Chat with us, powered by LiveChat

5 spektakularnych wykresów spółek w 2017 roku

Skomentuj artykuł
© Ingo Bartussek - Fotolia.com

Hitem 2017 roku bez dwóch zdań jest bitcoin. My jednak pozostajemy w kręgu rynku kapitałowego i spółek notowanych na polskim parkiecie, wchodzących w skład indeksów. Prezentujemy 5 wykresów spółek, które zwyżkowały w 2017 roku.

Dino Polska

Przed nami ostatnie dni sesyjne w tym roku. Ten tydzień to ostatni pełny tydzień na giełdzie. Łącznie przed nami jeszcze 7 sesji giełdowych w 2017 roku. Prawdopodobnie wiele się już nie zmieni, a na pewno nie to, że mianem najlepszego debiutanta tego roku (a pewnie przy okazji kilku ostatnich lat) należy określić Dino Polska. Od debiutu kurs akcji zwyżkował z 36 zł do 78 zł, co daje stopę zwrotu na poziomie 117% w nieco ponad 7 miesięcy.

 

Z punktu widzenia analizy technicznej można zwrócić uwagę na fakt, że spółka porusza się równymi w cenie impulsami wzrostowymi, znajdując opór co 8 zł wyżej (niebieskie, poziome linie na wykresie). Oznaką pierwszych problemów z utrzymaniem trendu wzrostowego może być zaburzenie tej struktury wzrostowej.

 

Dino Polska – wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w programie AmiBroker; Dane: Stooq.pl.

 

LPP

Na początku roku notowania LPP walczyły ze wsparciem na poziomie 5 000 zł. Sytuacja rozwiązała się na przełomie stycznia i lutego, kiedy to kurs akcji odbił od tego wsparcia i rozpoczął trend wzrostowy. Kurs dotarł we wrześniu do oporu na poziomie 9 000 zł, a obecnie notowania zbliżają się do ponownego przetestowania tego poziomu.

 

LPP – wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w programie AmiBroker; Dane: Stooq.pl.

 


 

Analiza techniczna spółek z GPW (webinar analityczny)

Poniedziałek, 18.12, godzina 19:00

Każdy uczestnik będzie mógł zgłosić swoją spółkę do analizy

Więcej informacji

 

Playlista ze wszystkimi analizami

 


CD Projekt

Pomimo dynamicznej korekty nie sposób nie wspomnieć o CD Projekcie w 2017 roku. Na początku roku notowania oscylowały nieco powyżej 50 zł, a obecnie, już po blisko 26% korekcie, są to okolice 95 zł. W efekcie, licząc od początku roku notowania wzrosły o ponad 80%. Z technicznego punktu widzenia kurs akcji ładnie odbił od wsparcia 88,50 zł (poprzednie, lokalne szczyty, 200-okresowa średnia krocząca), jednak z drugiej strony problemy pojawiły się na najbliższym oporze, czyli poziomie okrągłego 100 zł.

 

CD Projekt – wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w programie AmiBroker; Dane: Stooq.pl.

 

PKO BP

Bardzo dobrze rozpoczęły rok notowania PKO BP. Już 3 stycznia bieżącego roku kurs akcji banku zwyżkował o 5,6%, przebijając wieloletnią linię trendu spadkowego. Od początku roku notowania wzrosły z 28 zł do 43 zł obecnie, a więc o 53,6%, i znajdują się blisko historycznych szczytów z 2014 roku.

 

PKO BP – wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w programie AmiBroker; Dane: Stooq.pl.

 

Bank Millennium

Ostatnia spółka to drugi bank w zestawieniu. Od początku roku notowania Banku Millennium wzrosły z okolic 5 zł do 8,50 zł obecnie, czyli o 70%. Z technicznego punktu widzenia bardzo ładnie zadziałało domknięcie luki wzrostowej, które rozpoczęło impuls wznoszący kurs akcji na nowe szczyty.

 

Bank Millennium – wykres kursu akcji
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w programie AmiBroker; Dane: Stooq.pl.

 

 

--

Projekt „ATrakcyjne Spółki” ma tylko i wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny, a poszczególne analizy są wyłącznie subiektywną opinią autorów i nie stanowią „rekomendacji inwestycyjnych” w rozumieniu przepisów art. 3 ust. 1 pkt 35) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE (Dz.U.UE.L.2014.173.1 z dnia 2014.06.12) ani „informacji rekomendującej” w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 34) ww. Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715), lub jakiejkolwiek porady. Stąd Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych oraz autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie lektury treści publikowanych w ramach niniejszego projektu. W inwestowaniu należy korzystać z wielu źródeł i konfrontować je przed podjęciem decyzji.

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie