Chat with us, powered by LiveChat

Jest nowa strategia GPW! Bez inwestorów indywidualnych. O rynku akcji też nie ma za wiele

Skomentuj artykuł

Dzisiaj, podczas spotkania z analitykami, Giełda Papierów Wartościowych ogłosiła nową strategię #GPW2022 obowiązującą, jak sama nazwa wskazuje, do 2022 roku.

 

Strategia oparta jest aż na 14 inicjatywach:

 

 

Widać bardzo dużą koncentrację na rynku towarowym oraz na nowych produktach związanych z dystrybucją informacji oraz zupełnie nieznanych wcześniej obszarach kryjących się pod nazwami GPW Private Market i GPW Ventures. Te dwie ostatnie inicjatywy wydają się być odpowiedzią na rosnący rynek finansowania poprzez crowdfunding oraz poprzez fundusze typu Ventures. Widać, że kawałek tego rynku Giełda chce zagospodarować dla siebie.

Gdzie jest rynek akcji w strategii GPW?

Na 14 wymienionych inicjatyw zaledwie dwie dotyczą rynku akcji, a więc tego, który jest najbliższy nam inwestorom indywidualnym i który dobrze wiemy na co ostatnio choruje. Okazuje się, że jedynymi działaniami przewidzianymi w kierunku tego rynku jest:

 

  • Rozwój rynku pierwotnego, w szczególności promocja tego rynku wśród Małych i Średnich Przedsiębiorstw
  • System Pożyczek Papierów Wartościowych

 

 

 

Obydwie inicjatywy na pewno cenne, choć nie ukrywam, że podpunkt „Zwiększenie liczby spółek notowanych na GPW” brzmi nieco życzeniowo. Zapewne ma być wynikiem wcześniejszych, innych działań, ale jego wydźwięk w czasach, w których bijemy rekordy delistingów, brzmi conajmniej naiwnie.

 

Zresztą tuż po zakończeniu prezentacji Zarządu GPW, jeden z obecnych analityków zwrócił uwagę, że tak jakby trochę mało miejsca poświęcono rynkowi akcji. A słowom tym Prezes Dietl jedynie przytaknął.

 

Gdzie są inwestorzy indywidulani?

I tu dochodzimy do sedna sprawy. Gdzie w nowo opublikowanej strategii GPW są wymienieni inwestorzy indywidualni? Ułatwię Państwu poszukiwania. Nigdzie. Jest to o tyle zdumiewające, że co by nie było ta grupa inwestorów ma wciąż kilkunastoprocentowy udział w obrotach na rynku głównym GPW, kilkudziesięcioprocentowy udział w obrotach na rynku NewConnect i kontraktów terminowych. To jest wciąż ewenement na skalę światową. Wydaje się, że wobec tego, szczególnie mając na uwadze to, w jakiej formie mamy ostatnio cały rynek kapitałowy, że na tych inwestorów indywidualnych powinno się chuchać i dmuchać. Tymczasem strategia GPW milczy na ten temat.

 

Przywołując trochę piłkarskich analogii (które ostatnio są bardzo na czasie), to jak mamy wygrać ten mecz, gdy kadra trenerska skłócona, boisko niewykoszone, a tak w ogóle to mówi nam się, że nawet jak wyjdziemy na trening, to i tak nikt nam piłek nie przyniesie, nikt nas nie przyjdzie trenować, a na wieczorny mecz nikt nas nie zaprosi. Przekaz jest taki – radźcie sobie sami.

 

Żeby była jasność. Nie neguję kierunków, w których chce się rozwijać GPW. Zdaję sobie sprawę jak dużo przychodów Giełda osiąga np. z rynku towarowego. Co powoduje, że musi właśnie tam przyłożyć odpowiednie siły i środki. Po prostu dziwię się, że takie coś jak inwestorzy indywidualni, edukacja inwestorów, jakże potrzebne pokrycie analityczne, czy praca nad dobrym wizerunkiem rynku kapitałowego nie znajduje się nawet na ostatniej stronie strategii.

 

A może to tak ma być? Może tak właśnie ma wyglądać nowe oblicze Giełdy? Gdy „stary” biznes zawodzi, trzeba szukać innych kierunków rozwoju i my inwestorzy indywidualni nie mamy racji pokazując rozżalenie, że nie ujęto nas w strategii?

 

 

Cała prezentacja jest dostępna na stronie GPW.

 

Na sam koniec warto przytoczyć fragment artykułu na Bankier.pl, gdzie są przytoczone słowa wiceprezesa GPW Jacka Fotka, który dopiero na pytanie o brak inwestorów indywidualnych w oficjalnym dokumencie odpowiedział, że owszem Giełda jednak o tej grupie nie zapomniała:

 

Dopiero podczas konferencji prasowej wiceprezes Jacek Fotek wspomniał o kilku rozwiązaniach, którymi GPW chce poprawić los inwestorów indywidualnych. Wśród nich znalazły się:

  • wprowadzenie nowych kontraktów terminowych na indeksy sektorowe (np. banki) oraz przygotowanie tych indeksów do pełnienia funkcji bazowej dla funduszy ETF;
  • zwiększenie liczby kontraktów na akcje (do spółek. mWIG40);
  • wprowadzenie nowych kontraktów terminowych z niskim progiem wejścia, współpraca z domami maklerskimi na rzecz uruchomienia opcji na indeksy i akcje;
  • promowanie inwestowania pasywnego oraz szkolenia dla inwestorów.

Autor artykułu

 

Michał Masłowski Michał Masłowski

Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Doktor nauk ekonomicznych Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Wykładowca akademicki na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz pracownik Katedry Badań Operacyjnych na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu w latach 2000-2008. Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki IFIRMA SA. Organizator kilkudziesięciu konferencji WallStreet i Profesjonalny Inwestor. Autor podcastów Echa Rynku (zawodowo) i MacGadka (hobbystycznie).

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie