Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski: Omówienie wyników finansowych KSG Agro, bieżącej sytuacji w Grupie oraz perspektyw

© denis_333 - Fotolia.com

 

Czat inwestorski

Temat czatu:

Omówienie wyników finansowych KSG Agro, bieżącej sytuacji w Grupie oraz perspektyw 

8 czerwca, środa

godzina 13:00

KSG Agro

 

Dodaj czat do swojego Kalendarza Google

 

Na pytania inwestorów odpowiedział:

 

Sergiej MazinSergiej Mazin

Sergiej Mazin jest członkiem Rady Dyrektorów od marca 2011 roku i jest odpowiedzialny za zarzadzanie operacyjne w Spółce. Jest również dyrektorem generalnym ukraińskiego holdingu Grupy, działającego pod firma LLC UAHE No. 2. Wcześniej pełnił funkcje dyrektora finansowego Spółki. Rozpoczął karierę w branży rolniczej w 2000 roku, stajać się współzałożycielem spółki z branży rolniczej, działającej pod firma „Diya”. Posiada również szerokie doświadczenie w dziedzinie zarzadzania, zgromadzone w spółkach „MIR” LLC oraz „Diya” LLC, gdzie przez ponad dziesięć lat zajmował stanowiska menedżerskie najwyższego szczebla. Mazin posiada wyższe wyksztalcenie – jest absolwentem Instytutu Inżynierii Transportu Kolejowego w Dniepropetrowsku (1985).

Opis spółki:

KSG Agro jest jedna z największych, zintegrowanych pionowo Grup branży rolniczej w rejonie Dniepropietrowska i Charkowa, działająca w niemal wszystkich segmentach rynku rolniczego, w tym w sektorze produkcji, magazynowania, przetwarzania i sprzedaży produktów rolnych oraz w segmencie hodowli trzody chlewnej.


Grupę tworzy kilkadziesiąt przedsiębiorstw, zlokalizowanych głównie w rejonie Dniepropietrowska, charakteryzującym się wysokiej jakości czarnoziemami. Obecnie łączny areał należący do spółek z Grupy to ok. 33 tys. ha.


W roku 2015 Grupa osiągnęła 19,3 mln USD przychodów, natomiast w 1Q 2016 przychody wyniosły 4,7 mln USD.

 


Zapis czatu inwestorskiego


 

Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z KSG Agro, który odbędzie się 8 czerwca (środa) o godz. 13:00. Na pytania inwestorów będzie odpowiadał Sergiej Mazin, Członek Rady Dyrektorów KSG Agro. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

 

Moderator: Dzień dobry, witamy na czacie z Siergiejem Mazinem, Członkiem Rady Dyrektorów KSG Agro. Zapraszamy do zadawania pytań.

 

Skibek: Jakie są główne cele strategiczne na 2016 rok?

 

Sergiej Mazin: Cele strategiczne to koncentracja na uprawie roślin i hodowli trzody chlewnej, drugi punkt to podniesienie efektywności operacyjnej i redukcja kosztów, trzeci punkt to zmniejszenie aktualnego poziomu zadłużenia i wydłużenie terminów spłaty aktualnych kredytów, czwarty punkt to kontynuacja programu produkcji pelletu i wytwarzania z niego energii

 

beata: Który segment spółka chce najmocniej rozwijać?

 

Sergiej Mazin: Chcemy rozwijać oba - uprawę roślin i hodowlę trzody

 

tiger: dzień dobry, jak wygląda sytuacja ekonomiczna spółki? czy jest stabilna w zakresie spłaty zobowiązań (kredyty) i realizacji działań restrukturyzacyjnych. czy spółka wychodzi już z przejściowych trudności i jaki wpływ na spółkę mają działania na Ukrainie w sensie działań wojennych, społecznych - czy wpływ nie jest negatywny na działania spółki?

 

Sergiej Mazin: Spółka dokonała restrukturyzacji swoich podstawowych zobowiązań wynikających ze spłaty kredytów i wywiązuje się z warunków restrukturyzacji. Chociaż sytuacja na Ukrainie nie jest prosta, uważamy że podstawowe problemy zostały już rozwiązane i w przyszłości może być tylko lepiej. Spółka w procesie restrukturyzacji kredytów sprzedała grunty, które znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie obwodów ługańskiego i donieckiego. Obecnie posiadane aktywa znajdują się w odległości ok. 400 km od strefy działań wojennych.

 

beata: Który z segmentów działalności jest najbardziej rentowny?

 

Sergiej Mazin: Najbardziej rentowny jest segment produkcji roślinnej

 

Grzesiu: Czy spółka zabezpiecza się przed ryzykiem walutowym?

 

Sergiej Mazin: Na rynku ukraińskim nie ma efektywnych instrumentów zabezpieczających przed ryzykiem kursowym, dlatego spółka przeciwdziała mu poprzez zwiększanie sprzedaży eksportowej.

 

Jan_C: Jak ocenia Pan kondycję branży?

 

Sergiej Mazin: Uważam, że branża rolna miała i będzie nadal mieć znaczący potencjał na Ukrainie.

 

Robert: Jaką powierzchnię ziemi obecnie posiada KSG, a ile dodatkowo dzierżawi?

 

Sergiej Mazin: Cały areał posiadany przez KSG jest przedmiotem dzierżawy. Obecnie KSG prowadzi działalność na 33 tys. hektarów, a ponadto 28 tys. hektarów znajduje się na terytorium okupowanego Krymu i te ziemie znajdują się poza kontrolą.

 

bruma: Kim są najwięksi odbiorcy?

 

Sergiej Mazin: Największymi odbiorcami są: zaporoskie zakłady rafineryjne (olejowe), Kernel, Cargill oraz ADM

 

Speake: czy jest możliwość odzyskania ziem bądź jakiejś rekompensaty za ziemie na Krymie?

 

Sergiej Mazin: Nasi prawnicy opracowali dokumenty niezbędne do zgłoszenia roszczeń, ale na razie nie widzimy instrumentów pozwalających na faktyczne wyegzekwowanie ewentualnego wyroku sądowego.

 

Robert: Czy planowane jest dalsze zwiększenie posiadanego areału?

 

Sergiej Mazin: Tak, będziemy się tym zajmować, ale nastąpi to nie wcześniej niż w 2017 roku.

 

Basia: Spółka niemal podwoiła przychody w I kw. 2016 roku. Co było przyczyną?

 

Sergiej Mazin: Spółka skorzystała z możliwości przechowania pozostałej części produkcji rolnej poprzedni rok i sprzedała ją po dobrych cenach w I kwartale.

 

Mike: Czy Spólka splacila juz wszystkie zadluzenia (kredyty) ? Kiedy można spodziewać się zysku netto ?

 

Sergiej Mazin: Na koniec 2015 roku zadłużenie wynosiło 46 mln USD, w I kwartale 2016 spółka spłaciła 0,7 mln USD kredytów , Jeśli nie nastąpi znacząca dewaluacja hrywny mamy nadzieję że spółka osiągnie dodatni wynik netto na koniec 2016

 

Maurycy: Jak idzie działalność w II kw. 2016 roku?

 

Sergiej Mazin: Działalność w II kwartale przebiega zgodnie z założonym przez spółkę planem. Spółka pomyślnie dokonała zasiewów zbóż jarych, w tym ok. 16 tys hektarów zasiewów słonecznika, który jest produktem wysokomarżowym.

 

Karllos: Czy w związku z utratą kontroli na ziemia na Krymie, spółka utraciła również kontrolę nad maszynami się tam znajdującymi?

 

Sergiej Mazin: Tak. Łączne straty wartości gruntów, maszyn i urządzeń, zbiorów i infrastruktury wyniosły ok. 10 mln USD.

 

Maki: Ile wynosi zaplanowany CAPEX na obecny rok?

 

Sergiej Mazin: CAPEX na ten rok będzie niewielki, ok. 300 tys. USD. Główne nakłady to 240 tys USD na rekonstrukcję kompleksu do hodowli trzody chlewnej, pozostałe pieniądze przeznaczone są na rozwój projektu produkcji pelletu i wytwarzania ciepła.

 

Jan_C: Jak obecna sytuacja na Ukrainie wpływa na prowadzoną działalność?

 

Sergiej Mazin: Zgodnie z porozumieniem z MFW, na Ukrainie znacząco została zmniejszona ulga związana z płatnością VATu od działalności rolniczej. Wcześniej VAT od działalności rolniczej nie był odprowadzany do budżetu tylko mógł być w całości przeznaczany na rozwój. Obecnie 85% VATu należy odprowadzić do Państwa a na cele rozwojowe przeznaczyć tylko 15%. Dlatego też spółka poświęca tak wiele uwagi rozwojowi sprzedaży eksportowej, która pozwoli na skompensowanie tego zjawiska, dlatego że sprzedaż eksportowa nie powoduje powstania obowiązku VATowskiego.

 

Janusz: Od kogo spółka dzierżawi ziemię? Umowy dzierżawy są na jaki okres? Czy istnieje ryzyko ich wypowiedzenia?

 

Sergiej Mazin: Spółka większość ziemi dzierżawi od osób fizycznych. Średni okres dzierżawy wynosi ok 6 lat. Spółka prowadzi ciągłe negocjacje związane z wydłużeniem okresów dzierżawy ziemi. Zawarta umowa dzierżawy zgodnie z prawem ukraińskim ma charakter wiążący.

 

Starter: Który kwartał jest dla spółki najlepszy?

 

Sergiej Mazin: Zawsze trzeci, ponieważ podstawowa sprzedaż zbiorów ma zawsze miejsce w trzecim kwartale.

 

kierownik: Czy ze względu na niską cenę akcji możliwy jest buy back?

 

Sergiej Mazin: Na ten moment spółka nie planuje skupu akcji. Generowane środki pieniężne będą przeznaczone na program inwestycyjny i zmniejszenie zadłużenia.

 

Mike: Ile jeszcze kredytow pozostalo do splaty ? Kiedy KSG Agro jest wstanie splacic calosc zadluzenia ? Czy jest to realne dokonca 2016 r?

 

Sergiej Mazin: Według naszych planów na koniec 2016 roku zadłużenie będzie wynosiło ok 42 mln USD, co oznacza że w 2016 roku spłacimy ok 4 mln USD, z czego 0,7 mln USD już spłaciliśmy.

 

Speake: co z pozostałym areałem który nie został zasiany ?

 

Sergiej Mazin: Na części tego areału zasiane zostały inne uprawy, lucerna, miskant, kukurydza pastewna. Około 5,5 tys hektarów leży teraz odłogiem i przeznaczone są pod zasiewy ozime, które zostaną zebrane w 2017 roku.

 

Mike: Rozumiem z tego wynika, że całość zadłużenia zostanie spłacona za jakieś 10 lat, przy dobrej koniunkturze. Czy jest szansa na szybsza spłatę zadłużenia albo na umorzenie części długu ?

 

Sergiej Mazin: Jeśli ceny na rynkach globalnych powrócą do poziomów z lat 2011-12 to możliwa będzie przyśpieszona spłata kredytów.

 

tiger: czy aktualny kurs akcji na GPW zdaniem p. Sergieja odzwierciedla aktualną sytuację kondycję spółki? jakie prognozy w tym zakresie, czy oczekuje wzrostu kursu akcji?

 

Sergiej Mazin: Naszym zdaniem spółka warta jest więcej.

 

inwestor: jak wyglądają możliwości sprzedaży Państwa produktów do Polski i innych krajów zachodnich? Czy widać tutaj poporawę lub czy może ona mieć miejsce w najbliższym czasie?

 

Sergiej Mazin: W zeszłym roku sprzedaliśmy niewielką ilość pszenicy durum do Włoch i utrzymujemy kontakty z kontrahentami włoskimi. Większość naszego eksportu nakierowana jest na rynki afrykańskie (Egipt, Libia) ze względu na dostępną logistykę. Na ten moment nie sprzedajemy do Polski.

 

Mike: Dlaczego Inwestorzy powinni kupic Akcje KSG Agro ? Jakich Agrumentow by Pan uzył ?

 

Sergiej Mazin: Uważamy, że najgorsze zarówno dla Ukrainy, jak i firmy mamy już za sobą. Dalej może być już tylko lepiej.

 

Grzesiu: Spółka charakteryzuje się ujemnymi wartościami kapitału własnego. Z czego to wynika? Jaki ma wpływ na prowadzoną działalność?

 

Sergiej Mazin: Głównie wynika to z dewaluacji hrywny oraz formalnych względów, które wymagały rozpoznania utraty wartości środków trwałych. Jednakże większość środków trwałych nie utraciła swojej wartości w USD. Spółka do tej pory nie zmieniła polityki rachunkowości i nie dokonywała aktualizacji wyceny środków trwałych na podstawie niezależnych wycen. Kapitał własny denominowany w hrywnach ma wartość dodatnią. Ujemny kapitał w USD nie wpływa na bieżącą działalność spółki, jest to efekt czysto księgowy.

 

Mike: Czy Planuja Panstwo kolejne emisje Akcji albo Obligacji w celu restrukturyzacji firmy np. zakup gruntow, splata zadluzenia, ?

 

Sergiej Mazin: Na ten moment nie planujemy emisji akcji ani obligacji.

 

Speake: czy znajdujecie zbyt dla całości produkcji i czy liczycie na wejście do spółki nowych dużych inwestorów ?

 

Sergiej Mazin: Znajdujemy zbyt dla całości naszej produkcji. Póki co nie prowadzimy rozmów z żadnymi dużymi inwestorami.

 

Moderator: Dziękujemy za uczestnictwo w czacie i za zainteresowanie naszą spółką. Planujemy prowadzić regularną politykę komunikacji z inwestorami indywidualnymi. Zapraszamy do kontaktu.

 

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie