Chat with us, powered by LiveChat

Jesteśmy nastawieni na inwestycje w spółki dające duży potencjał wzrostu - wywiad z Łukaszem Piaseckim, Prezesem Zarządu Polskich Inwestycji Technologicznych

© chombosan - Fotolia.com

Polskie Inwestycje TechnologiczneŁukasz PiaseckiSII: Proszę o krótkie przedstawienie Spółki, historii działalności i osób zarządzających.

Łukasz Piasecki – prezes Zarządu: Polskie Inwestycje Technologiczne Alternatywna Spółka Inwestycyjna jest jedną z trzech pierwszych spółek w Polsce działających jako alternatywna spółka inwestycyjna oraz pierwszą, która zdecydowała się na ofertę publiczną akcji skierowaną do inwestorów indywidualnych. Działamy od listopada 2017 roku i do tej pory udało nam się dokonać dwóch inwestycji: pierwsza to spółka ACR Systems zajmująca się produkcją najbardziej zaawansowanych technologicznie w Europie gimbali tj. żyroskopowych trójosiowych stabilizatorów kamer; a druga to F1 Pharma – firma farmaceutyczna skupiająca się na działalności badawczo-rozwojowej, a także usługowej. Inwestycje w te spółki okazały się trafne - rentowność naszego portfela w okresie od lutego do maja 2018 roku wzrosła aż o 343%.
Polskie Inwestycje Technologiczne ASI to spółka zarządzana przez doświadczonych menadżerów, od lat związanych z rynkiem kapitałowym. W ciągu ostatnich 10 lat miałem okazję doradzać przy wielu transakcjach na rynku publicznym oraz pierwszych ofertach publicznych, m.in. Grupy Lotos, czy Zakładów Azotowych Puławy. Z kolei Dariusz Bugajski, który jest wiceprezesem Spółki posiada ponad 24 lat doświadczenia - w tym 18 lat w doradztwie strategicznym oraz transakcyjnym zarówno dla głównych graczy na rynkach, korporacji międzynarodowych, funduszy inwestycyjnych, jak również mniejszych firm będących w fazie budowania swojej pozycji na rynku.

 

W jakiej branży musi działać podmiot, aby spółka Polskie Inwestycje Technologiczne w niego zainwestowała?

Mamy przyjęte główne kryteria dotyczące profilu działalności podmiotów, które powinny być spełnione, aby podmioty te rozpatrywać jako nasze cele inwestycyjne. Powinny być przede wszystkim to firmy prowadzące działalność w zakresie opracowywania innowacyjnych rozwiązań o potencjale globalnym. Zamierzamy inwestować w projekty technologiczne w ramach takich branż jak: telekomunikacja, multimedia, informatyka, biotechnologia, farmacja, opieka zdrowotna oraz edukacja. Nie wykluczamy jednak inwestycji w perspektywiczne projekty spoza wymienionych wcześniej branż.

 

Czy poszukując podmiotów do inwestycji PIT bierze pod uwagę start-up’y znajdujące się w początkowej fazie rozwoju czy te, które mają już na koncie pierwsze sukcesy związane z prowadzoną działalnością?

Interesują nas firmy wyróżniające się innowacyjnością technologiczną, których zespoły mają predyspozycje do stworzenia czegoś unikalnego w skali światowej. Jeżeli na naszej drodze spotkamy spółkę w początkowej fazie rozwoju o potężnym potencjale, to z pewnością rozważymy dokapitalizowanie takiego start-upu.

 

Z myślą o jakim horyzoncie czasowym spółka inwestuje w start-up’y oraz w ile projektów jednocześnie spółka zamierza inwestować?

Docelowo nasze inwestycje mają charakter średnio- oraz długoterminowy. Jednym z elementów naszej strategii jest inwestowanie w nie więcej niż 5-6 spółek rocznie. Oczywiście inwestycje są na bieżąco monitorowane i „wyjście” z poszczególnych projektów będzie poprzedzone szczegółową analizą fundamentalną, jak również dalszych perspektyw spółki portfelowej.

 

Jaki kapitał firma Polskie Inwestycje Technologiczne zamierza przeznaczać na pojedynczy projekt? Czy został ustalony przedział, którego spółka będzie się trzymać?

Jesteśmy nastawieni na inwestycje w spółki dające duży potencjał wzrostu. W związku z tym możemy inwestować na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Nasza spółka może zainwestować od kilkuset tysięcy złotych do kilku milionów. Natomiast należy pamiętać, że zamierzamy stworzyć sieć aniołów biznesu a to sprawia, że dzięki temu możemy realizować jeszcze większe projekty wspólnie z naszymi inwestorami. Naszym aniołem biznesu będzie można się stać kupując akcje w ofertach naszej spółki, w tym w obecnie trwającej ofercie publicznej.


Na jakie projekty zamierzacie przeznaczyć pozyskane z emisji pieniądze? Czy macie już wybrany podmiot lub podmioty, które szczególnie Was interesują?

Jesteśmy w trakcie procesu decyzyjnego – prowadzimy zaawansowane rozmowy z trzema spółkami, w tym z jedną z branży gamingowej. Na tym etapie negocjacji nie możemy zdradzić więcej szczegółów. Po ostatecznym podjęciu decyzji inwestycyjnych poinformujemy o nich rynek. Oczywiście w dalszym ciągu szukamy kolejnych spółek, które mogą zainteresować nas pod kątem inwestycyjnym.

 

Jak wygląda mechanizm wyjścia z inwestycji w dany podmiot?

Planując wyjścia z inwestycji rozważymy sprzedaż udziałów lub akcji inwestorowi strategicznemu (branżowemu, tudzież finansowemu) lub wprowadzenie danej spółki na rynek NewConnect lub rynek główny GPW.

 

Jaki poziom rentowności portfela inwestycyjnego spółka zamierza osiągnąć w kolejnych latach?

Nie przedstawiamy prognoz odnośnie rentowności w kolejnych okresach. Natomiast będziemy co kwartał wyceniać posiadany portfel tym samym szacując poziom rentowności. Co mogę dodać, to że jesteśmy zadowoleni z osiąganej do tej pory rentowności – w okresie od lutego do końca maja br. rentowność naszego portfela wyniosła +343%.

 

Spółka zwraca uwagę na niskie koszty prowadzonej przez siebie działalności. Jakiego rzędu są to kwoty oraz na czym spółka oszczędza przede wszystkim?

Nie możemy podzielić się konkretnymi kwotami, natomiast mogę powiedzieć, że jako Zarząd nie pobieramy stałego wynagrodzenia - dzięki modelowi opartemu na „success fee” pracujemy dla wszystkich akcjonariuszy.

 

Czy firma Polskie Inwestycje Technologiczne w dłuższym horyzoncie czasowym zamierza przenieść się na rynek główny GPW?

Po przeprowadzeniu Pierwszej Oferty Publicznej Akcji zamierzamy zadebiutować na rynku NewConnect. Oczywiście docelowo chcemy znaleźć się na rynku głównym GPW, jednak jest stanowczo za wcześnie, aby stwierdzić, kiedy może się to stać.

 

Jak by Pan Prezes zachęcił inwestorów do zainwestowania w akcje Polskich Inwestycji Technologicznych?

Jest szereg korzyści płynących z potencjalnej inwestycji w naszą Spółkę. Nasi przyszli akcjonariusze będą mieli możliwość zaangażowania kapitałowego w innowacyjne spółki niepubliczne o dużym potencjale wzrostu, dzięki budowie sieci aniołów biznesu o której wspominałem. Ponadto jako pierwsi umożliwimy im zainwestowanie środków bezpośrednio w projekty będące celem inwestycji PIT ASI na pierwotnym etapie inwestycyjnym (w ramach sieci aniołów biznesu).


Od wielu lat jesteśmy obecni na polskim rynku kapitałowym i wiemy na co zwracają uwagę inwestorzy. Dlatego też zamierzamy dzielić się naszymi sukcesami z akcjonariuszami poprzez wypłacanie dywidendy od wypracowanego zysku z przeprowadzanych dezinwestycji. Głęboko wierzymy, że wspólnie uda nam się stworzyć spółkę, dzięki której polskie firmy technologiczne pokażą swój globalny potencjał.

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie