanka S.A. Czat odbędzie się 17 września (poniedziałek) o godzinie 13:30. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

 

Moderator: Witam na czacie i zapraszam do zadawania pytań

 

Wigor: Dlaczego zysk operacyjny w II kw. spadł rok do roku (o 14,2%), podczas gdy zysk EBITDA wzrosła (o 8,9%)?

 

Artur Wasil: Spółka na koniec 2017 roku odwróciła impeirment, stąd wzrost amortyzacji w tym roku, ociążający EBIT - bez wpływu na EBITDA

 

Zenek: Jak wygląda status pozyskiwania koncesji na K6-K7?

 

Artur Wasil: Spółka w maju tego roku złożyła kompletny wniosek o wydanie koncesji na wydobycie. Obecnie rozpatrzenie wniosku zostło zawieszone przez Ministra Środowiska do czasu wydania wyroku sądu okręgowe w warszawie.

 

hh2: W II kw. utrzymywał się wysoki poziom importu węgla. Czy importowany węgiel „stanowi konkurencję” dla spółki? Czy wysoki import jest niepokojący dla spółki?

 

Artur Wasil: Węgiel z importu nie stanowi zagrożenia dla naszej sprzedaży. Bazujemy na kontraktach długoterminowych i z uwagi na konkurencyjną cenę naszego węgla mamy wiele zapytań od potencjalnych klientów.

 

Mirek: Czy jest ryzyko, że nie uda się Bogdance w tym roku zrealizować wydobycia na planowanym poziomie, min. 9 mln ton?

 

Artur Wasil: Na dzień dzisiejszy nie widzimy zagrożenia. Natomiast działalność górnicza jest obarczona ryzykami charakterystycznymi dla branży.

 

Zenek: Czy jest możliwe, że wydobycie w tym roku przekroczy 9 mln ton?

 

Artur Wasil: Podtrzymujemy plan na poziomie CO NAJMNIEJ 9 mln ton.

 

Mirek: Jak Pana zdaniem będą kształtować się ceny węgla w średnim okresie - w II połowie tego roku i w 2019 r.?

 

Artur Wasil: Ciągle obserwujemy trend wzrostowy. 11 zł/GJ na koniec tego roku, w przyszłym spodziewam się dalszych wzrostów.

 

mmmaslov: Pytanie długoterminowe. Czy w kontekście zmian w podejściu do ochrony środowiska, rozwoju OZE, nie boi się Pan, że popyt na węgiel będzie w Polsce systematycznie malał?

 

Artur Wasil: Niedawno przyjęta Strategia dla Górnictwa do 2030 r. przewiduje zapotrzebowanie na węgiel od 55 do 80 mln ton rocznie przy czym zużycie energii do 2030 zwiększy się do ponad 200 TWh.

 

meks: Jak Pana zdaniem kształtują się perspektywy przed spółką na drugą połowę roku?

 

Artur Wasil: Stabilna produkcja i praca nad optymalizacją kosztów.

 

Ori: Czy jest szansa na skokowe zwiększenie wydobycia, powyżej 10 mln ton?

 

Artur Wasil: Na razie obowiązuje Strategiia przewidująca produkcję na poziomie s. 9,2 mln ton rocznie z maksymalnym procznym przedziałem do 9,4 mln ton.

 

Mirek: Zapowiadał Pan wcześniej zmianę sposobu wynagradzania górników tak, by byli premiowani za efektywność. Czy to się dokonało? Jeśli nie - kiedy te zmiany nastąpią? Trwają rozmowy z pracownikami na ten temat?

 

Artur Wasil: Mamy opracowane rozwiązania w tym zakresie. Obecnie rozmawiamy ze stroną społeczną nad sposobem i możliwością ich wdrożenia.

 

Mysl_globalnie: Do końca 2018 roku Bogdanka spłaci całe zadłużenie finansowe. Czy spółka planuje zaciągnąć nowy dług na przyszłe inwestycje? Czy może akcjonariusze będą mogli liczyć na wyższe wypłaty?

 

Artur Wasil: Spółka w tym roku wykupi obligacje zamykając program emisjii. Na tą chwilę nowy program nie jest planowany.

 

Ori: Jakie jest pole by jeszcze optymalizować koszty?

 

Artur Wasil: Podniesienie uzysku, zmiany organizacyjne i inwestycje w nowoczesny sprzęt celem podniesienia wydajności dołowej.

 

Bogna: Ile kilometrów korytarzy planuje Bogdanka wydrążyć w tym roku?

 

Artur Wasil: ok 35 km

 

Mirek: Jak przebiegają prace inwestycyjne na złożu Ostrów? Jakiego rzędu wydatki są planowane w tym roku? Ile to będzie w 2019 roku?

 

Artur Wasil: Pewne działania podejmujemy już teraz tj. prace związane z dokumentacją i rozcinką złoża. Plan inwestycyjny na 2019 r. ogłosimy tradycyjnie przy okazji publikacji wyników za rok 2018.

 

Dawid: Ile w skali całego roku będzie Was kosztować tegoroczna podwyżka wynagrodzeń? czy jest możliwa kolejna podwyżka w tym roku?

 

Artur Wasil: Wzrost średniej płacy na 2018 wyniósł 5% na stawce tj. 3,8% rdr. wobec wykonania za 2017 r. Nie przewidujemy dalszych podwyżek w tym roku.

 

Księgowy: Spółka odnotowała w 2q18 wzrost kosztów „zużycie materiałów i energii” prawie o 50 mln zł rdr, tj. o 43,8% rdr. Z czego wynika tak mocny wzrost i czy w kolejnych okresach ta tendencja może się utrzymać?

 

Artur Wasil: Wynika to ze wrostu ilości robót przygotowawczych o ponad 56%.

 

Jarosław Flanc: W rachunku przepływów pieniężnych wykazali Państwo pozycję „wydatki na inne inwestycje krótkoterminowe” w kwocie 150 mln zł. Czego dotyczy ta pozycja?

 

Artur Wasil: Jest to zmiana prezentacyjna wynikająca ze zmiany MSSF. Jest to lokata przeznaczona na spłatę programu emisjii obligacji.

 

Guzik: Jak oceniłby Pan obecną sytuację na polskim rynku węgla?

 

Artur Wasil: Bardzo dobra dla producentów węgla :)

 

Jarosław Flanc: Czy Bogdanka zamierza pozostać spółką dywidendową i dzielić się zyskiem z akcjonariuszami w kolejnych latach?

 

Artur Wasil: Strategia Spółki w tym zakresie nie uległa zmianie.

 

Wizykota: Jakiej długości nowe wyrobiska mogą zostać przygotowane w III i IV kw. br.?

 

Artur Wasil: Łącznie ok. 15 km do końca roku.

 

Tactic: We wcześniejszych latach dużą inwestycja Bogdanki był Zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla. Jak podsumowałby Pan tę inwestycję? Jak przekłada się ona na dzisiejszą działalność spółki?

 

Artur Wasil: Mamy najnowocześniejszy zakład ZPMW w Polsce. Bez zakłądu nie byli byśmy w stanie osiągnąć obecnych poziomów produkcyjnych.

 

Kris: Czy prowadzona jest obecnie sprzedaż na Ukrainę albo inne rynki poza polską?

 

Artur Wasil: Nie. Całą produkcję sprzedajemy na rynku krajowym.

 

Kris: skąd pomysł sponsorowania wspinaczki? ;-)

 

Artur Wasil: Uznaliśmy to za ciekawą inicjatywę. Zwieńczeniem wyprawy ma być pierwsze zimowe wejście na K-2.

 

Pesymista: Czy widzi Pan potencjał, aby zwiększyć sprzedaż poza podmioty z Grupy Enei, która obecnie jest dominującym odbiorcą?

 

Artur Wasil: Oczywiście. Pierwszym potencjalnym dużym odbiorcą naszego węgla mogą być ZA w Puławach, które rozpoczęły budowę bloku węglowego. Z racji położenia jesteśmy naturalnym dostawcą do tego podmiotu.

 

Moderator: Dziękuję za wszystkie zadane pytania. Zapraszam do kontaktu z działem Relacji Inwestorskich.

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie