Chat with us, powered by LiveChat

Kontrakty terminowe i opcje. Wprowadzenie

Kontrakty terminowe i opcje. Wprowadzenie

John Hull
Wydawnictwo WIG PRESS

Warszawa 1999

 

Opis wydawcy:

 

Książka Hulla to obowiązkowa lektura dla wszystkich osób interesujących się instrumentami pochodnymi: graczy giełdowych, studentów, profesjonalistów. Omówione zostały tu między innymi ogólne zasady działania rynków terminowych, sposoby konstruowania i funkcjonowania kontraktów forward i futures, wykorzystanie kontraktów futures w transakcjach zabezpieczających (hedging), transakcje swap, zasady działania rynków opcji, strategie opcyjne, sposoby wyceny opcji (model dwumianowy i model Blacka-Scholesa) oraz możliwości zabezpieczeń portfelowych.

 

Każdy z rozdziałów zakończony jest pytaniami i zadaniami sprawdzającymi stopień opanowania omawianego materiału, dzięki czemu książka ta będzie niezwykle pomocnym opracowaniem zarówno dla wykładowców, jak i tych, którzy chcą samodzielnie poznać omawiane tu zagadnienia. „Kontrakty terminowe i opcje” Johna Hulla to najbardziej znane na Zachodzie wprowadzenie w problematykę transakcji terminowych, które z roku na rok nabierają coraz większego znaczenia w świecie inwestycji i finansów, w tym również w naszym kraju.

 

 

Opinia SII:

 

Książka Hulla, profesora Zarządzania Ryzykiem i Instrumentów Pochodnych na Uniwersytecie w Toronto, to obowiązkowa pozycja dla wszystkich osób interesujących się derywatami: graczy giełdowych, profesjonalistów, a zwłaszcza studentów ekonomii i praktyków. Jest to jedno z najbardziej znanych na Zachodzie wprowadzeń w problematykę transakcji terminowych, coraz ważniejszych w dzisiejszym świecie inwestycji i finansów, również w Polsce, nazywane wręcz standardem dla praktyków rynkowych (market practitioners\' standard text). Treść w niej zawartą autor podzielił na dwie części - związaną z kontraktami terminowymi i opcjami, z drugiej strony możliwy jest również podział na część - teoretyczną i praktyczną, tzn. liczne wskazówki i przykłady z warsztatu inwestora. Autor w sposób przystępny streścił ogólne zasady działania rynków terminowych, szczegółowo omówił miedzy innymi sposoby konstruowania i funkcjonowania kontraktów forward i futures oraz opcji, transakcje swap, sposoby wyceny kontraktów i opcji (model dwumianowy i model Blacka-Scholesa) oraz możliwości zabezpieczeń portfelowych z wykorzystaniem kontraktów futures i opcji (hedging). Każdy z rozdziałów zakończony jest pytaniami i zadaniami sprawdzającymi stopień opanowania omawianego materiału dzięki czemu książka ta jest niezwykle pomocnym opracowaniem dla tych, którzy chcą samodzielnie poznać omawiane tu zagadnienia. Jest to zdecydowanie pozycja przydatna dla inwestorów, z którą warto się zaznajomić chcąc poznać i zrozumieć reguły rządzące rynkiem derywatów. 

 

Spis treści:

 

1. Wprowadzenie

KONTRAKTY FUTURES I FORWARD
2. Mechanizmy działania rynków transakcji terminowych
3. Obliczanie cen futures i forward
4. Strategie zabezpieczające przy użyciu transakcji futur es
5. Procentowe kontrakty futures
6. Transakcje swapowe

KONTRAKTY OPCYJNE
7. Mechanizmy działania rynków opcji
8. Podstawowe właściwości opcji na akcje
9. Strategie inwestycyjne wykorzystujące opcje
10. Wstęp do analizy drzew dwumianowych
11. Blacka-Scholesa model wyceny opcji
12. Opcje na indeksy i waluty
13. Opcje na kontrakty futur es
14. Pozycje zabezpieczające w opcjach a syntetyczne tworzenie kontraktów opcyjnych
15. Wycena opcji przy pomocy drzew dwumianowych
16. Zaburzenia modelu Blacka-Scholesa
17. Opcje procentowe

 

Członkowie SII mogą kupować książki o tematyce inwestycynej nawet z 20% zniżką!

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie