Chat with us, powered by LiveChat

Albert „Longterm” Rokicki: Podobno Elliot zmarł w biedzie

Skomentuj artykuł

W kolejnym odcinku „Pytań do Longterma” padły pytania o obecną sytuację na indeksie WIG20 i prognozę spadków wynikającą z teorii fal Elliota, polskiej wersji QE i LTRO, inside tradingu w Polsce, a także strategii długoterminowego, dywidendowego inwestowania.

 

Jeśli macie własne pytania do Alberta Rokickiego zachęcamy do zadania ich w komentarzu do tego akapitu. Odpowiedzi znajdą się w następnym odcinku „Pytań do Longterma”.

Inwestorzy.tv


Interesujesz się sprawami gospodarczymi? Chcesz dowiedzieć się, czy czeka nas kolejny kryzys?  Weź udział w 20 edycji konferencji WallStreet!

Albert Rokicki będzie gościem tegorocznej edycji konferencji!


Skrót pytań i odpowiedzi

 

0:25 – Często można spotkać się z opinią, że opór na indeksie WIG20 w okolicy 1950 punktów może, zgodnie z teorią fall Elliota, sprowadzić indeks nawet w okolice 1400 punktów. Czy uważa Pan, że jest to możliwe?

Albert „Longterm” Rokicki: Podobno Elliot zmarł w biedzie, nie był nawet w stanie utrzymać swojej sekretarki. Sam nie patrzę na indeksy, jeśli już mi się to zdarza to skupiam się na indeksie WIG czy indeksie tak zwanych misiów. W moim przekonaniu analiza techniczna działa tylko dlatego, ze dużo osób się nią kieruje. Jeśli nagle wszyscy zaczęliby używać faz księżyca, to działałyby one na giełdzie.

 

2:41 – Proszę o odniesienie się do pomysłów wprowadzenia polskiej wersji QE – luzowania ilościowego.

A„L”R: Uważam, że Polsce nie są potrzebne żadne dodatkowe wsparcia. Nie ma dużych zagrożeń deflacyjnych, nie ma kryzysu, a wręcz przeciwni, gospodarka rozwija się w tempie bliskim 4%.

 

4:02 – Jaka jest skala inside tradingu w Polsce?

A„L”R: Z tego, co się orientuję, w Polsce nie było jeszcze przypadku udowodnienia komuś tej praktyki. Prawdopodobnie jest ona obecna na GPW i jest to problem do pewnego stopnia.

 

5:13 – Kiedyś polecałeś do portfela dywidendowego spółki takie jak PZU, GPW, KGHM, czy PKO BP. Jaki sens ma dobór akcji, których kurs ulega niemal identycznym wahaniom?

A„L”R: Portfel dywidendowy jest portfelem wybitnie długoterminowym, mój biznesplan zakłada 30 lat. Moja strategia zakłada inwestowanie w spółki największe, których prawdopodobieństwo upadku jest najmniejsze, niejednokrotnie są to liderzy swoich branż, regularnie wypłacają dywidendę. Oczywiście mają one swoje problemy, jak każda spółka, i dotyczy to zarówno spółek z udziałem Skarbu Państwa, jak i spółek prywatnych. W długim terminie jestem pewny słuszności mojej strategii.

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie