Chat with us, powered by LiveChat

Laufer (Vantage Development): W 2015 roku sprzedaliśmy najwięcej mieszkań w historii

Na temat wyników finansowych, planów i popycie na rynku mieszkaniowym we Wrocławiu rozmawiamy z Edwardem Lauferem, Prezesem Zarządu Vantage Development SA.

 

 

Edward Laufer, Prezes Zarządu Vantage Development SA

Edward Laufer,

Prezes Zarządu Vantage Development SA

SII: Jak ocenia Pan 2015 rok dla Vantage Development. Czy w pełni udało się zrealizować zakładane plany sprzedażowe?

 

Edward Laufer Prezes Zarządu Vantage Development SA: 2015 rok był dla nas bardzo udany. Pod względem sprzedaży mieszkań był to wręcz najlepszy okres w historii Spółki. Właśnie w tym roku sprzedaliśmy 613 lokali i ten wynik na rynku wrocławskim dał nam pierwsze miejsce. W skali kraju, tak jak podają niektóre rankingi, jesteśmy na dziesiątej pozycji. Było to możliwe dzięki ciekawym projektom i profesjonalnemu zespołowi sprzedażowemu. Suces zawdzięczamy także dobrze zbudowanej ofercie, która wyróżniła się na tle innych, spełniając oczekiwania klientów pod względem lokalizacji, jakości i ceny. Nieruchomościami zajmujemy się już prawie 10 lat. Dlatego wiemy na co zwracać szczególną uwagę. Cały czas baczne obserwujemy rynek i potrzeby klientów. Jesteśmy na bieżąco z panującymi trendami. Dzięki temu mamy dobre rozeznanie i wiemy czego klienci będą poszukiwać w najbliższym czasie, w jakiej lokalizacji i jakich metraży. W całym Wrocławiu w 2015 roku sprzedanych zostało ponad 8 tysięcy mieszkań i to była najwyższa sprzedaż w ostatnich latach. Nasz wynik jest tym bardziej godny uznania, że jesteśmy młodym deweloperem, który startował w czasach kryzysu, w latach 2008-09. Mamy więc powody do zadowolenia.

 

 

Czy spółka jest zadowolona z osiągniętych w ubiegłym roku wyników finansowych?

 

Living Point Mokotów

Rok 2015 zakończyliśmy z bardzo dobrymi wynikami - osiągnęliśmy rekordowe przychody z działalności deweloperskiej za 2015 r. dzięki dużej liczbie przekazań lokali. Zresztą cała gospodarka zanotowała znaczący wzrost a perspektywa na rok 2016 oceniana jest jako stabilna. Zmniejszyło się bezrobocie. Wszystko to napawa optymizmem pomimo tego, że przed nami wyzwania wynikające ze zmian: w zakresie kosztów pracy, podatkowych oraz w kosztach i dostępności do finansowania inwestycji. Miniony rok był szczególnie udany dla branży deweloperskiej, która odnotowała najwyższą sprzedaż mieszkań w historii. Wierzę, że 2016 r. przyniesie naszej Spółce umocnienie pozycji lidera rynku mieszkaniowego we Wrocławiu i mocne zaistnienie w świadomości stołecznych klientów, a to z kolei przełoży się na wysokie wyniki sprzedaży. Z pewnością pomogą nam w tym nasze dobre relacje z bankami, to że mamy dostęp do rynku obligacji i możliwości pozyskiwania finansowania na atrakcyjnych warunkach. Gdy do tego dołożymy naszą silną pozycję kapitałową, która umożliwia nam samodzielną realizację dużych inwestycji i daje możliwość zakupu atrakcyjnych działek to jestem pewny, że plany te zrealizujemy.

 

Nowe Żerniki

Jakie plany pod względem realizacji inwestycji ma spółka na obecny rok? Ile mieszkań zamierza sprzedać, a o ile lokali wzrośnie oferta?

 

W 2016 r. planujemy wprowadzić do oferty rekordową liczbę około 1000 mieszkań w ramach inwestycji realizowanych we Wrocławiu i w Warszawie. Tak jak wspomniałem wcześniej, jesteśmy dosyć młodym deweloperem, więc pewnie będzie trudno utrzymać taką wysoką dynamikę sprzedaż jak w minionym roku jednak mamy ambicję, aby utrzymać pozycję lidera na rynku wrocławskim. W mojej ocenie możemy liczyć na dwucyfrowy wzrost sprzedaży w 2016 roku. Spółka posiada dosyć duży bank ziemi, na którym ma możliwość wybudowania ponad 2 tys. mieszkań we Wrocławiu i w Warszawie. W tym roku będziemy realizowali dwie budowy w Warszawie - Living Point Mokotów przy ul. Konstruktorskiej, przy której zbudujemy w dwóch etapach 350 mieszkań oraz drugą, mniejszą na Saskiej Kępie. Planujemy jeszcze jedną inwestycję, pod którą, jak na razie, mamy zabezpieczone grunty. Warszawa zawsze była i jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się miastem o dużym potencjale. Skoro aspirujemy do bycia czołowym deweloperem w kraju, to nie możemy zrezygnować z obecności w Warszawie. Powtórzę, to ogromny rynek o wielkim potencjale, dlatego będziemy w stolicy budować.


Generalnie w 2016 roku chcemy nadal dynamicznie się rozwijać i ugruntowywać swoją pozycję na dwóch rynkach: wrocławskim i warszawskim. Mamy bardzo dobry zespół, który sprawdził się przy realizacji różnych inwestycji. Mamy dobrą pozycję wśród banków, które bez problemu finansują nasze projekty. Jednak, co najważniejsze – mamy dobrą ofertę produktową i bardzo pozytywną ocenę klientów. To, co jest naszym atutem, to dywersyfikacja naszej działalności – posiadamy kompetencje zarówno w sektorze budownictwa mieszkaniowego jak i komercyjnego.

 

 Living Point Mokotów

Jak ocenia Pan obecny popyt na mieszkania we Wrocławiu, który jest głównym rynkiem dla spółki?

 

Analitycy rynku nieruchomości, prognozują, że rok 2016 nie powinien być gorszy od minionego. Może nie zostanie odnotowany aż tak duży wzrost sprzedaży jaki był widoczny w ostatnich latach, ale to ma być korzystny okres dla deweloperów. Skoro sprzedaż ma się utrzymać na wysokim poziomie to i nasza spółka chciałaby utrzymać pozycję lidera. Wrocław jest bardzo dynamicznie rozwijającym się miastem. Nie tylko pod względem ilości sprzedawanych mieszkań, bo doszliśmy do ponad 8 tys. sprzedanych lokali w ubiegłym roku, co jest rekordem w historii miasta, ale też w budowaniu powierzchni komercyjnych. Nie spodziewałbym się jednak jakichś drastycznych wzrostów. Wrocław, skok w ilości sprzedawanych mieszkań ma już za sobą – pamiętajmy, że jeszcze osiem lat temu ich sprzedaż kształtowała się na poziomie 4,5 tys. Jeżeli dzisiaj Wrocław sprzedaje 8 tys., a Warszawa 18 tys., to trudno porównywać te miasta. Wrocław to jednak duży ośrodek akademicki, który przyciąga studentów – to właśnie w stolicy Dolnego Śląska młodzi ludzie zdobywają wykształcenie, a później znajdują pracę i osiedlają się na stałe. To wszystko przekłada się na zapotrzebowanie na mieszkania. Nasz główny projekt we Wrocławiu - „Promenady Wrocławskie” to inwestycja wieloetapowa. W 2015 roku sprzedaliśmy tylko w tym projekcie ok. 300 mieszkań.

 

 Promenady Wrocławskie, Etap III

Jak kształtują się obecnie generowane marże? Czy rośnie cena sprzedawanego mkw.?

 

Średnia marża, jaką uzyskujemy na projektach mieszkaniowych to ponad 20 proc., na projektach komercyjnych blisko 70 proc. Jeżeli chodzi o ceny mieszkań to zakładam, że będziemy mieli do czynienia z kontynuacją stabilizacji cen za mkw. W tym roku wiele będzie zależało od działań rządu oraz zachowania Rady Polityki Pieniężnej w kwestii stóp procentowych. Nie można też zapominać o kolejnej zmianie w rekomendacji S, zgodnie z którą klienci kupujący mieszkanie na kredyt powinni dysponować 15-proc. wkładem własnym. W związku z tym można przypuszczać, że dla wielu kupujących jeszcze większą rolę odgrywać będzie program Mieszkanie dla Młodych. Moim zdaniem sprzedaż w 2016 roku będzie nadal dobra, choć niższa niż w minionym roku natomiast podaż utrzyma się najprawdopodobniej na zeszłorocznym poziomie, gdyż część deweloperów będzie chciała wprowadzić na rynek ofertę spełniającą kryteria dla dopłat w ramach MdM. Nadal nie powinno też brakować inwestorów indywidualnych, którzy kupują mieszkania na wynajem, gdyż zyski z tej inwestycji są często znacząco wyższe od odsetek z bankowych lokat lub obligacji skarbowych. Według statystyk Eurostatu w Polsce odsetek osób żyjących w mieszkaniach wynajętych na rynkowych warunkach wynosi nadal poniżej 5 proc., podczas gdy jest znacząco wyższy nie tylko w krajach Europy Zachodniej, ale i w Czechach (16 proc.) i na Słowacji (8 proc.). Rosnąca popularność najmu dobrze wróży deweloperom, gdyż wielu inwestorów decyduje się na zakup nowego mieszkania w celu inwestycyjnym.

 

Promenady Wrocławskie, Etap IV

Czemu miało służyć przesunięcie aktywów o znacznej wartości w ramach grupy kapitałowej, o którym spółka informowała w połowie stycznia tego roku?

 

Przesunięcie aktywów o znacznej wartości w ramach Grupy związane było z porządkowaniem struktury. Proces formowania Grupy związany m.in. z przejmowaniem aktywów z GK Impel rozpoczęty w 2007 roku a zakończony ostatecznie w 2012 roku podziałem Impel SA i przejęciem przez Vantage wydzielonej część spowodował, iż część aktywów ulokowana była wewnątrz Grupy w sposób nieefektywny. Od 2014 roku prowadzone były działania związane z uporządkowaniem struktury i poprawą efektywności jej funkcjonowania. Dotyczyły one zarówno aktywów o znacznej wartość jak i mniejszej skali, które nie wymagały raportowania. Spodziewam się, że cały proces zakończy się w I półroczu 2016 roku.

 

Czy akcjonariusze mogą spodziewać się wypłaty dywidendy za 2015 rok?


Nie mamy w tej chwili określonej polityki dywidendowej. Mamy dobrą pozycję finansową, kowenanty pozwalają na wypłatę dywidend. Mocno dyskutujemy politykę w tym zakresie, myślę, że będziemy w stanie przedstawić ustalenia przed Walnym Zgromadzeniem za rok 2015.

 

Centauris
Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie