Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Niespodzianki dywidendowe w GPW i PZU

© Ivan Kruk - Fotolia.com

Zarząd GPW zarekomendował wypłatę dywidendy w wysokości 2,36 zł na akcję. Na dywidendę zostanie przeznaczone 80,11% skonsolidowanego zysku netto za 2015 rok (ponad 99 mln zł). Dywidenda ta jest mniejsza od zapowiadanej przez poprzedni zarząd w październiku 2014 roku w wysokości 2,60 zł.

 

Spółki biorą udział w programie 10na10

 

10 na 10 - komunikuj się skutecznie

 

Przy obecnej cenie rynkowej stopa dywidendy wyniesie około 6,4%. Spółka zaktualizowała również politykę dywidendową. W odróżnieniu do poprzedniej, nie określono nominalnych dywidend na najbliższe lata, do których będzie dążył zarząd. Wyszczególniono także dodatkowy czynnik, który będzie uwzględniany przy ustalaniu rekomendacji. Mowa tu o potrzebie działań na rzecz rozwoju infrastruktury rynku kapitałowego w Polsce.

 

Po ogłoszeniu informacji o rekomendowanej dywidendzie (piątek po sesji, 20.05) na wykresie akcji nie widać większej reakcji. Kurs akcji rośnie w poniedziałek o 0,2% do godziny 10:00. Cena znajduje się obecnie w strefie popytowej 36,30 zł – 37 zł. W tym miejscu zatrzymały się spadki we wrześniu i październiku ubiegłego roku, a w styczniu bieżącego roku wzrosty. We wzrostowym scenariuszu pierwsze problemy mogą pojawić się na krótkoterminowej linii trendu spadkowego, która przebiega obecnie w okolicach 41,1 zł. Niewiele wyżej kolejnym istotnym oporem są okolice 42,75 zł.

 

GPW - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Z kolei zarząd PZU rekomenduje wypłatę 2,08 zł na akcję, co przy obecnym poziomie kursu daje stopę dywidendy około 6,2%. Proponowany dzień dywidendy to 30 września 2016 roku, a dzień wypłaty to 21 października br. Kwota ta jest zgodna z przyjętą polityka dywidendową na lata 2013 – 2015, która zakłada wypłatę dywidendy nie niższą niż 50% i nie wyższą niż 100% skonsolidowanego zysku netto.  Rekomendacja opiewa na blisko 1,8 mld zł wobec 2,34 mld zł skonsolidowanego zysku netto, czyli na 77%.

 

Informacja o rekomendacji (piątek po sesji, 20.05) została źle odebrana przez rynek. Od początku dzisiejszej sesji (23.05) do godziny 10:00 przecena na walorach PZU sięgała nawet 4,4%. Spowodowane może być to faktem, że jest to najniższa nominalnie dywidenda od 2010 roku, oczywiście po uwzględnieniu splitu akcji w stosunku 10:1. Rok temu dywidenda na akcję wyniosła 30 zł (3 zł po uwzględnieniu splitu), a rok wcześniej 34 zł (3,4 zł po splicie).

 

Na wykresie PZU można doszukać się więcej sygnałów analizy technicznej wskazującej na kontynuację spadków. Po pierwsze, w ostatnich trzech miesiącach dobrze spisuje się linia trendu spadkowego, która skutecznie hamuje zapał popytu. Po drugie, cena odbiła się od ważnego oporu przy cenie 36 zł, które wynika z czarnego poniedziałku w 2015 roku (28.08 - Chiny). Dzisiejsza przecena naruszyła wsparcie na poziomie 33 zł (do godziny 10:00). Jeśli ten poziom pęknie, otworzy się droga do testowania ostatnich dołków przy cenie 31 zł, czy nawet 30,2 zł.

 

PZU - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

 

Źródło: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A.

Zobacz również:

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

Zadaniem nowego podmiotu – Domu Analiz SII – będzie dostarczanie pokrycia analitycznego emitentów, którzy do tej pory nie cieszyli się dużym zainteresowaniem instytucji finansowych.

Zobacz więcej

Niespodzianki dywidendowe w GPW i PZU
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie