Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Inwestowanie dywidendowe to przyszłość

© Serg Nvns - Fotolia.com

Grupa aktywnych inwestorów giełdowych nie jest niestety liczna. Pisząc „aktywnych” mam na myśli takich, którzy zawierają przynajmniej kilka transakcji w miesiącu i którzy realnie wpływają na mierzony przez Giełdę udział inwestorów indywidualnych w obrotach.

 

Ten obrót, nie przez przypadek, od kilku lat maleje. Oczywiście to nie powód do rozdzierania szat. To normalna rzecz i wynika ona bardziej ze wzrostu generowanych obrotów przez pozostałe grupy inwestorów, a nie przez jakąś słabość inwestorów indywidualnych. Na rynkach zachodnich ten udział jest jeszcze mniejszy.

 

Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że inwestorzy indywidualni jako jedyna grupa, której mierzy się udział w obrotach, inwestują na giełdzie prywatne pieniądze. Cała reszta inwestuje pieniądze klientów. Nic zatem dziwnego, że w okresach niezbyt dobrej koniunktury, czy nawet hossy, ale bardzo selektywnej, inwestorzy indywidualni nie będą zbyt aktywni.

To jest takie zachowanie jakie prezentuje Warren Buffet, który jak uzna jakąś spółkę za dobrą, to często kupuje ją na zawsze. Kompletnie bez znaczenia wówczas jest to, czy dana spółka podczas ostatniej bessy spadła 30%, po czym podczas hossy wzrosła 40%.

Należy jednak spodziewać się tego, że będzie rosła grupa osób, celowo nie nazywam ich inwestorami, która będzie kupować akcje na długie lata w celu osiągania pasywnego dochodu. Ludzie będą kupować akcje dla dywidend. Nie twierdzę, że dzisiaj nie ma takich osób, są i zapewne jest ich sporo. Bardziej chodzi mi o to, że taki sposób oszczędzania stanie się kiedyś masowy. Takie osoby nie będą odnotowywane w statystykach obrotu akcjami, gdyż będą zawierały transakcje bardzo rzadko, co kilka miesięcy, czasami nawet raz na kilka lat. To jest takie zachowanie jakie prezentuje Warren Buffet, który jak uzna jakąś spółkę za dobrą, to często kupuje ją na zawsze. Kompletnie bez znaczenia wówczas jest to, czy dana spółka podczas ostatniej bessy spadła 30%, po czym podczas hossy wzrosła 40%. Ważne będzie to, czy wypłaca przez wszystkie lata stabilną dywidendę. Liczba takich spółek oraz liczba tak inwestujących inwestorów będzie rosła.

 

Pewnym problem w polskich warunkach rynkowych jest póki co… brak takich spółek. Z całym szacunkiem do naszych nawet dużych spółek z WIG20, to w żaden sposób nie można mówić o tym, że osiągnęły poziom, który pozwoliłby w ciemno kupić taką spółkę na 20 lat, zapomnieć o takiej inwestycji i być pewnym dywidendy. A potem przekazać takie akcje dzieciom, wnukom, itd. Po prostu żadna z naszych spółek nie jest jeszcze „too big to fail” przy jakimś bardzo poważnym kryzysie gospodarczym. Ale to będzie się zmieniać. W szczególności będzie rosła liczba inwestorów poszukująca takich dywidendowych, stabilnych spółek. Zawdzięczamy taką sytuację „cudownej” reformie OFE, która jasno pokazuje, że będziemy mieli problemy z wysokością naszych emerytur i niskim stopom procentowym, które w żaden sposób nie zachęcają do oszczędzania pieniędzy na lokatach bankowych.

 

Polacy będą więc kupowali akcje. Jednakże z tego powodu, że krótkoterminowa gra na giełdzie jest bardzo ryzykowna i co tu dużo mówić trudna, będą kupowali akcje długoterminowo, właśnie pod dywidendę.

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Inwestowanie dywidendowe to przyszłość
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie