Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Frank szwajcarski ponownie po 4 zł!

© alswart - Fotolia.com

Niekorzystne informacje z rynku walutowego płyną do osób posiadających kredyty we franku szwajcarskim. Kurs CHF/PLN ponownie osiągnął okrągły poziom 4 zł.

 

Tym razem wzrost wartości franka nie jest spowodowany wydarzeniami pochodzącymi ze Szwajcarii, tak jak to miało miejsce kilka miesięcy temu, gdy Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) zrezygnował z utrzymywania stałego kursu frank do euro na poziomie 1,20. Wówczas ta decyzja spowodowała wzrost pary CHF/PLN do poziomu 4,3 zł. Obecnie aprecjacja franka do polskiej waluty to efekt osłabiania złotówki do tzw. koszyka walut obcych. Patrząc w perspektywie ostatniego tygodnia złoty osłabił się do euro o 8 groszy, do dolara o 15 groszy, a do funta o 20 groszy. Analitycy jako bezpośrednią przyczynę wskazują okres wyborczy tj. zarówno wyniki I i II tury wyborów. Inwestorzy, szczególnie Ci zagraniczni, mogą obawiać się o zmiany polityczne w Polsce i przyszłe decyzje realizowane przez nowego prezydenta, który w kampanii wyborczej opowiadał się za dość odważnymi pomysłami mocno zwiększającymi wydatki budżetu Państwa. Zmiana na stanowisku prezydenta zwiększa ryzyko, że na drugą kadencję prezesa NBP nie zostanie powołany wysoko oceniany przez zagranicę Marek Belka. W najbliższych miesiącach będzie również rósł czynnik październikowych wyborów parlamentarnych. Wśród bodźców zagranicznych ponownie uaktualnia się temat Grecji i jej możliwego bankructwa. To również nie sprzyja walutom krajów takich jak Polska.

 

Patrząc na sytuację techniczną na wykresach CHF/PLN i EUR/PLN ostatnie dni generują sygnały kupna, czyli możliwość dalszego osłabiania polskiej waluty. Para CHF/PLN opuściła górą kanał konsolidacji, który oscylował między poziomami 3,84 – 3,95. Z kolei kurs EUR/PLN jest dzisiaj najwyżej od połowy marca tego roku, a ostatnie dni przynoszą przełamanie dwóch linii trendów krótkoterminowych. Najbliższym celem dla tej pary jest poziom 4,15, a następnie 4,23.

 

CHF/PLN - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

EUR/PLN - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

 

 

 

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

21.03.2018, Newsroom

Neuca zyskała na wartości. Inwestorów przekonał nowy raport

21.03.2018, Newsroom

Neuca zyskała na wartości. Inwestorów przekonał nowy raport

Przebicie ważnego poziomu oporu było również możliwe dzięki informacjom na temat dywidendy, inwestycji oraz planów rozwojowych firmy na 2018 rok.

Zobacz więcej

Frank szwajcarski ponownie po 4 zł!
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie