Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Deweloperzy - przegląd wykresów. Dobre dane sprzedażowe nie idą w parze z techniką

© LaCozza - Fotolia.com

Dobre dane sprzedażowe mieszkań przez notowanych na GPW deweloperów skłaniają do analizy ich wykresów akcji, pod kątem sygnałów płynących z analizy technicznej. Dodatkowo przyjrzeliśmy się też wydanym w ostatnim miesiącu rekomendacją domów maklerskich dla poszczególnych spółek.

 

Dom Development

 

Spółka ta odnotowała dynamikę wzrostu sprzedaży lokali o 19% zarówno porównując 2q2014 do 2q2013 jak i pierwsze półrocze 2014 do 1p. 2013. Dwie ostatnie rekomendacje domów maklerskich dla spółki mają duży rozstrzał w wycenie – PKO BP rekomenduje „trzymaj” z ceną docelową 45,20 zł, a DM mBank zaleca „kupuj” z ceną 57,8 zł. Oto jak argumentują analitycy DM mBanku wyceniając akcje spółki o 30% wyżej od obecnego kursu:

 

"Prognozujemy wzrost zysku netto dewelopera o 27 proc. w 2015 r. i 40 proc. w 2016 r."

"Nawet 3/4 całorocznego zysku netto może pochodzić z ostatniego kwartału. Słabe wyniki II kw. i III kw. nie powinny wpływać na sentyment wokół spółki. Spodziewamy się, że sprzedaż i marże ulegną poprawie z kwartału na kwartał."

 

Na wykresie widoczny jest dwuletni trend wzrostowy. Jednak od końca lutego 2014 r. kurs spadł o 25% i obecnie dotarł do linii trendu wzrostowego. Jest to bardzo ważne wsparcie dla wyznawców analizy technicznej, gdyż przełamanie linii trendu (okolice 42 zł) będzie oznaczało zakończenie przewagi byków i wygeneruje sygnał sprzedaży. Argumentem dla niedźwiedzi jest też wyrysowana, książkowa formacja głowy z ramionami, która jest zwiastunem spadków. Jej zasięg sięga poziomu okolic 36 zł.

 

Wykres Dom Development

Źródło: Stooq.pl

 

Robyg

 

Robyg sprzedał w pierwszym półroczu tego roku 1056 mieszkań – najwięcej spośród polskich deweloperów mieszkaniowych. W porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej zanotował blisko 50% dynamikę wzrostu. DM Millennium rekomenduje „akumuluj” i wycenia 1 akcję Robyga na 2,6 zł. Co możemy przeczytać w raporcie analityków z 27 maja tego roku?

 

„Robyg regularnie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami (dywidenda w 2014 r. wyniosła 0,08 PLN na akcję, tj. DY~3.5%, w 2015 r. prognozujemy DY~4.5%), dynamicznie się rozwija i zachowuje bezpieczny poziom zadłużenia. Spółka notowana jest z premią w stosunku do większości giełdowych konkurentów, jednak widzimy jeszcze potencjał do wzrostu kursu.”

 

Z kolei DM mBank zaleca kupowanie akcji Robyga z ceną docelową 3,07 zł. Argumentują to następująco:

 

"Wzrost wolumenów jest główną przyczyną podniesienia naszych prognoz finansowych Robyga. Szczególnie wysokich zysków spodziewamy się w 2016 r., w którym spółka jest w stanie przekazać około 2.500 lokali. W długim okresie zakładamy sprzedaż ok. 2.000 lokali (40 proc. w ramach projektów JV, 60 proc. samodzielnie), przy marżach 23-25 proc."

 

Obecnie na wykresie mamy wyrysowaną formację trójkąta symetrycznego, która tworzy się od połowy grudnia 2013 r. Notowania akcji Robyga zawężają się coraz bardziej pomiędzy wyrysowanym oporem i wsparciem. Zgodnie z definicją trójkąta symetrycznego za ogólną zasadę przyjmuje się, że kurs powinien się wybić w kierunku uprzedniego trendu na odcinku przebiegającym mniej więcej między połową, a trzema czwartymi poziomej długości trójkąta. Do momentu powstania trójkąta symetrycznego obowiązywał trend wzrostowy, więc z punktu widzenia analizy technicznej byki mają większe szanse na zwycięstwo.

 

Wykres Robyg

Źródło: Stooq.pl

 

Polnord

 

Spółka sprzedała w pierwszym półroczu 2014 r. 622 lokali, co oznaczało blisko 52% dynamikę wzrostu. Polnord zmagający się z dużym zadłużeniem poinformował 3 lipca 2014 r. komunikatem bieżącym, że jego zadłużenie netto na 30 czerwca 2014 r. wynosi 495,8 mln zł, co oznacza spadek o 10,5 mln zł wobec 31 marca 2014 r. Zaledwie 4 dni później poinformował, że wykupił przed terminem obligacje o wartości nominalnej 27,75 mln zł ze środków pozyskanych w wyniku wpłaty zaliczek ze sprzedaży dwóch działek na Wilanowie oraz ze środków własnych. Takie skrzętne informowanie rynku może potwierdzać determinację spółki do redukcji zadłużenia. Dla spółki nie zostały wydane żadne rekomendacje w ostatnich miesiącach. Istotną informacją z ostatniego okresu jest zamiar sprzedaży całego pakietu akcji przez dotychczasowego większościowego akcjonariusza – Prokom Investments.

 

Z premedytacją wstawiamy wykres ze świecami tygodniowymi, by pokazać dłuższy okres notowań akcji Polnordu i powspominać znamienite czasy dla spółki, jak i te gorsze … Jeszcze pod koniec 2005 r. kurs akcji wynosił niespełna 5 zł, a po hossie deweloperskiej dotarł do … nieba – 300 zł, po czym ponownie osunął się do pozycji wyjściowej. Obecnie kurs wybił się z trendu spadkowego i porusza się w konsolidacji między 7,70 zł, a 10,40 zł - obowiązuje trend boczny.

 

Wykres Polnord

Źródło: Stooq.pl

 

J.W. Construction

 

JWC podaje dane sprzedażowe (w odróżnieniu od inncyh deweloperów) bez uwzględnienia rezygnacji. Przez pierwsze sześć miesięcy tego roku spółka Józefa Wojciechowskiego sprzedała 496 lokali, czyli o 26% więcej niż w porównywalnym orkesie rok wcześniej. Dla tej spółki również nie pojawiły się w ostatnich miesiącach żaden rekomendacje. Na notowania akcji JWC duży wpływ mogła mieć informacja o zatwierdzonej, dużej emisji akcji obejmującej 40.554.960 nowych akcji z prawem poboru, co stanowi 75% dotychczasowego kapitału. Cena emisyjna została ustalona na poziomie 3,15 zł, a pozyskane środki w części mają zostać przeznaczone na wkład własny na nowe inwestycje (ponad 2/3) oraz na wykupienie części obligacji (posiadanych przez głównego akcjonariusza).

 

Sytuacja techniczna to typowy rynek niedźwiedzia. Od momentu debiutu spółki w okresie hossy deweloperskiej, kurs dynamicznie spada. Wciąż dominuje trend spadkowy, a zaznaczone, krótkoterminowe kanały wzrostowe były wyłącznie lokalnymi korektami. Obecnie linia trendu spadkowego przebiega w okolicy 4,80 zł.

 

Wykres J.W. Construction

Źródło: Stooq.pl

 

Przeczytaj raport specjalny o spółce J.W. Construction

 

Ronson

 

Ronson sprzedając w pierwszym półroczu tego roku 416 lokali uzyskał dynamikę wzrostu 41%. Mimo dobrej sprzedaży analitycy spodziewają się poprawy wyników spólki w 2015 roku, gdyż dopiero w następnym roku w wynikach będzie odnotowana większa liczba sprzedanych mieszkań.

 

Wykres kursu akcji Ronsona wygląda ciekawie. Z początkiem września 2012 r. rozpoczął się trend wzrostowy, który zanegował poprzedni, trzyletni trend spadkowy. Kurs obecnie jest idealnie na linii trendu wzrostowego, a drugim ważnym wsparciem jest poziom 1,40 zł. Jego przełamanie będzie sygnałem sprzedaży.

 

Wykres Ronson

Źródło: Stooq.pl

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Deweloperzy - przegląd wykresów. Dobre dane sprzedażowe nie idą w parze z techniką