Chat with us, powered by LiveChat

Mocny wzrost INI. Czy to już zmiana trendu?

Skomentuj artykuł

Indeks Nastrojów Inwestorów zyskał aż 20,3 pkt. w stosunku do danych z ubiegłego tygodnia. Tak mocnej poprawy nastrojów wśród polskich inwestorów nie było od badania przeprowadzonego na przełomie obecnego i ubiegłego roku. INI prezentuje obecnie wartość -7,5 pkt., a jeszcze tydzień wcześniej miał wartość  -27,8 pkt.

 

Tak gwałtownej zmiany Indeksu Nastrojów Inwestorów nie było od dawna. Wzrost o 20,3 pkt. oznacza, że wskaźnik dotarł do wspomnianego poziomu -7,5 pkt. Ten natomiast nie był obserwowany od połowy lutego, kiedy indeks osiągnął poziom -4,3 pkt. Warto również podkreślić, że INI pozostaje ujemne od 26 tygodni, jednakże obecny poziom zwiększa szansę jego wybicia “nad kreskę”.

 

Notowania Indeksu Nastrojów Inwestorów

ini_indeks_26_07_2018

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych   

 

Mocny wzrost Indeksu Nastrojów Inwestorów to zasługa znacznego zmniejszenia się udziału “niedźwiedzi”, czyli graczy spodziewających się w ciągu następnych 6 miesięcy trendu spadkowego na rynku. Ich odsetek spadł z poziomu 57 procent do 46,3 procent. Zatem “pesymiści” utracili większość, którą posiadali od połowy czerwca. W przypadku inwestorów nastawionych neutralnie, odsetek wyniósł 14,9 procent (+1,2 punktu procentowego), a inwestorów spodziewających się wzrostów było 38,8 procent. Jest to wynik o 9,6 punktu procentowego lepszy w stosunku do ostatniego badania.

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Dobre nastroje potwierdzają warszawskie indeksy giełdowe, które przez ostatni tydzień mocno zyskały na wartości. Indeks WIG20 od ubiegłego piątku zyskał około 7 procent. Z kolei mWIG40 w ciągu 5 ostatnich sesji poszedł w górę o niespełna 3 procent. W tym samym czasie sWIG80 zwyżkował o prawie 2 procent.

USA: “Niedźwiedzie” na ostatnim miejscu

Według American Association of Individual Investors udział “byków”, czyli inwestorów spodziewających się na rynku trendu wzrostowego spadła o 3,1 punktu procentowego. Więcej natomiast było “niedźwiedzi” oraz inwestorów nastawionych neutralnie. Ich udział wzrósł o odpowiednio 2 i 1,2 punktu procentowego. Mimo że na przestrzeni ostatniego tygodnia nastroje amerykańskich inwestorów nie poprawiły się, to inwestorzy nastawieni pro spadkowo stanowili najmniej liczną grupę. Ich odsetek wynosi 26,9 procent. Szczegółowe dane dotyczące udziału poszczególnych grup inwestorów na amerykańskiej i polskiej giełdzie przedstawia wykres poniżej.

 

Odsetek inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy 

ini_aaii_indeks_26_07_2018

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 19.07-26.07.2018
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych SII oraz AAII       

 

Notowania amerykańskich indeksów nie wskazują na fakt, aby rynek szykował się do większej przeceny. Na historyczny szczyt dotarł indeks Nasdaq 100. Blisko rekordów jest również wskaźnik Russell 2000, a S&500 znów znajduje się powyżej poziomu 2800 punktów.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie