Chat with us, powered by LiveChat

3 spółki z WIG20 przebijają opory. Spojrzenie z 2 skal czasowych

Skomentuj artykuł
© Sergey Nivens - Fotolia.com

Po zakończeniu drugiej sesji bieżącego tygodnia postanowiliśmy przeanalizować trzy spółki będące składowymi indeksu WIG20. Dzisiejszy odcinek odróżnia od poprzednich fakt, iż każdy walor analizowany jest w dwóch interwałach czasowych – tygodniowym oraz dziennym. Dzięki takiej obserwacji wykresów jesteśmy w stanie dostrzec więcej szczegołów oraz zrozumieć zachowanie ceny. 

LPP

Źródło: Am siBroker, Dane: stooq.pl

 

Powyższy wykres przedstawia tygodniowe notowania akcji spółki LPP. Pod koniec września ubiegłego roku rynek rozpoczął wzrosty, które kontynuowane są do chwili obecnej. Szybko pokonana odległość między poziomem 4 000 zł, a 5  000 zł ukazała siłę byków na rynku. Od tamtej pory walor wzrasta już nie tak dynamicznie, jednak w dalszym ciągu bardzo sprawnie, sukcesywnie pokonując kolejne istotne cenowo poziomy. Podczas obecnego tygodnia również przebity został psychologiczny poziom, tym razem 7000 zł. Na wykresie dziennym można szczegółowo zaobserwować w jaki sposób do tego doszło. 

 

 

Źródło: Am siBroker, Dane: stooq.pl

 

W tej skali widoczne jest, iż podczas poniedziałkowej sesji pojawiła się mała, wzrostowa luka cenowa. Po zakończeniu tej sesji z pewnością nie można było uznać bieżącej sytuacji za korzystną, gdyż na wykresie narysowana została formacja spadającej gwiazdy. Z odsieczą przybyły byki już dnia kolejnego i przywróciły cenę ponad poziom 7 000 zł. Miejmy nadzieję, iż z uwagi na wykres tygodniowy, bieżący tydzień zamknie się powyżej tego psychologicznego poziomu i w dalszym ciągu podążać będzie w kierunku północnym.

 


Specjalny odcinek – Analiza techniczna na żywo

Poniedziałek, 10.07, godzina 19:00

Każdy uczestnik będzie mógł zgłosić swoją spółkę do analizy

Zapisz się na spotkanie

 

Playlista ze wszystkimi analizami


PGE

Źródło: AmiBroker, Dane: stooq.pl

 

Z ważnym poziomem podczas ostatniego tygodnia czerwca bieżącego roku walczy również spółka PGE. Proszę zauważyć, iż psychologiczna bariera 12 zł już raz okazała się silniejsza od byków w tym roku. Z tego względu należy szczególnie respektować ten poziom, a jego udane pokonanie w bieżącym tygodniu będzie kluczowe dla przyszłości notowań tego waloru. 

 

Źródło: Am siBroker, Dane: stooq.pl

 

Na wykresie dziennym dokładniej widać kolejną próbę wybicia poprzedniego szczytu. Cieszy fakt, iż wtorkowa sesja zamknęła się ładną, wzrostową świecą, jednak najistotniejsze jest, aby podczas kolejnych sesji niedźwiedzie nie przejęły kontroli, gdyż może to zapowiadać szybki powrót poniżej tego istotnego poziomu. 

mBank

Źródło: AmiBroker, Dane: stooq.pl

 

Kolejnym walorem w dzisiejszym odcinku jest spółka mBank, która podjęła próbę pokonania poprzednio wyznaczonego szczytu, który znajduje się na poziomie 459,90 zł. Dotychczas sytuacja wygląda pozytywnie, jednak w ostanim czasie miała już miejsce taka sytuacja i finalnie tydzień zamknął się formując spadającą gwiazdę. Co więcej, bardzo istotnym kolejnym poziomem, do którego bardzo blisko mają byki, jest psychologiczna bariera 500 zł. 

 

Źródło: AmiBroker, Dane: stooq.pl

 

W niższej, dziennej skali widać, iż również wskaźnik MACD w ostatnim czasie wygenerował sygnał kupna. Póki co, wtorkowa świeca daje nadzieję na kontynuację wzrostów w kolejnych dniach, gdyż nie posiada znaczącego górnego cienia. Często w takiej sytuacji poprzedni poziom oporu, w tym wypadku poziom 460 zł, staje się po wybiciu poziomem wsparcia. 

 

--

Analizy papierów wartościowych w ramach projektu "ATrakcyjne Spółki", mają tylko i wyłącznie charakter informacyjno-edukacyjny, a poszczególne analizy są wyłącznie subiektywną opinią autora i nie stanowią „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Stąd Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych oraz autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie lektury treści publikowanych w ramach niniejszego projektu. W inwestowaniu należy korzystać z wielu źródeł i konfrontować je przed podjęciem decyzji.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie